ustalık belgesi sınavı hakkında bilgi

elektrikçicüneyt

Profesyonel Üye
bugün eski adıyla çıraklık okuluna ustalık belgesi için başvuru yaptım.ben meslek lisesi mezunuyum.internette bazı derslerden muaf olduğumuz yazıyordu ama oradaki hoca sınav kağıdına tüm dersler diye yazmış.neyse benim sıkıntım oradaki sınav tarihlerine ve sınav konularına baktım kapıdaki listeden:
Defter Tutma - Muhasebe : 09.oo

Ekonomi : 10.oo

İş ve İnsan İlişkileri : 11.oo

Sigorta ve Vergi Mevzuatı : 13.oo

Hukuk (İş Hukuku) : 14.oo

İnsan Sağlığı -İş Güvenliği :

İşletme Bilgisi :
konularını gördüm.tekrar içeri girip bu konular için kaynak sordum bana oradaki yetkili bunları ilkokul mezunları bile yapıyor sende yaparsın dedi.ama bu konulardan hiç bilmediklerim var.ben liseyi bitireli 14-15 yıl oldu.bu ders notlarını nereden bulabilirim.en azından bir kaç kelime olsun okuyayım.yardım ederseniz çok sevinirim.

bugün eski adıyla çıraklık okuluna ustalık belgesi için başvuru yaptım.ben meslek lisesi mezunuyum.internette bazı derslerden muaf olduğumuz yazıyordu ama oradaki hoca sınav kağıdına tüm dersler diye yazmış.neyse benim sıkıntım oradaki sınav tarihlerine ve sınav konularına baktım kapıdaki listeden:

İşletme Bilgisi :
konularını gördüm.tekrar içeri girip bu konular için kaynak sordum bana oradaki yetkili bunları ilkokul mezunları bile yapıyor sende yaparsın dedi.ama bu konulardan hiç bilmediklerim var.ben liseyi bitireli 14-15 yıl oldu.bu ders notlarını nereden bulabilirim.en azından bir kaç kelime olsun okuyayım.yardım ederseniz çok sevinirim.

Arkadaşlarımdan girenler oldu sorular neredeyse ilkokul seviyesinde ve azıcık mantık yürüterek sonuca ulaşabiliyorsun. Çarpım tablosunu doğru dürüst bilmeyen türkçeyi zor konuşan arkadaşlarım bile geçti o yüzden stres yapma :)

İşletme Bilgisi :

Bu dersleri zaten Lisede okumadın..Dersler kalfalık çıraklık eğitimi sonunda kalfalık belgesini hakedenlere gece eğitimi şeklinde uygulanan 2 yıllık eğitimde okutuluyor...Ama meslek lisesi mezunları bu dersleri almak zorunda değil ,ama sınavında geçmek zorunda.... Örnek sorular var , eklerim...takip et..

Son düzenleme:
Meslek lisesi ve veya Meslek yüksek okulu mezunları kanunen belirtilmiş süre kadar çalıştıgını ispatlarsa sınavsız olarak ustalık belgesine hak kazanıyor.MYO lar için süre iki yıl.Egitim süresi çalışmış kabul edilmiyor.)

benim 6 yıla yakın sigortam var acaba yeterli mi?gerçi benim diplomam 1995'den hoca hiç öyle bir şey sormadı bana

örnek sorular olursa iyi olur en azından neyle karşılaşacağımı bilirim.her kese çok teşekkür ederim.

arkadaşlar eylülde sınava giriyorum sorular ve örnekleri 4 gözle bekliyorum.

Boşuna heyecan yapma...

Derslerden geçmene yetecek kada sorunun cevabını veriyorlar zaten...

Ülkemizdeki uyduruk işlerden biri de bu işte..

Ustalık belgesi alıp piyasa da "ustayım" diye geçinenlerden de belli değil mi ?

Ben de EML mezunuyum ve o sınava yıllarca gitmedim. Yalvara yalvara soktular sonunda...
Bir kez daha pişman oldum... Mesleğimle ilgili hiç soru çıkmadı...
Ne bir gerilim düşümü hesabı, ne bir yönetmelik sorusu yoktu... Direnç renk kodlarını sordular bana... Acı ve komik...

Sınavı yapan hocalardan hiçbiri, bizim yapacağımız sınavdan geçemez... Hodri meydan...

Sınavı yapan hocalardan hiçbiri, bizim yapacağımız sınavdan geçemez... Hodri meydan...

Öyle mi düşünüyorsun ? O hocalardan biri benim...:D

Biz de gerçek bir sınav yapsak acaba sen geçebilecekmiydin? ;) Birde bu taraftan bak...
Herşey iyi niyet ile ilgili... Bunu unutma...

Arkadaşlar için ben örnek soruları ekleyeyim...
Sorular basit ve güncel ekonomik gelişmeleri takip edenler ve ticaretin içinde olanlar zaten kolayca yapıverir...
(Not: Hukuki , Vergi ve kanuni mevzuat sürekli değiştiği için bununla ilgili bazı sorular güncelliğini kaybetmiş olabilir..)

Ekli dosyalar

• ustalık sınav soruları.rar
    97.7 KB · Görüntüleme: 682
Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan