Ustalık belgesi

ahmet0666

Üye
meraba akdşlar. beraber çalıştığım arkadaşımın elektrik' e ait bir belgesi yok arkadaşın ustalık belgesi alması gerekir iş yeri istiyor.mesleki eğitim merkezine gittik denklik sınavını dediler oda 5 sene sigorta istiyor arkadaşın sigortatalı çalıştığı süre 2yıl var biz eskısa zaman da ustalık belgesi almamız lazım.mesleki eğitim merkezin'de 2yıl eğitim görmüş.okuldan ayrılmış branş bobinajcılık bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa bize yardımcı olsun..tşk..

Sorunuzun cevabını alacağınız en yetkili merci bölgenizdek Milli Eğitim Çıraklık Kalfalık ve Ustalık Eğim merkezi ve bölgenizdeki Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odasıdır.Buarada Eksik bilgilendiriyorsunuz mesleki eğitim merkezinde 2 yıllk eğitim gördüğünü bahsediyorsunuz hangi okul mezunu yada terk.

sayın ahmet 0666-sorunuzun çözümü için erkunt mes eğitim merkezi md yardımcımız gürler soylu beye merkezin resmi veb sitesine www erkunt mem adresinden başvurarak bilgi alabileceginizi sanıyorum. bu arkadaş bu konularda uzmandır . ancak ankarada ikamet ediyorsanız beşevlerde 4.akşam sanat okuluna başvurarak da bilgi alabilirsiniz. saygılar

acil acil acil 3308 sayılı çıraklık ve mesleki eğitim kanununa göre kanun kapsamındaki herhangibir meslekte çalışıpta o mesleğin kanun kapsamına alındığı tarihte 18 yaşını dolduranlar bu ayın (ekim-2008)sonuna kadar mesleki eğitim merkezlerine başvurdukları takdirde doğrudan kalfalık imtihanlarına girebileceklerdir.( umarım bu mesajı ihtiyacı olan çok kişi okur.). kalfalık belgesini aldıktan sonrada geriye doğru hizmet belelendirmeleri yaparak yada 3 ay süren ustalık eğitimi kurslarına katılarak ustalık belgesi sahibi olabilirler. örnegin elektrik tesisat ve pano montörlüğü meslek dalı ilk kapsama alınan mesleklerden 19-haziran 1986 da kapsama alındı bu tarihte 18 yaşını doldurmuş biri bu meslektan başvurduğu takdirde kalfalık imtihanına girebilecek. tahmini 2000 yılında kanun kapsamına alınan yüksek gerilim sistemleri mesleğinde çalışan biri yaklaşık 26 yaşlarında ise kalfalık imtihanına girebilecek teferruatlı bilgi almak istiyenlerin mes eğitim mer. başvurması gerekir. saygılarımla.

kalfalık ve akabinde ustalık belgesi alabilmenin başka yolları:mesleki egitim merkezlerine kayıt olabilmede yaş sınırı kaldırılmıştır. askerlikle ilişkisi olmayan bir vatandaşımız eğer düz lise mezunu ve örneğin yaşı 23-24 olsun kanun kapsamındaki bir meslekte çalışıyorsa 1.5 yıl (bu süre bazı meslek dallarında dahada azalmaktadır. 1.5 yıl normal çıraklı eğitim süresi 3 yıl olan meslekler için mesela elektrik tes ve pano mon meslek dalı için geçerli))mesleki eğitim merkezlerinde mesleğiyle ilgili egitim aldığında kalfalık imtihanlarına girip başarılı olduğu takdirde kalfalık belgesi alabilmektedir ve ayrıca kültür derslerin sorumlu tutulmamaktadır o derslere girmemektedir.ve ardından ustalık eğitimi kurslarındada başarılı olursa ustalık imtihanlarına girip usta olabilmektedir eğer söz konusu vatandaşımız ilköğretim mezunu ise aynen normal çrak ögreniler gibi meslegin çıraklık eğitimi süresi kadar egitime katılması gerekmekte akabinda kalfalık imtihanına girebilmektedir. vatandaşlarımızın bu konulardaki sorunlarının çözümü mesleki eğitim merkezleri ile irtibat halinde olmalarını tavsiye ederim. www.erkunt mem erkunt mesleki eğitim merkezi müdürlüğü- sincan organize sanayi bölgesi no:5

selam arkadaşlar benim merak ettigim bir soru var eml lisesi mezunuyum ve elektrikçi ustalık belgesi aldım elektrik tesisatında kaç kw lık bir güce kadar tesisat yapabiliyoruz vede imza yetkisi için ne yapmak gerekiyor bana yardımcı olursanız memnun olurum

bende meslek yüksekokulu mezunuyum.elektronik haberleşme alanını bitirdim.2005 yılında çıraklık okuluna ustalık belgesi için başvurduğumda , yüksekokul meznlarına ustalık belgesinin tüm haklarına sahip olan işyeri açma belsi verdiler.sınava falan girmedim.sadece fotoğraf - sağlık raporu - diploma kimlik vs. verdim 3 ay sonra belgem geldi.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri