Vestel black b 11ak36 standby sorunu

pelagos

Üye
Merhaba;

Elimde Vestel 11ak36 black b 37 ekran televizyon bulunmakta. Televizyonu açtığımda standby ışığı yanıyor, kanal değiştirme tusuna bastıgımda ise açılmak yerine standbyda kalmaya devam ediyor. Kanal değiştirme tuşuna basılı tuttugumda ise içeriden ince bir ses geliyor. Sorunum nereden kaynaklı olabilir acaba. Yardımlarınız için teşekkürler.

smps çıkışındaki +b 120 volt kondansatörü değiştir eğer cıs cıs ses çıkarıyorsa bu8080dfı transistör bozuk

72 ekran telefunken tv kullanıyorum bekleme (standby) ışığı tv çalışırken bir süre sonra sönüyor ve aynı kanalda kitleniyor. Artık ne tv üzerinde (manual) ne de kumanda ile kanal değiştirmek mümkün (uydu modunda olduğu için). TV'yi söktüm ama standby ledi olan küçük baskılı devre öyle bir yerde ki, bana tüp sökülmeden çıkmayacak gibi geliyor. (tabii sorun ana kart üzerindeki bir elemanda da olabilir, bilmiyorum) Yardım ve öneriler için şükran.

TV'nin önündeki şeffaf renkli mikayı söktüm ve minik kart çıktı.

25V47mf yerine 63V47mf taktım sorun düzeldi ancak eskiden "standby" dan "on-açık" duruma getirilince ışık rengi hafif soluyordu ve kapatıp-off durumuna getirilince tv'nin kapandığı hissedilen farklı bir ses oluyordu. Şimdi ise led rengi aynı kalıyor ve kapatılınca farklı bir ses duyulmuyor. Acaba bu yenilediğim parçadaki voltaj farkından mıdır? İlerde bir sıkıntı doğurur mu?

25V47mf yerine 63V47mf taktım sorun düzeldi ancak eskiden "standby" dan "on-açık" duruma getirilince ışık rengi hafif soluyordu ve kapatıp-off durumuna getirilince tv'nin kapandığı hissedilen farklı bir ses oluyordu. Şimdi ise led rengi aynı kalıyor ve kapatılınca farklı bir ses duyulmuyor. Acaba bu yenilediğim parçadaki voltaj farkından mıdır? İlerde bir sıkıntı doğurur mu?

Hayır,volaj farkından değildir,sn.hamdisuat.Bakın besleme devresinde değiştirdiğiniz elektrolitik kondansatörün elektroliti kurumuş ve besleme devresinde görev yapamayan bir durumdaymış bu anlatımınıza göre.Sizin tarafınızdan başarıyla da değiştirilmiş bu 63 volt,47 mF'lık elektrolitik kondansatör,devreyi tekrar eski durumuna geri döndürmüştür.25 volttan alt voltaj değerleri besleme devresi için belki sakınca da yaratabilirdi,ancak bir miktar üst voltajın seçilmesi bir sakınca yaratmaz.

Stand-by (Bekleme) / On (Çalışma) gösterge lambasının (iki ışıklı özel LED) ayni kalması durumu,şayet tv'nizin görüntüsü ve sesi yine eski orijinal durumuna göre de tam olarak düzelip eskisi gibi olmuşsa eğer büyük bir sorun yoktur,bunu çok fazla dert etmeyin.Bu LED sadece kullanıcıyı tv'nin ON veya OFF, (Standby/çalıştırma) durumunda bilgilendirmek amaçlı yanan,asıl tv'nin çalışma voltajlarıyla,asıl çalışma fonksiyonlarıyla da ilgili olamayan küçük bir detayıdır.Bunu şöyle de düşünebilirsiniz.Kırmızı ve yeşil renk değişimini şarj sırasında ve şarj bittiğinde uyarı ışığı olarak çift LED'le yakan smps'li küçük bir cep telefonu şarj cihazı adaptörünün,sürekli ayni ışıkta kalması,renk değiştirememesi,ama şarj görevini kusursuz olarak da yerine getirebilmesine de direk benzetebilirsiniz.Tv'nizde de bu durum benzerdir.Tv'niz asıl yapması gereken görevini,(Ses,görüntü,uzaktan kumanda işlemleri,vb.)tam olarak yaparken,ledde oluşmuş küçük bir hasar (Örneğin lede giriş bacaklarından birinin bu sökme/çıkarma işleminde kopması gibi) veya renk değişimini sağlayan farklı voltajın,lede bir şekilde de ulaşamaması nedeniyle oluşan kısmi bir arızadır.Yani tv'nin genel çalışma yapısını doğrudan ilgilendirecek ve olumsuzluğa sebebiyet verecek bağlantısını direk olarak düşünmemeniz gerekmektedir.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri