Uzaktan Kumandalı Vinc Panosu

anlatmak istediğim uğraşmak değil bizim sattığımız kumandanın sana çok pahalıya geleceği ama senin için başlık açtım bakalım senin işini çözeceğiz.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Herkese Merhaba,

Konu eski ama sanırım benim için en ideali bu başlık :)

Elektronikle amatör olarak ilgileniyorum, o yüzden çok fazla bilgi sahibi değilim.

433 mHz RF modül ve PIC16F877 mikrokontrolcü kullanarak bazı amatörcihazlar yaptım. Örnek olarak, ds1820 ile ölçülen sıcaklığı RF ile gönderdim. Açık alanda 50-60 metreye kadar sorunsuz çalıştı. Ancak şimdi, yaklaşık 500 - 600 metre mesafeye bazı bilgiler göndermem gerekiyor ve buna uygun, kullanımı basit bir modül de bulamadım. 433 MHz'lik standart modülü, PIC'in RX-TX pinlerinden rahatça kullanabiliyorum. Ama 500 - 600 metre mesafeye bilgi gönderecek modülde de bu basitlik olabilir mi ?

1- manchester encoding
2- dar band bir alıcı mesela NRX34 narrow band dır. verici olarak ta atx34
3- verici modulü illa 5v ile beslemenize gerek yok 12v da olur ve amplitude yükseleceğinden daha güçlü çıkış verir
4- csum kullanımı şarttır.
5- kazançlı ground plane li iyi iki anten
6- düşük data hızı uart ise 2400 ü geçmesin. manchester içinde aşağı yukarı bu hıza denk gelsin

bunları yaparsanız 1km bile haberleşirsiniz. ucuz ask modullerle.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri