Varistörler Hakkında Bilgi

Sn arkadaşlar Sn. m-usta-fa bukonuda açıklamayı iyi bir şekilde yapmış. Varistörler 220 devresinde faz ve nötüre cam sigortadan sonra ve devreye girmeden paralel bağlanır. Çünkü voltaj yükseldiğinde iç direnci artarak kısa devre olur e sigortayı attırır. Büylece devrenin enerji bağlantısını keserek devreyi az hasarla kurtarır.

220 V devrelerde 471k varitör kullanılır. Bu 240V ve üzerinde atar.

Son düzenleme:
Sn arkadaşlar Sn. m-usta-fa bukonuda açıklamayı iyi bir şekilde yapmış. Varistörler 220 devresinde faz ve nötüre cam sigortadan sonra ve devreye girmeden paralel bağlanır. Çünkü voltaj yükseldiğinde iç direnci artarak kısa devre olur e sigortayı attırır. Büylece devrenin enerji bağlantısını keserek devreyi az hasarla kurtarır.

Sn. muratmert4
sizce önemli bir devre elemanı için bukadar açıklayama yeterlimidir? Kondansatör için enerji depolar diyip bırakmak gibi bir şey...
Bakınız :
sn bulzaf Varistörlerin ac veya dc 'de farklılıklar gösterdiğini söylemiş.

Aynı şekil de ben dünden beri Ac 'de çalışan vasitör değerlerinin RMS değerini ifade ettiğini ,
Varistörün diğer yarı elemanların aksine üzerinden her akım geçişinde varistörü fiziksel kayıba uğradığını ve bunun varistörün ömrünü azalttığını öğrendim.
Daha detaylı bilgi dediğim bunlardı...

neyse devam edeyim :
Sistem içinde güçlü elemanların anahtarlanma sırasında şebekede nano saniye mertebesinde gerilim pikleri üretir ve varistör de bunları sönümler. Yani bu akım geçiş süreleri çok kısadır.
Ayrıca önüne konulan cam sigortanın değeri iyi seçilmez ise uzun süreli gerilim bozulmalarında varistör yanar.
Bunun dışında Varistör üzerinden geçen akım manyetik sigortaları da attırabilir. Akımın sigorta değerinin üstünde çıkması durumunda yada di/dt nin çok artması ile sigorta atıp sistem korunabilir. Fakat uygun dayanımda varistör seçilmeli.

Bana çok da güvenilir gözükmeyen varistör yerine kullanılabilecek bir eleman da buldum : TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSORS (tranzorb) denen elemanlar daha hızlı ve dayanalıklı bir şekilde çözüme ulaşmayı sağlayabilir.

1.5KE200 Datasheet pdf - 1500 WATT PEAK POWER TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSORS - Bytes

diyota benzeyen bu elemanın sürekli olarak 5w , 1ms süresince de 1500W a kadar dayanabilir , varistörler gibi çeşitlilikte kırılma voltajları vardır.

Son düzenleme:
Arkadaşlar, bugün önemli bir sorunla karşılaştım aynı sorunla karşılaşmamanız dileğiyle.... Ups çıkış dağıtım panosunda nötr barasında enerji kesmeden nötr kablolarını sıkıştırmak isterken boşa çıkan 2 farklı fazın nötr kabloları ,bindirme yaparak ups prizlerinin bir bölümüne 2. Bir faz yükledi.8-10 bilgisayarın powerlerinin yanmasına sebep oldu.kendini tek koruyan cihaz ,sistemde bağlı bir tıbbi cihazdı ve içini açtığımda varistörle karşılaştım.bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim ama üzerlerinde faz nötr kesicisi bulunan al. Gövdeli ups prizlerinin sigorta çıkışlarına bu varistörlerden koysam bilgisayarları koruyabilirmiyim?yada sistemde netür güvenlik önlemleri alabilirim? Herkese saygılar.....

KISSADAN HİSSE:

Değerli arkadaşlar şimdi bizzat yaşayıp tecrübe ettiğim bir olayı naklediyorum.

Bildiğiniz üzere özellikle Amerikan/Japon menşeyli ya da benzeri 110 V AC sistemlerini kullanan ülkelerden gelen bilgisayarların " Power Supply" ünitelerinde yani PC kasasının arkasında 110/220 V anahtarı vardır. Bu anahtarı 110 V tan 220 V a getirmeyi unutmuşum. Bilgisayarı açtığımda bir patlama sesi işittim. Power supply ı açtığımda varistörün yandığını gödüm. Yeni bir varistör ekledim ve de anahtarı 220 V kademesini almayı bir daha hiç ama hiç unutmadım...
Varistör bir nevi gerilim sigortasıdır, korunması istenen devreye/cihaza paralel bağlanır ve bozulduğunda/yandığında değiştirilmesi gerekir...

Merhaba arkadaşlar ,
Ben okulda lisans tezimi varistör üretimi üzerine yaptım. Daha çok mikro yapısı ve üretilirken içerisinde kullanılan oksitlerle ilgiliydi çalışmam. Tez çalışmam sonucunda bir varistör üretmeyi başardım. Şu anda yüksek lisansımı gene bu konu üzerinde devam ettirmeyi istiyorum fakat bölümüm malzeme mühendisliği olduğu için açıkçası elektirik elektronik terimleri çok iyi bilmiyorum. ek olarak akademik olarak çalıştığım için piyasada işlerin nasıl olduğundan pek haberim yok
1.Bir insan varistör alırken ne gibi konulara dikkat etmelidir.
2. kataloglarda verilen bazı değerler mesela kapasitans değerleri nedir ne değildir nasıl olması istenir.
4. ençok hangi alanlarda kimler varistor kullanmaktadır.
5. Piyasada kullanılan varistör terimleri nelerdir.
Bu arada varistör AC/DC akımlar atında farklı davranış göstrmektedir

Ac ve dc de farklı davranış gösterdiği için firmalar kataloglarında ve varistör üzerinde maximum voltaj değerlerini ayrı ayrı yazarlar.

Merhaba arkadaşlar ,
Ben okulda lisans tezimi varistör üretimi üzerine yaptım. Daha çok mikro yapısı ve üretilirken içerisinde kullanılan oksitlerle ilgiliydi çalışmam. Tez çalışmam sonucunda bir varistör üretmeyi başardım. Şu anda yüksek lisansımı gene bu konu üzerinde devam ettirmeyi istiyorum fakat bölümüm malzeme mühendisliği olduğu için açıkçası elektirik elektronik terimleri çok iyi bilmiyorum. ek olarak akademik olarak çalıştığım için piyasada işlerin nasıl olduğundan pek haberim yok
1.Bir insan varistör alırken ne gibi konulara dikkat etmelidir.
2. kataloglarda verilen bazı değerler mesela kapasitans değerleri nedir ne değildir nasıl olması istenir.
4. ençok hangi alanlarda kimler varistor kullanmaktadır.
5. Piyasada kullanılan varistör terimleri nelerdir.
Bu arada varistör AC/DC akımlar atında farklı davranış göstrmektedir
sayın meslektaşım varistörler konusunda daha detaylı bilgi alman için isterseniz phoenix contacttan bir isim verebilirim.

"sayın meslektaşım varistörler konusunda daha detaylı bilgi alman için isterseniz phoenix contacttan bir isim verebilirim."
harika olur varistörlerle ilgili her türlü bilgiye açığım...

çalışma presibi Zehner diyotlar gibidir. konun uzmanı değilimdir, ama bildiğim kadarıyla anlatayım. Konun uzmanları daha iyi cevap verirler. aşırı gerilimlerde, yani Varistörün üzerinde yazılmış olduğu gerilim değeri, üzerine çıkarsa kendi iç direnci sıfıra yaklaşıyor. Böyle bir malzeme !?:).

hımm anlaşıldımı bilmiyorum, bir kaç sefer okudum ama sanki bir yerde düşük cümle kullanmışım.

bildiğim kadarıyla AC veya DC fark etmiyor, ama DC ' de enduktans (Bobin) gerilimleri daha sıklıkla olur. Örneğin, elektromanyetik frenlerde, DC- rölelerde ....vs kullanılır.

Elektronik devrelerde gerilimi sabitlemek ve stabil tutmak için nasıl zener diyot kullanılıyorsa ac devre girişlerinde yada motor uçlarında oluşabilecek gerilimleri sabit tutmak yada belirli bir değeri geçtiğinde devreye zarar vermemek adına kullanıldığını biliyorum.Bunu yaparkende direncini değiştirerek yapar.Dc devrelerde çok özel yerler hariç kullanıldığını hiç görmedim desem yeri vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri