Ustalık bu mudur?

basıt yap ihale kım ucuz verdi o işi alsın sonuçlar ortada;arkandan konuşturcak iş yapmıcan

sorun işletme sorunlusunda bu şekilde bir calışma ortamını güvenlı bulmuş ve masraf cıkmasın gitiği yerekadar demiş bence.

arkadaslar suç kimde?bu soruya cevap bulmak lazım.Yenı kıralanmıs bır fabrıkada makına arızasına gıttım!Pano aşırı derecede dagınıktı,boşta olan uçlar,raylardan cıkmıs malzemeler.....Hatta kablo kanalının içinde hiç kablo yoktu.İş yeri sahibine toplayalım dedim yada yeni bir pano yapalım diye teklifte bulundum ama adamın bir kulagından girdi öbür kulagından çıktı.Bence en buyuk neden iş verenlerde eger onlar titiz olursa işi yapanlar bakımcı olsun taşaron firmlar olsun işlerini çok daha fazla çiddiyetle ve titizlikle yaklaşacaklardır.

Evet! müşteri bilinçli olmalı...
Ancak onların böyle bir mecburiyeti yok. Onlar için önemli olan tek şey işin maddi boyutu.

Başka bir başlık altında da konuşmuştuk. Odalarımız kanunen de yetki alıp, ciddi bir kontrol-denetleme mekanizması kurmazsa,
kısacası müşteri mecbur tutulmazsa bu işler böyle sürüp gider...

Malesef bizim insanımız sadece mecbur olduğu işleri yapıyor.

Meslektaşlarımız(!) da çanak tutuyor...

Teklif istemi ile gelen projeye bakıp, kriz ortamını da düşünüp minimum fiyatları verdiğim halde işi alamayınca deliriyorum. İşi alan meslektaşımın(!) verdiği fiyatı duyunca da...

Kontrol mekanizması iyi çalışmazsa, mesleğine saygısı olan bilinçli meslektaşlar, zarar görmeye devam edecek...

Evet mardahan arkrdaşima katılıyorum işletme sahip ve sorumlusu olan kişiler madi yönüne bakıyorlar olası birkaza olduğu zaman işi yapan ustaya yükleniyorlar işki bir işkazası olmadan önlem alınsın mutlaka kontrol mekanizması olmalı yasal mevzuatla denetlenmeli bu işler şakayagelmez insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı

Bina tesisatını elektrikçilerin yerine boyacıların çektiği bu ülkede o resimler hayatın bir gerçeği.ustalık laf ile değil bilgi, beceri ve tecrübeyle olur.

bence bu işlerin hepsi ekip işidir. şantiye sorumlusundan kalfasına herkesin suçu vardır. En cokta oraya yeterli butçeyi ayırmayan işverenın dahi...
Hatta gerekli kontolleri yapmayan devletin... Umarım hepsi düzelir ve bu vurdumduymazlık bi masumun canını yakmaz...

gercektende resımdekı panolar adamı dehsete dusuruyor ben o tesısın elektrıkcısı olsam hıc dusunmeden ta dıbınden yan keskıyı anında vurmaya baslamıstım bir kaç adet resım yolluyorum eski görünen 2 pano tam 30 yasında benım 2 sene calıstıgım bırgemının kreyn panoları dıger yenı panolar da ismi lazım deıl bır otomobıl fabrıkasına yapmıs oldugumuz otomobıl montaj hattının panolarıdır.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

ustalık budur :)

maalesf bole kablolarfı cektırıle tavan borularını demırcıler atar sen sadece buat la sig panosunu toplar montaja gırersın bunda anaların mı gunahı var sence kalıfıye elemanlar neden yurtdına kacıyor dıye bas bas bagırıyoolar kı son 5 yılda yurtdına calısmaya gıden elektrıkcı ustası formenı ekıpbası sayısı 17897

Çalışsın iş görülsünde nasıl çalışırsa çalışsın mantığı piyasa bu düşünceyi benimsemiş teknik personellerle dolu malesef.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri