voltaj düşüklüğü

ilginizden dolayı teşekkür ederim.
Ana panoya 3 faz geliyor. bu fazlardan bir tanesine diğer 2 daire bağlı. voltaj 235 ile 240 civarı.

Bağlı olduğum faz ise , panodaki ana şalteri kapattığımda 240. açıp daireme enerji verdiğimde düşüyor. kendi dairemin fazını diğer dairelerle aynı faza bağlıyorum. diğer 2 dairenin içine geçip voltajı ölçüyorum. voltaj 170 lere iniyor.

ayrıca kendi bağlı olduğum fazla diğerini değiştirdiğimde sonuç yine aynı. bende düşük onlarda yine normal.

yani benim dairemi diğerleriyle aynı faza verdiğimde onlarda da sorun oluyor. ama benim dairemden bağımsızken onlarda normal

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Diğer dairelerde 240 olması nötr noktasının sapıtmış olduğunu gösteriyor. Nötrdeki temassızlık ya da dirençten dolayı diğer dairelerin faz gerilimi yükselirken sizin düşmüş, dert sahibi sadece siz değilsiniz aslında yani. Binanın nötr bağlantısını komple kontrol edin.
Ana panoya 3 faz geliyor. bu fazlardan bir tanesine diğer 2 daire bağlı. voltaj 235 ile 240 civarı.

Bağlı olduğum faz ise , panodaki ana şalteri kapattığımda 240. açıp daireme enerji verdiğimde düşüyor. kendi dairemin fazını diğer dairelerle aynı faza bağlıyorum. diğer 2 dairenin içine geçip voltajı ölçüyorum. voltaj 170 lere iniyor.

ayrıca kendi bağlı olduğum fazla diğerini değiştirdiğimde sonuç yine aynı. bende düşük onlarda yine normal.

yani benim dairemi diğerleriyle aynı faza verdiğimde onlarda da sorun oluyor. ama benim dairemden bağımsızken onlarda normal
Notru konttol ettirdiniz mi

ölçtugunuz prizde kontrol kalemi ile faz kontrolu yaptinizmi her iki
kablodada faz olabilir

kablodada faz olabilir
oyleyse bile arıza notru işaret ediyor. ayrıca zaten ölçü aletiyle ölçüm yapılmış. kontrol kalemi kimi zaman yanıltıcı olabiliyor, ölçü aleti varken konrtol alemi rafa kaldırılmalı.
gecen gün topraksız prize topraklı fiş takıp, manyetik alandan dolayı toprak ucunda (diğer tarafta bağlantı olmadığı göden kaçmasın) kontrol kalemi ışık yakmış.

Notru konttol ettirdiniz mi
nötr elektrikçi normal diyor.
kablodada faz olabilir
evet kontrol kalemi ile ölçtüm tek 1 faz var

bugün daireye tekrar nötr güçlendirme test yapmayı düşünüyorum.
panodan 10 luk bir bakır antigron çekip dairenin girişindeki sigorta panosuna takacağım . evin içindeki sigorta kutusunun en sol tarafta k.a.r var. üstte 1 faz 1 nötr. altta 1 faz 1 nötr var. daha önceki denememde alttaki nötr bağlamıştım. resimde de gösterdim .şalter attı. acaba üsttekine mi bağlamalıyım.

Ekli dosyalar

• 20160102_064449.jpg
    20160102_064449.jpg
    210.1 KB · Görüntüleme: 23
Etik olarak elektrikçi olmayanlara elektrik işi konusunda akıl verilmenin ; yol göstermenin doğru bulunmadığı bir ortamda size fazlaca bile bilgi verildi . Elektrikçi çağırın arızanız için.
elektrikçi çağırdım. sorun çözülmedi. ondan dolayı buraya konu açıldı. burada konuları açma sebebimiz birbirimize yardımcı olmak değil mi ???

elektrikçi çağırdım. sorun çözülmedi. ondan dolayı buraya konu açıldı. burada konuları açma sebebimiz birbirimize yardımcı olmak değil mi ???
elbette yardımcı olmak. yukarıda onlarca yöntem söylendi yapılabilecekler adına. ama bu yöntemleri kim uygulayacak, elektrikçi.
yukarıda yine şu da söylendi çağırdığınız elektrikçilerin anlamıyor olabilecekleri.
o halde bundan sonraki aşama, buradan edinilen bilgilerle gelen elektrikçiye yön vermek. öncelikle böyle bir arızam var denir, bulamaz ise şunu bir kontrol edin denir (burdan edinilen bilgiler doğrultusunda)
kimse direkt elektrikçi çağırın demedi. her şey anlatıldıktan sonra dendi. lütfen bunun ayrımını yapalım

acaba trafoya gıren yuksek gerılım 3 fazda gırıyormu bırı kopuksa bu olay yaşanır tahmınım

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri