Vinç için siren bağlantısı

veysel28

Profesyonel Üye
Herkese selamun aleyküm;

Arkadaşlar benimyapmak istediğim vinç ileri-geri yukarı-aşağı hareket ettiğinde siren çalması.Bunu diyotlarla yapmayı düşündüm fakat yarım dalga oluşmazmı.Oluşursa sirene herhangi bir zarar vermezmi. 4 adet kontaktör var hiç birinde boş kontak yok böyle bir çözüm düşündüm fikirleriniz nelerdir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kontaktörler enrjilendiğinde siren çalacak şekilde düşün daha kolay olur bence slm

kontaktörler enrjilendiğinde siren çalacak şekilde düşün daha kolay olur bence slm
Ustam doğru diyorsun fakat sorun şu ki kontaktörler enerjilendiğinde çıkışları ortak kullanırsam diğer uçlarda da gerilim olacak yani sakat iş olur.Mesela bobin uçlarından alsam bir kontaktör çektiğinde diğerleride enerjilenecek.Umarım anlatabilmişimdir.

Son düzenleme:
Ustam doğru diyorsun fakat sorun şu ki kontaktörler enerjilendiğinde çıkışları ortak kullanırsam diğer uçlarda da gerilim olacak yani sakat iş olur.Mesela bobin uçlarından alsam bir kontaktör çektiğinde diğerleride enerjilenecek.Umarım anlatabilmişimdir.

o halde yedek kontak kullan..yada kontaktörlere paralel röle at..rölelerin açık kontaklarından geçirirsin olur biter..

o halde yedek kontak kullan..yada kontaktörlere paralel röle at..rölelerin açık kontaklarından geçirirsin olur biter..
Tavsiyeniz için teşekkürler fakat bunları yapmak daha önce aklıma geldi gerekirse o yöntemleri kullanacam.Benim sormak istediğim diyot kullansam nasıl olurdu?..

Kumanda kaç voltluk uz. kum.lı mı? Biraz daha ayrıntı lütfen.
Aklımda seri lamba devresi geliyor tabi lamba yerine zil veya röle kullanacaksın ve de anahtarlarn önüne koy (düzeltiyorum ortak hata bağla +/- şaseli olabilir) yani hangi tuşa basılırsa basılsın alarm ötecek ;) Kolay gelsin

Kumanda kaç voltluk uz. kum.lı mı? Biraz daha ayrıntı lütfen.
Aklımda seri lamba devresi geliyor tabi lamba yerine zil veya röle kullanacaksın ve de anahtarlarn önüne koy (düzeltiyorum ortak hata bağla +/- şaseli olabilir) yani hangi tuşa basılırsa basılsın alarm ötecek ;) Kolay gelsin
Ustam kumanda derken vinç kumanda panosu (kablolu) kontaktörler 220 v, siren 220 v .4 adet kontaktör var ileri, geri, yukarı, aşağı olmak üzere. Tabi bu kontrol kablolu kumanda kutusundan kontrol ediliyor buna uygun 4 adette buton var tabi.Butonlar buna benzer.
http://www.normpower.com/images/prod/22207.jpg

Dediği gibi iç bağlantısını bilmiyorum o kadar da önemli de değil :) Pardon alarmı nereye kuracaksın kumandaya mı vince?
Ortak kabloyu gör bunu ya kes ya da klemens soket yerleştir araya, seri lamba anahtar bağlar gibi buraya sana kalmış röle/alarm koy. Anlamadığın yer varsa sor şemaya gerek var mı?

Dediği gibi iç bağlantısını bilmiyorum o kadar da önemli de değil :) Pardon alarmı nereye kuracaksın kumandaya mı vince?
Ortak kabloyu gör bunu ya kes ya da klemens soket yerleştir araya, seri lamba anahtar bağlar gibi buraya sana kalmış röle/alarm koy. Anlamadığın yer varsa sor şemaya gerek var mı?
Usta yapmak istediğim tam olarak bu fakat benim sormak istediğim buradaki diyotlar siren üzerinde yarım dalga oluşturmaz mı?
vkh7n.png

evet 220 vac ise yarıya indirir diyod kullanmana gerek yok sen neden bunları karıştırdın :) ekledin? zaten anahtarların ortak uca bağlaıyor gerek yok diyodlara. Siren içinde başka elemanlar da olabilir bu durumda çalışmama ihtimali de var.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri