vidali mil

drpenguen

Üye
arkadaslar, yeni uyeyim. elektronik uzerine calisiyorum.
kendi yaptigim devrelerin prototype pcb lerini kazimak icin baya hassas bir CNC yapmak istiyorum.

dogu rulman da hazir otomasyon modulleri satiliyor. baya bi para...
kalite ve hassasiyet konusunda ne dusunuyorsunuz...

vidali millerin bosluk oranini kimse yazmiyor... bu hassasiyeti etkilemeyen bir faktor mu???

%1 lik ile %0.4 bosluklu vida milleri arasindaki fark CNC nin son haline ne kadar yansiyor...

cnc tezgahların eksenlerinde kullanılar servomotorların sürücülerinin hemen hemen hepsinde backlash parametresi, yani eksen boslugunu surucuye bildirme parametresi mevcuttur. Eski tip motor sürücülerinde bu işlem olmadığı için cnc nin kendi parametrelerinden ayarlanabiliyor.
Tabiki bu işlem makul boşluklar içindir.

dogu rulman da hazir otomasyon modulleri hakkinda bilgisi olan arkdaslar var mi?
fiat/performans/kalite!!!

CNC söz konusu oldugunda PCB kazıma işi hassas sınıfına girmiyor, hatta kaba iş sayılabilir. Vida millerinin hassasiyeti konusunda (bu iş icin) endise etmene gerek yok. Butcene uygun herhangi bir cozumu kullanabilirsin bence.

@Emrah

Pcb isleme nasil olur da hassas sinifa girmez?

0.2mm bakir 0.2mm bosluk seklinde paralel yollar olusturmak hassas olmayan bir makinede nasil mumkun olur?

bulzaf,

Ilk mesajdan yola cikarak prototip üretme ve hobi amacli kullanilacak devreleri düsünerek demistim. Sizin dediginiz ölcüleri elde etmek icin (sanirim o yollarin kalinliklarinin 0.05 mm'den fazla sapmasini istemiyorsunuzdur) makinenin hassas calismasi lazim.

0.05 mm tolerans cogu CNC acisindan zor bir deger olmasa da yine de duzgun malzeme kullanmayi gerektirir.

İşe yarar pek çok çip artık sadece smd kılıfta üretildiği için pcb makinelerinin bahsettiğim ölçülerde kesim yapabilmesi gerekir. Bu da makinenin tüm aksamının son derece hassas yapılmasını gerektiriyor.

Bu yüzden bu makinelere hobby amaçlı bakamıyorum. Boşluksuz ve rijit bir makine yapılsa bile bütün olay işmili motorunda kilitleniyor.

Bu arada,

Sanayideki cnc makineleriyle, bakırlı pertinaxın bakırlı yuzeyinden 10mm çaplı parmak freze ile 10mm genişliğinde 30 mıkrometre derinliğinde kanal açmayı denedinizmi?

Vidalı mil lerde Boşluk Sıfırdır. Buna emin olun . Bu kadar pahalı olma sebeplerinden biriside budur. Alır takar ve unutursun. Aklında boşluk problemi kalmaz hiç.

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri