Uzaktan Kumandalı Vinc Panosu

apoalan

Üye
mrb arkadaslar.okul bitirme tezi olarak indirma-kaldırma,sağa ve sola olmak uzere 4 işlemli pano yapıcam.motor yerine 4 tane lamba kullanmak istiyorum.Bu devreyi nasıl uzaktan kumanda edebilirim?Piyasadaki uzakdan kumandalar cok pahalı.Fikirlerinizi bekliyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşım bende vinç ile ilgileniyorum bu sebeble sana birkaç önerim olabilir uzaktan kumanda iki türlü olabilir biri radyo kumanda digeri ise tv kumandası gibi prensiple çalışan kumanda ikincisi daha basit ve sana uygun fiyata gelir hem senin mesafe ve alıcıyı her noktada ve koşulda görme sorunu yoktur herhalde

Fiyat olarak kesin bilmiyorum ama çalıştığım işyerinin arka açık saha kapısına +24 ile çalışan 4 kontak çıkışlı (sanırım otolar için kullanılıyor çünkü kumandası arabaların uzaktan kumandasına benziyor) bir kumanda vardı.Çin malı ve uygun fiyata bulabileceğini sanıyorum. hyz arkadaşın önerdiği Tv kumandasında enfaruj ledler ile alıcı ve vericinin mutlak surette birbirini görmesi lazım.Bu sorun olmayacaksa bunuda kullanbilirsin ama vinç sistemlerde bu tür uzaktan kumanda asla kullanılmaz.sadece radyo sinyallerini yayan (400 Mhz.) kumandalar kullanılır.

sayın apoalan

nerden katıldığınızı bilmiyorum ama kadıköy yazıcıoğlu pasajında rf ile çalışan makul fiyatta kumandalar bulabilirsiniz...

evet bencede RFden başka güncel bir çözümünüz olduğunu sanmıyorum 4 kanallı bir RF modül işinizi görecektir.istanbulda oturuyorsanız selanik pasajında,izmirde oturuyosanız 2.Onur çarşısında hazır modüller bulabilirsiniz ii çalışmalar

Arkadaşlar selamun aleyküm Benim bu konuda birkaç önerim olur dilerseniz...

Şimdi öncelikle uzaktan kumanda konusunda bayağı bir çalışmalarım var paylaşmaktan onur duyarım.

Arkadaşlar uzaktan kumanda olarak vinçlerde en ideali ( öğrenci işi ) udea nın alıcı verici modülleri kullanılarak yapılmalıdır.

Ama ben olsam uzaktan kumandayı kutulama işlemi ile uğraşmamak için işe udea'nın yanılmıyorsam 4005 kodlu bir kumandası var bu sitede mevcut değildi benim aldığım zaman fakat firmada var ben kendim satın aldım çalıştırdım.Bu kumandanın özelliği ise kapaklı ve araç kumandasına benziyor aynı zamanda 4 butonlu ve en ama en güzel tarafı da Mikro denetleyici ile tasarlanmış olmasıdır.

Bir problemi var ben satın aldığım zaman bu kumanda ile birlikte yanlış hatırlamıyorsam Pic12F629 geliyor bu entegrenin çalışmasını çözmüş olmanız gerekiyor birde smd entegre olduğu için programlamasını icsp ile yapmanız gerekiyor öyle basit şekilde havya ile icsp ile ilgili ayaklarını lehimlemenizde de bir problem çıkmıyor fakat yolları kopartırsanız kumandayı çöpe atabilirsiniz :) (ben attım bitane de ).

Alıcı olarak zaten normal udea arx434 yada nrx434 kullanabilirsiniz ama ben olsam nrx434 kullanırım çünki alıcının mesafesi bayağı bir güzel alanı kaplıyor arx434'e göre

Çıkışlarını da 4 tane röle sürerek en ideal şekilde lambalara bağlayarak projeyi bitirmiş olursunuz.

Şimdi diyeceksiniz ki hadi kumandayı aldık alıcı modülü de aldık pici de aldık peki programı nasıl yapacağız işte o konuda da elimden geldiğince sizlerle birlikte bu projeyi ilerletmekte zaman buldukça yardımcı olmaya çalışırım aynı zamanda programlar konusunda da yardımcı olmaya çalışırım Fakat daha eski yazılarıma bakarsanız uzaktan kumanda ile ilgili birçok yazıma rastlayacaksınız ve birçok program göreceksiniz bu konular daha önce işlendi sitemizde fakat pic12F629 ile değil de 12F675 ile yapılmış halleri var

Arkadaşlar çalışmalarınızda başarılar diliyorum....

Biz uzaktan kumandalı sistemleri otomatik kapılarda kullanıyoruz.Sizin için dört kanal yeterlı.İnternetten pınar elektronik adıyla aratırsan ucuza bulabilirsin.Gerçi ben farklı bir marka kullaıyorum ama yan taraftaki fabrikanın elektrikçileri 200m den çalıtıdıklaını söylediler.
kolay gelsin

6 kanallı rf alıcı verici devresi kullan 60 Tl civarında yapmış olduğun vince acil stop koyman gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri