Vestel 55 ekran goruntu ve ses yok

Osman74

Üye
Merhaba arkadaslar

Vestel 55 ekran televizyon acilmiyor.Acmaya kalktigimda cik cik otuyor.

Daha once yazan arkadaslardan biraz bakarak BU808DFX ve 6N60 malzemelerini degistirdim tekevizyon normale geldi.Ancak gec acilmaya basladi once ses geliyor pesinden goruntu geliyor derken bir anda tekrar gitti ve yine kanal tusuna basip acmaya calisinca bastigim surece cik cik otuyor.
10mf kondansatorude degistim.
Acaba sorun nereden kaynaklabilir yardimci olursaniz sevinirim.
Televizyon sase nosu 11AK30S-2

Değiştirdiğiniz transistör numarası kaç olarak geçiyor. Q801 gibi?

Uygun fiyatlarla Direk besleme kartının orjinalini gönderebilirim cihazın seri nosunu yazabilirsiniz.

Ustam yeni eve geldim.
6N60 Q801
BDU808DFX Q603

patlak catlak yok malzemelerde fiziksel olarak baktim.
Soguk lehim gectim

R805, C613, C618 VE Q601 degistirin ve tekrardan degistirdiginiz 2 transistoru degistirin.

Olur yarin malzemeleri alip durumu bildirecegim.BU808DFX in saglamlik kontrolunu nasil yapabilirim yada soyle diyim 2 transistorde kesin yanmismidir?

Muhtemel yandi. Nette transistor olcumu diye aratin

Olur yarin malzemeleri alip durumu bildirecegim.BU808DFX in saglamlik kontrolunu nasil yapabilirim yada soyle diyim 2 transistorde kesin yanmismidir?
Osman bey BU808DFX darlington tipi transistör olup sağlamlık testi standart ölçü aletleriyle yapılamaz,ancak tüm bacaklar birbirine kısadevre omajı gösteriyorsa bozuktur diyebiliriz.
Arızanıza gelince daha önce de aynı transistör arızalandı ve kısa sürede bozulduysa,arıza durumu devam ediyor demektir.Bu tip arızalarda transistörü değiştirip göndermek yanlış bir uygulamadır.Cihaz çalıştıktan sonra en az 4 saat sürekli açık durumda transistör ısısı kontrol edilmeli,el yakmayacak seviyede olmalıdır.Ayrıca horizontal osilatör frekansı ( frofesyonel tamirciler için ) osilaskop ile kontrol edilir,aşırı ve bozuk sinyal transistörün daha fazla çalışmasına,ısınmasına ve bozulmasına sebep olur.Bunların dışında yapmanız gerekenler;
Kollektöründe bulunan yüksek voltajlı seramik kondansatörü ( 10nf 1600v gibi ) mutlaka değiştirin.Mavi renkli 1nf 2kv kondansatörler varsa mutlaka kontrol edin,çatlamış olabilirler.Kondansatörleri mutlaka sökerek kontrol edin ve sağlam olduklarından emin olun.Isıdan dolayı kararan yerler varsa mutlaka iyice temizleyin ve lehimleri yenileyin.Son olarak horizontal saptırma kablolarının (kırmızı beyaz) soketini iptal edip direkt devreye lehimleyin.İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri