Vavien anahtarli koridora ekstra lamba eklemesi nasil yapilir?

Oncelikle herkese iyi calismalar. Evim dubleks ve merdiven kisminda vavien anahtar ile bagli lamba mevcut. Ben bu sisteme ekstra 5-6 adet led merdiven aydinlatmalari yapmak istiyorum. Yani anahtar acildiginda merdiven arasindaki aplik yanarken ayni zamanda merdiven kenarindaki led aydinlatmalarinda yanmasini istiyorum. Nasil bir baglanti yapmaliyim? Bildigim kadariyla esit isik siddeti almam icin paralel baglanti yapmam gerekiyor. Bu baglanti icin duvari delmem gerekiyor. Aplik kismi yerine vavien anahtar kismindan hat cekmem mumkun mudur? Ne sekilde bir baglanti yapmam gerekiyor yardimci olursaniz cok sevinirim...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
iyi geceler
resimde ekledim şemada lambaya giden kablo yu bulmalısın yani vaviyen2ki 1 numaralı kablo direk lambaya gidiyor ordan bir röleyi çektirip güç kontaklarından harici bir besleme ile istedinşeyi çalıştıra bilirsin
direk enerjide alsan olur ama lamba linyesi çekeçegin akıma dayanırmı kontrol edip baglantını ona göre seç

Ekli dosyalar

• Vaviyen Devre Seması.jpg
    Vaviyen Devre Seması.jpg
    20.7 KB · Görüntüleme: 40
iyi geceler
resimde ekledim şemada lambaya giden kablo yu bulmalısın yani vaviyen2ki 1 numaralı kablo direk lambaya gidiyor ordan bir röleyi çektirip güç kontaklarından harici bir besleme ile istedinşeyi çalıştıra bilirsin
direk enerjide alsan olur ama lamba linyesi çekeçegin akıma dayanırmı kontrol edip baglantını ona göre seç
Ilginiz icin oncelikle tesekkurler. Vaviyen 2'deki 1 nolu uctan alip sirasi ile tum ledlere gotursem daha sonrada notr ucundan tum ledlerin diger ucuna hat ceksem calismaz mi? Ledlerin tanesi 2w gucunde ve toplam 5-6 tane led eklenecek. Aslinda en fazla bir ampul gucunde bile olmayacak. Sikinti olur mu role kullanmadan?

ledlere değil, ledlere 12 V.DC gerilim veren trafo/adaptöre 220 volt vermeniz gerekır. Anahtardan faz alacaksınız ama yıne nötr arayacaksınız, doğrudan aplıkden adaptöre 220 volt alın uğraşmayın.

ledlere değil, ledlere 12 V.DC gerilim veren trafo/adaptöre 220 volt vermeniz gerekır. Anahtardan faz alacaksınız ama yıne nötr arayacaksınız, doğrudan aplıkden adaptöre 220 volt alın uğraşmayın.
Tesekkur ederim. Dediginiz gibi notr icin yine ayri hat cekmektense aplikten almak daha mantikli. Dedigim ledler zaten kutu seklinde kendinden trafolu hepsi. Bunu belirtmeyi unutmusum. 220 volt girecek bu sebeple hepsine.