Ustalık belgesi ve 1.sınıf yetki belgesi

aliempi

Üye
Arkadaşlar ustalık belgesi ve 1.sınıf yetki belgesi arasındaki farklar nelerdir. Yetki sınırları nedir. Bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler.

sitemizi araştırırsanız gerekli bilgiler mevcuttur.

Arkadaşım aradığın bilgileri megep elektrik tesisat projeleri modülünden ulaşabilirsin-aşağıda söz konusu modülden alıntı gönderiyorum-inşaallah faydalı olur-selamlar
2.10. Bayındırlık Bakanlığı Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi
2.11. Fen Adamları Yönetmeliği
Resmi makamlarca elektrikle ilgili fen adamları 3 gruba ayrılmışlardır. Her grubun yetki ve sorumlulukları vardır. En az lise ve dengi mesleki ve teknik öğrenim görenler ve ustalık belgesine sahip olanlar 3. grup fen adamı statüsü alırlar. Buna dayanarak kurulu gücü
16 kW’a kadar olan plan ve projelere imza atabileceksiniz. Bu modül boyunca kendi yetki ve sorumluluklarını öğreneceksiniz.
2.11.1. Fen Adamlarının Gruplandırılması
Elektrik ile ilgili fen adamları, gördükleri mesleki ve teknik öğrenim seviyelerine göre
aşağıdaki gruplara ayrılırlar:
1. inci Grup
En az 3 veya 4 yıl yüksek teknik öğrenim görenler.
2. inci Grup
En az 2 yıllık yüksek teknik öğrenim görenler ile ortaokuldan sonra en az 4 veya 5 yıl
mesleki ve teknik öğrenim görenler.
3. üncü Grup
En az lise dengi mesleki ve teknik öğrenim görenler, lise mezunu olup bir öğrenim yılı
süreyle Bakanlıkların açmış olduğu kursları başarı ile tamamlamış olanlar ile 3308 sayılı
Çıraklık ve Mesleki Eğitimi Kanunu’ nun öngördüğü eğitim sonucu ustalık belgesi alanlar.
Kendileri tarafından yapılan tesislerin Bakım, muayene, bağlantı ve kabulü için gerekli
işlerin tamamlanması, işlerinde yetkilidirler.
GRUP
İç tesisat plan, proje hazırlanması ve imza işleri
Elektrik iç tesisi uygulama işleri
İşletme ve bakım işleri
Muayene ve kabul işleri
1.Grup: 50 KW 150 KW 400 V 1500 KW 35KV
2.Grup: 30 KW 125 KW 400 V 1000 KW 35 KV
3.Grup 16 KW 75 KW 400 V 500 KW 400V
Tesislerin bakım, muayene, bağlantı ve kabulü için gerekli işler.
Tablo: 2.1 Fen adamlarının proje, uygulama ve bakım güçleri üst sınırları.

ek bilgi-ustalık belgesi mem lerince verilir ve 3.gurup yetkili elektrikçilik belgesi yetkilerine sahip olur, 2 guruba geçebilmek için 5 yıl kadar bu yetkide çalıştığını belgelendirdikten sonra meb düzenlediği imtihanlara girerek başarılı olması gerekir.bu söylediklerim ilköğretim mezunu yada meslek lisesi sonrasında mem lerinde imtihana girerek ustalık belgesi alanlar için. bu durumda olanlar 2. sınıf belgeyi aldıktan sonra dışarıdan imtihanlarla 2.sınıftan birinci sınıfa geçemezler. 1.sınıf yetkili elektrikçi olabilmek için yüksek teknik öğretimi bitirmek gerekiyor.2 yıllık teknik öğretimi bitirenlere iş yeri açma belgesi verilir. (Teknikerlere)-eğer değişmediyse benim bildiğim bu kadar siz gerekli bilgileri resmi mercilerden de teyit ederek doğrulamanızı öneririm.zira avrupa birliği uyum çalışmaları geregi bir çok şey değişiyor .bakarsın bunlarda değişmiştir benim haberim yoktur.yanlış bilgilendirmiş pozisyonuna düşmek istemem-saygılarımla-selamlar-sincan-ankara-

işyeri açmak için veya bir işletmede elektrikçi olarak çalışmak için ustalık belgesi istiyorlar.Ayrıca E.M.L T.L Y.O. farketmiyor . 1986 yılı ve öncesi mezunlara başvurduklarında direk olarak USTALIK BELGESİ veriyorlar. 1986 sonrası mezunlarada ( EML TL YO ) ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZLERİNDE tekrar eğitime tabi tutup başarılı olduklarında USTALIK BELGESİ veriyorlar.....

NOT: Mademki çıraklık merkezinde bu belgeyi veriyorlar. Neden lise-teknik lise ve yüksekokulda bizi okutuyorlar anlamak mümkün değil

Arkadaşım aradığın bilgileri megep elektrik tesisat projeleri modülünden ulaşabilirsin-aşağıda söz konusu modülden alıntı gönderiyorum-inşaallah faydalı olur-selamlar
Resmi makamlarca elektrikle ilgili fen adamları 3 gruba ayrılmışlardır. Her grubun yetki ve sorumlulukları vardır. En az lise ve dengi mesleki ve teknik öğrenim görenler ve ustalık belgesine sahip olanlar 3. grup fen adamı statüsü alırlar. Buna dayanarak kurulu gücü
16 kW’a kadar olan plan ve projelere imza atabileceksiniz. Bu modül boyunca kendi yetki ve sorumluluklarını öğreneceksiniz.
Elektrik ile ilgili fen adamları, gördükleri mesleki ve teknik öğrenim seviyelerine göre
1. inci Grup
2. inci Grup
En az 2 yıllık yüksek teknik öğrenim görenler ile ortaokuldan sonra en az 4 veya 5 yıl
3. üncü Grup
En az lise dengi mesleki ve teknik öğrenim görenler, lise mezunu olup bir öğrenim yılı
süreyle Bakanlıkların açmış olduğu kursları başarı ile tamamlamış olanlar ile 3308 sayılı
Çıraklık ve Mesleki Eğitimi Kanunu’ nun öngördüğü eğitim sonucu ustalık belgesi alanlar.
Kendileri tarafından yapılan tesislerin bakım, muayene, bağlantı ve kabulü için gerekli
GRUP
İşletme ve bakım işleri
Muayene ve kabul işleri
o dediğin yasa çoktan iptal oldu 2 şubat 2012 resmi gazete başbakanlık mevzuatı geliştirme düzenleme de yayınlandı 3 -. sınıf yetki belgesi 16kw 2. sınıf 30 kw 1. sınıf 50 kw proje imzalar ben tenikerim ankarada 1.sınıf yetki belgesi sınavına girdim neden demediler sen zaten 30 kw imzalıyorsun bu sınav işine yaramaz diye 50 kw imzalıyorum gecmek te kolay değil söyleyim
işyeri açmak için veya bir işletmede elektrikçi olarak çalışmak için ustalık belgesi istiyorlar.Ayrıca E.M.L T.L Y.O. farketmiyor . 1986 yılı ve öncesi mezunlara başvurduklarında direk olarak USTALIK BELGESİ veriyorlar. 1986 sonrası mezunlarada ( EML TL YO ) ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZLERİNDE tekrar eğitime tabi tutup başarılı olduklarında USTALIK BELGESİ veriyorlar.....

NOT: Mademki çıraklık merkezinde bu belgeyi veriyorlar. Neden lise-teknik lise ve yüksekokulda bizi okutuyorlar anlamak mümkün değil
çıraklık eğitim dedigin yer senin gördüğün yüksek okul daki dersler yanında hikaye olur 1.sınıf yetki belgesi almaya çalış bakalım alabilcenmi ben ön lisans mezunuyum 1.sınıf yetki belgesi için ankaraya 2 defa gittim izmirde girdiğim sınavların sayısını unuttum

o dediğin yasa çoktan iptal oldu 2 şubat 2012 resmi gazete başbakanlık mevzuatı geliştirme düzenleme de yayınlandı 3 -. sınıf yetki belgesi 16kw 2. sınıf 30 kw 1. sınıf 50 kw proje imzalar ben tenikerim ankarada 1.sınıf yetki belgesi sınavına girdim neden demediler sen zaten 30 kw imzalıyorsun bu sınav işine yaramaz diye 50 kw imzalıyorum gecmek te kolay değil söyleyim

çıraklık eğitim dedigin yer senin gördüğün yüksek okul daki dersler yanında hikaye olur 1.sınıf yetki belgesi almaya çalış bakalım alabilcenmi ben ön lisans mezunuyum 1.sınıf yetki belgesi için ankaraya 2 defa gittim izmirde girdiğim sınavların sayısını unuttum
sayın ustam hangi yıldayız farkında mısınız? hani verdiğiniz bilgi 1-2 aylık bir şey olsa size hiç bir şey demiyeceğim. yıl olmuş 2021 11 yıl önceki konuya cevap vermek abesle iştigal.

sayın ustam hangi yıldayız farkında mısınız? hani verdiğiniz bilgi 1-2 aylık bir şey olsa size hiç bir şey demiyeceğim. yıl olmuş 2021 11 yıl önceki konuya cevap vermek abesle iştigal.
ben güncel konuşuyorum 2 subat 2012 dediğim tarih elektrik tesisatçılıgı yönetmeliğinin değiştiği tarih eski yasa 1989 tarihliydi ve 1.sınıf yetki için yani teknik öğretmenlik 4 yada 5 yıl fakülte mezunu olman gerekiyordu şu an güncel olan bu başbaknlık mevzuatı geliştirme yayın müdürlügü 2 şubat 2012 tarihli yasa yürürlükte
1. inci Grup
2. inci Grup
3. üncü Grup
Kendileri tarafından yapılan tesislerin bakım, muayene, bağlantı ve kabulü için gerekli
GRUP
İşletme ve bakım işleri
Muayene ve kabul işleri
yönetmeliği artık çevre ve şehircilik bakanlıgı ve milli egitim bakanlığı yürütüyor ve bu yönetmelik değişti yenisi var 2 subat 2012 tarihli başbakanlık geliştirme ve mevzuat yayınlama müdürlüğü yaz

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri