usta tekniker teknisyen

hedecan

Üye
bu üç statünün + ları - leri nelerdir en rahat iş bulan statü hangisidir?

EML mezunu teksisyenler .çünkü fabrikalar teknisyenler üzerinden teşfik alıyorlar ve en zor iş bulanda teknikerler hiçbir yerde kadro açılmıyor ya teknisyen yada mühendis istiyorlar kamu ya bir bak kaç tane tekniker kadrosu var

bu üç statünün + ları - leri nelerdir en rahat iş bulan statü hangisidir?

Ustalık belgesi çıraklık okulundan alınır, meslek lisesiyle denk statüdedir. Teknisyen 4 yıllık teknik lise mezununa denir 1 rütbe üstündür. Tekniker 2 yıllık yüksek okul mezunudur buda diğerinden bir rütbe üstündür.
İş yerlerindeki statüye gelirsek hemen hemen aynıdır. Zamanla teknikerin grup yada kısım amiri olma şansı vardır ancak genelde torpil işlediği için buda pek geçerli olmaz genel olarak teknikerlik için 2 seneni boşa harcamana deymez diyebilirim 2 yılını harcıyorsan +2 yılını daha harca 4 yıl oku mühendis ol.

bencede tekniker olma zaman kaybından baska bişi degil hic bi avantajı yok arkadasların dedigi gibi dezavantajından baska

valla bencede teknisyenle tekniker arasinda hic bir fark yok hep beraber ayni isi yapiyoruz vardiya tutuyoruz beraber aldigimiz ücretler bile ayni

Usta ;
İlkokul veya ortaokulu bitirdikten veya bitiremeden babası elinden tutup, bir ustanın yanına götürür, eti senin, kemiği benim (derisi thk.nın) diyerek çalışmaya başlar. İnşaatlarda uzun yıllar çekiç murç sallayarak boru döşer, kablo çeker. Her türlü olumsuz şartlarda çalışmaya alıştırılır. Fırça yemek, dayak yemek serbesttir. Ama öğle yemeği olmaz, cepten yersin. Kolay kolay işsiz kalmaz. Her türlü sıkıntıya dayanıklı olduğu için iş ayırımı yapmaz.
Teknisyen ;
Meslek lisesi mezunu olup, okul yıllarında edindiği bilgilerin ne işe yaradığını bilmeden sırf öğretmeni istedi diye öğrenir. Mezun olunca inşaatlarda çekiç murç sallamak yerine bir fabrika veya kurumsal bir şirkette iş bulmak ister. Bu yüzden aradığı işi bulmak biraz zaman alır.
Tekniker ;
Meslek lisesinden sonra 2 yıl üniversite okuyup, ne olduğunu kendisi bilen fakat devlet ve özel sektörün bilmediği iki arada bir derede kalmış teknik elemandır. Yüksek okul okuduğu için yarı mühendis sayılır. Tam mühendis olmasa da ona yakın pozisyonlarda çalışmak ister. 20 yaşından sonra bir çırak gibi çalışmak zoruna gideceği için kolay kolay iş bulamaz.

Usta ;
İlkokul veya ortaokulu bitirdikten veya bitiremeden babası elinden tutup, bir ustanın yanına götürür, eti senin, kemiği benim (derisi thk.nın) diyerek çalışmaya başlar. İnşaatlarda uzun yıllar çekiç murç sallayarak boru döşer, kablo çeker. Her türlü olumsuz şartlarda çalışmaya alıştırılır. Fırça yemek, dayak yemek serbesttir. Ama öğle yemeği olmaz, cepten yersin. Kolay kolay işsiz kalmaz. Her türlü sıkıntıya dayanıklı olduğu için iş ayırımı yapmaz.
Teknisyen ;
Meslek lisesi mezunu olup, okul yıllarında edindiği bilgilerin ne işe yaradığını bilmeden sırf öğretmeni istedi diye öğrenir. Mezun olunca inşaatlarda çekiç murç sallamak yerine bir fabrika veya kurumsal bir şirkette iş bulmak ister. Bu yüzden aradığı işi bulmak biraz zaman alır.
Tekniker ;
Meslek lisesinden sonra 2 yıl üniversite okuyup, ne olduğunu kendisi bilen fakat devlet ve özel sektörün bilmediği iki arada bir derede kalmış teknik elemandır. Yüksek okul okuduğu için yarı mühendis sayılır. Tam mühendis olmasa da ona yakın pozisyonlarda çalışmak ister. 20 yaşından sonra bir çırak gibi çalışmak zoruna gideceği için kolay kolay iş bulamaz.

Bir konu ancak bu kdr net özetlenebilir tüm cümlelere katılıyorum klavyenize sağlık sn şef... :)

mhmtyazıcı arkadas sanırım teknısyen nasıl teknısyenle teknıker arasında fark olmaz anlamadım.ılk once ısını ıyı yapıcaksın hızlı dusuneceksın ee sonra sana dıploma sorarlar nerde teknısyen arkadas meslek bıle olsa lıse dıploması.ama teknıker sana unv dıploması gosterırı.sımdı soruyorum ısyerıne aynı ozellıkte bır teknıker bır teknısyen geldı hangısını tercıh edersın 2 yıllık bıle olsa unv mezununumu yoksa lıse mezununumu bu soruyu duyan okuyan herkesın cevabını tahmın edebılıyorum
saygılar

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri