Ustalar 60 yada daha fazla I-O lu pic tavsiye edin

Selamün aleyküm
Abiler herkese kolay gelsin çok fazla giriş çıkışa, program hafızası en fazla olanına ve usb ye de ihtiyacım var.Bide proteus isis desteği çok çok iyi olur.En önemliside yerli pazardan temin edebilmek
ek olarak Usart ile Eusart ın arasın daki farklar nelerdir bu eusart nasıl kullanılır yardımcı olursanız sevinirim.

@fatihyamali ustam özür diliyerek size biraz farklı bir konuda el uzatmak isterim o özelliğini sorduğunuz kadar giriş çıkış portu olan bir pic ben görmedim en azından vardır ama yerli pazarda bulunur mu bilemiyorum...

Size en kolay olarak sorununuzu çözebilecek farklı bir denetleyici olan stm32f407 modulünü tavsiye etmek isterim hem komple devre olarak hazır satılmakta hem direk kart üzerinden usb ile programlama yapılabilmekte ayrıca da mikroC programı ile program yazılıp derlenip yüklenebilmektedir giriş ve çıkış olarak kullanacağınız pinler kart üzerinde iğne soketler ile hazırlanmış direk kullanıma uygun vaziyettedir ;)

Isıs desteği yok program hafızası pic e göre epeyce yüksek ve çalışma hızı da 160 Mhz leri bulabilmekte ayrıca kart üzerinde 24 bit adc ses entegresi vs mevcuttur ;)

http://www.cizgi.com.tr/product/education/stm-stm32f4

Türkiye pazarında rahatlıkla bulunabilmekte ve uygun fiyatlara temin edilebilmektedir örneğin söylediğiniz özelliklere sahip bir entegre fiyatına yakın fiyatlarda bu kartı temin edebileceğinizi düşünüyorum...

Sorunuza pic olarak yanıt veremediğim için üzgünüm.

@fatihyamali ustam özür diliyerek size biraz farklı bir konuda el uzatmak isterim o özelliğini sorduğunuz kadar giriş çıkış portu olan bir pic ben görmedim en azından vardır ama yerli pazarda bulunur mu bilemiyorum...

Size en kolay olarak sorununuzu çözebilecek farklı bir denetleyici olan stm32f407 modulünü tavsiye etmek isterim hem komple devre olarak hazır satılmakta hem direk kart üzerinden usb ile programlama yapılabilmekte ayrıca da mikroC programı ile program yazılıp derlenip yüklenebilmektedir giriş ve çıkış olarak kullanacağınız pinler kart üzerinde iğne soketler ile hazırlanmış direk kullanıma uygun vaziyettedir ;)

Isıs desteği yok program hafızası pic e göre epeyce yüksek ve çalışma hızı da 160 Mhz leri bulabilmekte ayrıca kart üzerinde 24 bit adc ses entegresi vs mevcuttur ;)

http://www.cizgi.com.tr/product/education/stm-stm32f4

Türkiye pazarında rahatlıkla bulunabilmekte ve uygun fiyatlara temin edilebilmektedir örneğin söylediğiniz özelliklere sahip bir entegre fiyatına yakın fiyatlarda bu kartı temin edebileceğinizi düşünüyorum...

Sorunuza pic olarak yanıt veremediğim için üzgünüm.

Usta öncelikle ilgine teşekkür ederim
Bu kartı sen aktif kullanıyomusun. biraz yüzeysel inceledimde Pic lere kıyasla çok çok avantajlı.
hele hele orta ve kapsamlı uygulamalarda karşıma çıkan dağ gibi sorunlar bu kartla, aşılması kolay tepe ye dönüşecek sanki
tek sorun c dili ve saz arkadaşları. ben buna vakıf değilim. sizce öğrenmeye değermi.
ve varsa bikaç uygulama paylaşırmısın.

Ustam bu kartı ben satın aldım kullandım birkaç sefer ama hani hem programı çözmek hem de özelliğini incelemek açısından öyle hobi tarzında birkaç tane program yazdım örnek vermek gerekirse kartın üzerindeki butonlar ile yine kartın üzerindeki led leri yakıp söndürmek ve birde 2*16 karakter lcd ekrana yazılar yazdırmak gibi çok basit sayılacak programlar yazdım hani çok prof programlarım oldu desem yalan söylemiş olurum :D

Evet tek sorun C dili ve saz arkadaşları fakat bu karta maalesef şu an benim bildiğim iki tane program ile yazılım yükleniyor birisi Hi-tech diğeri ise mikro c

Ben hi-tech ile hiç ilgilenmedim çünki kütüphaneler vs yüzünden hiç tavsiye etmediler biraz fazla prof bir programmış kendileri :D o yüzden ben mikroC ile işimi çözme yoluna gittim.

Bunun yanında mikroC ile program yazmaya başlamadan önce bir tane kitap aldım mikroc ile arm adında bir kitap yeni çıktı sayılır fiyatı da işine göre çok ucuz diyebilrim.

Kitapta yazılanlardan anladığım kadarı ile bu işlemciye iki çeşit program yazılabiliyor birincisi tamamen registerleri kullanarak program yazıyorsunuz

Diğeri ise mikro c dilinin bu arm işlemcisi ( stm32f407 ) için olan kütüphanesini kullanarak bildiğimiz mikro c kodları ile program yazılabiliyor ben ikisini de denedim sayılır ama mikro c nin kütüphanesi bana biraz daha kolay ve kolay olduğu için de mantıklı geldi ;)

Lafı uzatmadan yaptığım programlardan bir iki örnek vereyim en azından şeklini kafandırmanızda bir faydası olur belki .
///program 1 :
void calis(void){
gpiod_odr.b12=1;
gpiod_odr.b13=1;
gpiod_odr.b14=1;
gpiod_odr.b15=1;
delay_ms(250);
gpiod_odr.b12=0;
gpiod_odr.b13=0;
gpiod_odr.b14=0;
gpiod_odr.b15=0;
delay_ms(250);
}
void main() {
gpio_digital_input(&gpioa_base, _gpio_pinmask_0);
gpio_digital_output(&gpiod_odr, _gpio_pinmask_12);
gpio_digital_output(&gpiod_odr, _gpio_pinmask_13);
gpio_digital_output(&gpiod_odr, _gpio_pinmask_14);
gpio_digital_output(&gpiod_odr, _gpio_pinmask_15);

while (1){

while (gpioa_idr.b0 ==1 ){
calis();
}}}

////////////////////////////////

////Program 2:

sbit LCD_RS at GPIOc_ODR.B14;
sbit LCD_EN at GPIOe_ODR.B6;
sbit LCD_D4 at GPIOe_ODR.B4;
sbit LCD_D5 at GPIOe_ODR.B2;
sbit LCD_D6 at GPIOe_ODR.B0;
sbit LCD_D7 at GPIOb_ODR.B8;

void bekle(void){
delay_ms(500);}

void calis(void){
lcd_out(1,1,"murat :)");
lcd_out(2,1,"yagci :)");
gpiod_odr.b12=1;
delay_ms(70);
gpiod_odr.b12=0;
delay_ms(70);
gpiod_odr.b13=1;
delay_ms(70);
gpiod_odr.b13=0;
delay_ms(70);
gpiod_odr.b14=1;
delay_ms(70);
gpiod_odr.b14=0;
delay_ms(70);
gpiod_odr.b15=1;
delay_ms(70);
gpiod_odr.b15=0;
delay_ms(70);
}
void main() {

Lcd_Init();
bekle(); // Initialize LCD

Lcd_Cmd(_LCD_CLEAR); // Clear display
Lcd_Cmd(_LCD_CURSOR_OFF);

gpio_digital_input(&gpioa_base, _gpio_pinmask_0);

gpio_digital_input(&gpioc_base, _gpio_pinmask_0); //C portu

gpio_digital_output(&gpiod_odr, _gpio_pinmask_12);
gpio_digital_output(&gpiod_odr, _gpio_pinmask_13);
gpio_digital_output(&gpiod_odr, _gpio_pinmask_14);
gpio_digital_output(&gpiod_odr, _gpio_pinmask_15);

while (1){
Lcd_Cmd(_LCD_CLEAR);

while (gpioa_idr.b0 ==1 ){
calis();
}}}

//////////////////////////////////

Yani program olarak bu ve benzeri birkaç programlarım oldu ama iş güç meselesinden dolayı daha fazla da uğraşamadım kafa bir milyon :D

Uğraşıp öğrenmeye değer mi sorunuza verebileceğim en güzel cevap şu ki KESİNLİKLE DEĞER MİKRO C bence şu an en baba dil diyebilirim çünki mikro e firması bu dil ve komutlar ile pic,arm,atmega gibi bir dünya alamet işlemci ve denetleyicilere uygun yazılım tabanı ve kütüphaneleri oluşturmuş durumda yani bir dil öğreniyorsunuz bu dili ister pic programlamak ister arm programlamak ister atmel programlamakta kullanabiliyorsunuz NEDEN DEĞMESİN Kİ ?

Tek tavsiye edebileceğim şey mutlaka mikro c ile arm adlı kitaptan edinmeniz kitabın içerisinde gerçekten güzel olduğuna inandığım bilgiler var Sonra gerisi de sizin çaba ve çalışıp harcayacağınız zamana bağlı diyebilirim.

Sadece fazlaca giris cikis icin kullanacaksaniz 8 bit herhangi bir pic veya baska bir micro ile yapabilirsiniz... Bu konuda 74HC573 basta olmak uzere bir cok port cogullama entegreleri mevcut... Port cogullama olarak arama yaparsaniz gerekli bilgiye ulasirsiniz...

@piskopatisa ustacım evet haklısınız bir çok port çoğullama entegresi mevcut ama ben hiç uğraşmadım o yüzden aklıma bile gelmedi ama sanırım port çoğullama entegrelerini kullanmak için yine bir spi yada farklı bir protokolde o entegre ile haberleşme yapabilecek komutlar protokoller kullanmak zorunluluğu olsa gerek bu da işlemciye harici yük ve zaman kaybı diye düşünüyorum ;)

Tabi dediğim gibi hiç uğraşmadım benimkisi farazi ;)

Yok yok hic usundugun gibi degil, protokol falan yok, mesela 74hc573 te 8 bit data ve enable ucu var, girise 8 bit data yaziyorsun ve enable ucunu aktif ettiginde giristeki bilgi cikisa aktarilir ve yeni bir bilgi yazana kadar orada kalir... ve atiyorum 5 adet entegre kullandin gerekli olan 8 + 5 = 13 bit, elde ettigin cikis 40 bit... bukadar basit...

giriş çoğullamak için 74164 ve 74165 TTL lerini kullanıyorum fakat bunlar data akışında zaman kaybına yol açıyor. ekstra program hafızası kaplaması programlama aşamasında kafa karışıklığı ve baskı devre tasarımında hesaplanacak ek kompenetler vs..vs.. ee bunlarda cabası.
şimdilik micro chip in PIC18F97J60 MCU sunu kullanmaya karar verdim
isis desteği yok
usb yok
fiyatı 15 tl civarı
70 I/O
128 k program hafızası
dahili TCP IP protokolü mevcut
bunda tutturamaz sam Micro chip i ve Pic basic pro yu boşıcam arkadaşlar.
has_artvin_li nin tavsiyesi cok iyi STM32F407 1 m program hafızası var ,düşünsenize yaz yaz bitmez :)

vesselam

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri