Vestel Buz 640 HGE COSMO -SA- Arızası-YARDIM LÜTFEN

iksoder

Üye
Tatil dolayısıyla sigortaları kapatıp evden çıktık,dolabın sigortasını açık bırakmayı unutmuşuz,geldiğimizde dolabın içi kurtlanmıştı,tüm kurtları temizledik 1 gün bekledik,dolabı çalıştırdık ama dolap SA arıza kodunda çalıştı.

Dolabı temizlerken kaynar su kullanmadım,fön makinası orta derecede ısı vererek elektrik devresi,kablo olan yerleri kuruttum.

Vestel Buz 640 HGE Cosmo buzdolabı SA arıza kodu 1 Haftadır sorun çözülemedi.

+Dolap çalışıyor
+Kompresör ve fanı çalışıyor,o bölge çok tozluydu tozunu elektrikli süpürge ile temizledim.
+Dondurucu bölümü fanı çalışıyor ama çok iyi soğutmuyor.
+Soğutucu bölümü iyi soğutuyor hatta sulu bir şey bıraktığımda ya da domates bıraktığımda sulu buz gibi donduruyor.
+Kart üzerinde yanık vs yok kart temiz.

a0BkO5.jpg
p9YrZm.jpg

Up bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

sorun devam ediyor

Servis cuma günü kart değişimi yaptı 24 saat içerisinde düzelir dedi ama 3 gün olmasına rağmen sorun devam ediyor.

Selamlar....

Beyaz eşya konusunda tecrübem yok en başta bunu söyleyeyim. Ancak teorik bilgilerimle elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.

İnternette yaptığım araştırmaya göre cihazınız no frost bir ürün.

1- Cihazın elektronik kartı değişmiş. Kartımız sağlam bundan eminiz.
2- Cihaz soğutma yapıyor evet alt + derece olan soğutucu kısmı soğutuyor
3- Asıl sorun derin dondurucu kısmı olan üst dondurucu kısmı soğumamaktadır.

Mantıken yaklaşırsak yapılması gereken bir kaç kontrol var.

1- Cihaz no frost bir üründür. Soğutmayı derin dondurucu kısmının altında bulunan bir serpantinden sağlar. Bu serpantin 4 yapıdan oluşur. 1- Gazın dolaştığı serpantin 2- Dfrost rezistansı 3- Cebri sirkülasyon fanı 4- sensörler

Şimdi alt bölme soğuturken üst bölgenin soğutmaması ısı transferinin olmadığına işarettir. Biz bu duruma yoğunlaşacağız.

İlk kontrolümüzü derin dondurucu kısmında bulunan cebri sirkülasyon fanının kontrolüdür. Cihazınız çalışırken yani enerjili iken buzluğun kapısını açın kapıyı algılayan bir anahtar switch olacak. kapı açık konumda bu anahtarı ittirin içerideki hava deliklerinden soğuk havayı hareket ettirmesi gerekiyor.

Soru : Hava geliyormu? Gelmiyormu?

Cevabınıza göre adım adım hareket edelim. Kolay gelsin.

Selamlar....

Beyaz eşya konusunda tecrübem yok en başta bunu söyleyeyim. Ancak teorik bilgilerimle elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.

İnternette yaptığım araştırmaya göre cihazınız no frost bir ürün.

1- Cihazın elektronik kartı değişmiş. Kartımız sağlam bundan eminiz.
2- Cihaz soğutma yapıyor evet alt + derece olan soğutucu kısmı soğutuyor
3- Asıl sorun derin dondurucu kısmı olan üst dondurucu kısmı soğumamaktadır.

Mantıken yaklaşırsak yapılması gereken bir kaç kontrol var.

1- Cihaz no frost bir üründür. Soğutmayı derin dondurucu kısmının altında bulunan bir serpantinden sağlar. Bu serpantin 4 yapıdan oluşur. 1- Gazın dolaştığı serpantin 2- Dfrost rezistansı 3- Cebri sirkülasyon fanı 4- sensörler

Şimdi alt bölme soğuturken üst bölgenin soğutmaması ısı transferinin olmadığına işarettir. Biz bu duruma yoğunlaşacağız.

İlk kontrolümüzü derin dondurucu kısmında bulunan cebri sirkülasyon fanının kontrolüdür. Cihazınız çalışırken yani enerjili iken buzluğun kapısını açın kapıyı algılayan bir anahtar switch olacak. kapı açık konumda bu anahtarı ittirin içerideki hava deliklerinden soğuk havayı hareket ettirmesi gerekiyor.

Soru : Hava geliyormu? Gelmiyormu?

Cevabınıza göre adım adım hareket edelim. Kolay gelsin.

Merhabalar.
Soğuk hava deliklerden geliyor,herhangi bir tıkanma yok.
Az soğutan dondurucu bölmesinin sorunu düzeldi,şimdi soğutucu bölümü ve dondurucu bölümünde soğutmama gibi bir problem yok.Ama hala -SA- arızası veriyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri