Vinç için siren bağlantısı

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Aynen öyle ilk mesajımdan ber bunu yazıyorum artık bağıracağım Veysel :) ilk mesajımdan beri tekrar oku;)

Tamam ustam kızma :) yanlız şu varki kontaktörler çekmediği zaman sirende çalışmayacak yani otomatik hangisi çekerse çeksin siren ( bir adet siren) çalışacak.Senin şemada siren sürekli çalışacak doğrumu ?

Yok öyle nasıl görüyorsun elektrik bilginden şüphe edeceğim şimdi :) çalması için nötre ihtiyaç var bu da ancak düğmeye(hangisi olursa veya aynı anda birden fazla) basmakla olur başka deyişle butona bastın hem siren çalacak hem kontaktör çekecek yani sonuç senin istediğin şey ;)

Tamam usta senin için deneyecem dur bakalım anlamışmıyım.Şimdi akım sirende iken butona bastık ve kontaktör bobini üzerinden nötre ulaştı devre tamamlandı ve hem bobin hemde siren yandı.:) Doğrumu ?

Ustam aslında çizimden anlamadım faz hattına sireni seri mi bağlıyorsun.

By lent arkadaşım;

Yanlış, hatalı, sakıncalı bağlantı şekilleri önerme lütfen.
Devrende siren, kumanda gerilimine, devresine seri bağlı. Siren 220 V.luk, kontaktör bobinleri de 220 V.luk. Peki her biri 220 V. ile çalışan bir aygıt, alet, cihaz, donanım birbirine seri bağlanırsa ne derecede sağlıklı çalışır. Her biri üzerinde düşen gerilim hak ettiği gerilim midir..? Bir atın hak ettiği yemi iki ata verirsen bir süre sonra iki atı da öldürürsün :)

Genel söylüyorum, her şeyin bir kuralı vardır, kural dışı icatlar ile çözüme ulaşmaya çalışmak, anlık çözümdür, er geç zarar getirir.

Son düzenleme:
Bu gün [MENTION=83845]by lent[/MENTION] ustanın dediğini denedim siren çok zayıf çalıyor.Kendne bile ses zor gidiyor :) belki kondansatör falan olabilir ama sorun değil ustalarım rölelerle halladerim artık. Selametle.

Ana devreye bir akım rölesi koyup bunun üzerinden siren çaldırabilirsiniz.

Çizdiğiniz diyotlu devre komple DC kumandalı bir sistemde gayet güzel çalışır.

Asıl önereceğim devre aşağıdadır. 2 Farklı tonda siren kullanırsanız aşağı yukarı ve ileri geri için farklı sesler çıkar daha hoş olur hem daha teknik olur. Motorlarınız küçükse (YILDIZ BAĞLI İSE) ve 0 noktaları dışarıda ise kullanabilirsiniz. Asıl amaç teknik bilgi vermektir.... Enerjiyi kesmeden "0" noktasını ellerseniz siren üzerinden çarpılırsınız. Motor akımları farklı ise "0" noktasında problem (FAZ KAYMASI) oluşabilir ...

0 Noktası.jpg

üstad en mantıklısı kontaktörlere paralel 4 ad. röle bağla röle kontaklarından sirene bağla, bide kontaktörlerde boş kontak yok demişsiniz kontaktörlere yardımcı kontak bloğu bağlayabilirmisiniz ?

Ana devreye bir akım rölesi koyup bunun üzerinden siren çaldırabilirsiniz.

Çizdiğiniz diyotlu devre komple DC kumandalı bir sistemde gayet güzel çalışır.

Asıl önereceğim devre aşağıdadır. 2 Farklı tonda siren kullanırsanız aşağı yukarı ve ileri geri için farklı sesler çıkar daha hoş olur hem daha teknik olur. Motorlarınız küçükse (YILDIZ BAĞLI İSE) ve 0 noktaları dışarıda ise kullanabilirsiniz. Asıl amaç teknik bilgi vermektir.... Enerjiyi kesmeden "0" noktasını ellerseniz siren üzerinden çarpılırsınız. Motor akımları farklı ise "0" noktasında problem (FAZ KAYMASI) oluşabilir ...

Ekli dosyayı görüntüle 14491
Akım rölesi güzel fikir.

Önerdiğiniz devreyide benim sistemde uygulamak pek mümkün görünmüyor motor akımları farklı ama devreyi kaptım ustam doğrusu ilk defa böyle bir devreye rastladım bir nevi yapay nötr mü? mantıklı. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri