Vestel Tüplü Televizyon Ekran Gelmiyor (Resimli)

koray2907

Üye
Merhaba değerli ve bilgili arkadaşlar.. Öncelikle böyle faydalı bir form için teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Benim 6-7 senelik 37 Ekran Vestel Zeon Tüplü Televizyonum var.. Televizyonun açma kapama tuşuna basınca kırmızı power ışığı yanıyor. Fakat kanal değiştirme tuşuna bastığında TV açılmıyor.. Kumandadan da denedim olmuyor.. Kanal değiştirme tuşuna basınca kırmızı ışık yanıp sönüyor... Sorun neyden kaynaklı olabilir? Kendim yaparım ama gerekli alet edavatım yok.. Televizyoncuya götürsek kaça patlar bize?

Bu da resimler
4LyvJG.jpg

EV94dA.jpg

j4bGOr.jpg

22zV3q.jpg

BZ75Qg.jpg

ZLoPBa.jpg

isik gelip gitmesi stb nin oldugunu ama bir nedenden oturu kisa devreye gectigini gosterir.
nedenleri.
1 lm317 ya da referans direncleri gocmustur.
2 eht etrafinda bir parca ya daehtnin kendisi mefta bu durumda tv yi cope atin:)
3 degasus bobin gidik yine cope:)
4 mcu ya da diger entegre mefta. entegrenin tespit edilip degismesi cihazi duzeltir.
400 voltluk kondans sogutucunun hemen arkasinda ve dayanacagi isi degeri dusuk 105 derece yeni bir kondansator belki durumu duzeltebilir.-tasarim hatasi-
o kondansatorun yakininda kocaman bir direnc var diyotlarin ustunden geciyor. sanirim biri tamir etmis. ve orda olmasi gereken bir parcayi duzkontak etmis gibi duruykr. netten smasini bulup eksik parcayi tamamlayin duzelebilit.
tamir edilmisse parca degistiren kisi herhangi sogutucuya takilmis bir parcanin yalitimini sokup yerine termal macun surmus olabilir, bu macun zamanla baski altinda kala kala kaybolur. sogutucuya takili tum parcalari sokup kontrol edin. bacaklari kisa devre mi degil mi?
tupun etrafindaki bobinde bir iki parca olur, sanki sonradan takilmis gibi duruyor. zamanla bozulup kisa devreye geciriyor olabilir. kontrol ediniz. ozelliklr direncin ustundeki degeri okuyup olcunuz, tupe takilan kartta bir direnc transistorun ustune binmis, o direnc isinir. transistoru bozmus olabilir. transistoru kontrol ediniz, o transistoru sokup yerini bos birakarak tv ye guc verin. kirmizi isik sabit yanarsa o transistoru degistirin. ve direncin bacaklarina ek yaparacak uzaklastirin.
bir de voltajlari olctunuz mu?
tamirciye verirseniz ne kadar cikarir bilemem

Yerine göre 40-60 (kesin bilmemekle), hor tr çıkış yapamıyor, vertikal çevresinde kond şişmiş.

Yerine göre 40-60 (kesin bilmemekle), hor tr çıkış yapamıyor, vertikal çevresinde kond şişmiş.
acilmayan tek resimmis. evet 2 kondansator sismis:)
scart in arkasinda siyah ve bir de sogutucunun onundeki mavi renkli. onlari muhkkak degistirayrica da dikkat et o sogutucuya bagli entegrrnin bacaklari kisa devre mi?
genelde entegrelerin bacaklari saseye direkt baglanabilir ama bazi numuneler baglanamaz. o kisa devre oldugu icin sisjrmis olabilir.
bir de ana trafonun yaninda 3 bacakli bir parca var. entegre de olabilir transistor de. onun yanindaki kondansatode sisik.bir de o resimde dipde 3 bacakli bir transistor var sanirim anahtarlama transistoru. galiba lehimleri kizartmis. o transistornarizali olabilir. onun en azindan lehimlerini tazele.
o 3 bacakli entegre mi transistorlu mu bilemedigim parxanin arkasindaki mavi renkli kondansatoru de degistir. sismise benziyor. o parca sanirim lm317 oyle ise 2 numarali bacagindan 12-14 arasi bir voltaj almalisin. eger daha dusuk alirsan eht duzgun tetik vermez. tv acilmaz. yuksek olursa da tv acilir bir sure sonra da tv kendini korumaya alir.

Son düzenleme:
teşekkürler arkadaşlar.. kaça mal olur televizyoncuya götürsek

Ben Çorludayım 20-25 hal olur başka büyük sorun da yoksa, ama İst piyasası ... yukarıdaki rakam olur herhalde.

benim yazi nereye uctu acep:)
50 den aciyorlar tv leri zaten, 20 liraya us yapan oek kalmadi.

Stnby. Girisi bbozulmuş kardesim kondansatörleri bi elden gecir bide diyotların gecirgenliğine. Bak

acilmayan tek resimmis. evet 2 kondansator sismis:)
scart in arkasinda siyah ve bir de sogutucunun onundeki mavi renkli. onlari muhkkak degistirayrica da dikkat et o sogutucuya bagli entegrrnin bacaklari kisa devre mi?
genelde entegrelerin bacaklari saseye direkt baglanabilir ama bazi numuneler baglanamaz. o kisa devre oldugu icin sisjrmis olabilir.
bir de ana trafonun yaninda 3 bacakli bir parca var. entegre de olabilir transistor de. onun yanindaki kondansatode sisik.bir de o resimde dipde 3 bacakli bir transistor var sanirim anahtarlama transistoru. galiba lehimleri kizartmis. o transistornarizali olabilir. onun en azindan lehimlerini tazele.
o 3 bacakli entegre mi transistorlu mu bilemedigim parxanin arkasindaki mavi renkli kondansatoru de degistir. sismise benziyor. o parca sanirim lm317 oyle ise 2 numarali bacagindan 12-14 arasi bir voltaj almalisin. eger daha dusuk alirsan eht duzgun tetik vermez. tv acilmaz. yuksek olursa da tv acilir bir sure sonra da tv kendini korumaya alir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri