Ups sorunumu çözer mi?

Merhaba sorunum bilgisayarımın elektrikle alakalı bir şekilde kitlenmesi. Bu sorun apartmanın ana bağlantıları yenilenip daireme ek priz çektirdiğimde başladı. Bilgisayarım boştayken değil ama yük altında enerji çekmesi gerektiği zaman kitleniyor ve bu sadece benim dairemde oluyor prizlerin hepsini denedim ama nafile. kendi dairemde ancak tüm şalterleri kapatıp pcnin bağlı olduğu şalteri açık bırakırsam kitlenmeden çalışıyor. Sorunumu ups çözer mi ya da başka bir yolu var mı lüften yardımcı olun.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Topraklama sorunu gibi görünüyor. Ups'ten önce bilgisayardaki enerji kablolarının tamamının topraklamasını iptal edip öyle deneyin. Cihazlara(kasa-monitör-hoparlör vs.) tek prizden enerji alınıyorsa, prizdeki toprak ucunu iptal etmeniz en kolayı.Yalnız topraklamayı iptal ettikten sonra kasanın metal aksamına, özellikle çıplak ayakla, dokunmamaya çalışın; hafif titretebilir. :)

Eğer sıkıntınız çözülürse Ups işinize yaramaz, çünkü ups toprak kaçağını engellemez. Topraklama işinden anlayan iyi bir elektrikçi ile sorunu çözersiniz.

Pc güç kaynağının yetersizliği de neden olabilir. Şebeke kaynaklı ise ups ile sorununuzu çözersiniz.

Merhaba. Apartmanınızın toprak hattı sağlıklı olup sonradan çektiğiniz bu prizi masaüstü pc’de, toprak hattı mevcut olan topraklı bir prizle mi kullanıyorsunuz? Siz bu kilitlenmeyi doğrudan şalterlerin sadece pc için o an açık olmasına ve yeni çekilen priz hattıyla tam olarak da ilişkilendiriyorsunuz yanılmıyorsam. Bir de şebekedeki voltajınız 220-230 vac aralığında mıdır,herhangi bir ölçüm yapabildiniz mi ve şebeke voltajında sürekli dalgalanmalar mevcut mudur? Dalgalanma ve kesilmeler sıklıkla oluyorsa o zaman ups işinize yarayacaktır.

Kilitlenmenin pc iç yapısıyla da direk ilgili birçok nedeni vardır. Bu nedenleri de tam olarak düşünerek,bu pc açısından, yalnız priz,şalter,sigorta,evin sağlıklı olan toprak hattı,pc topraklaması,vb. bu çeşit detaylar dışında kalınarak değerlendirdiniz mi? Kolay gelsin.

Merhaba. Apartmanınızın toprak hattı sağlıklı olup sonradan çektiğiniz bu prizi masaüstü pc’de, toprak hattı mevcut olan topraklı bir prizle mi kullanıyorsunuz? Siz bu kilitlenmeyi doğrudan şalterlerin sadece pc için o an açık olmasına ve yeni çekilen priz hattıyla tam olarak da ilişkilendiriyorsunuz yanılmıyorsam. Bir de şebekedeki voltajınız 220-230 vac aralığında mıdır,herhangi bir ölçüm yapabildiniz mi ve şebeke voltajında sürekli dalgalanmalar mevcut mudur? Dalgalanma ve kesilmeler sıklıkla oluyorsa o zaman ups işinize yarayacaktır.

Kilitlenmenin pc iç yapısıyla da direk ilgili birçok nedeni vardır. Bu nedenleri de tam olarak düşünerek,bu pc açısından, yalnız priz,şalter,sigorta,evin sağlıklı olan toprak hattı,pc topraklaması,vb. bu çeşit detaylar dışında kalınarak değerlendirdiniz mi? Kolay gelsin.

Öncelikle pcnin kitlenmesine sebep olacak her faktörü elden geçirdim. Zaten tuhaf olan şey benim evimdeki prizler hariç her evde çalışıyor ve maalesef dairede topraklama yok sıfırlama var. Önceden kullananbildiğim zamanlar dalgalanma olmuyordu kesintide çok çok nadiren olur oturduğum bölgede. Bilgisayar hakkında bilgim var ama elektrik hakkında bilgim pek yeterli değil. O yüzden ölçümleri yapmayı bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla standart 220 230 olmalı. Bu arada sıkıntı sadece yeni çekilen prizlerde değil dairedeki tüm prizlerde var.

Pc güç kaynağının yetersizliği de neden olabilir. Şebeke kaynaklı ise ups ile sorununuzu çözersiniz.
Güç kaynağım sistemim için oldukça yeterli sistemin ihtiyacından 100watt yüksek güce sahip ve 80+gold verimlilik sertifikası var. Dediğim gibi donanımım sapasağlam bir problemi yok.

Topraklama sorunu gibi görünüyor. Ups'ten önce bilgisayardaki enerji kablolarının tamamının topraklamasını iptal edip öyle deneyin. Cihazlara(kasa-monitör-hoparlör vs.) tek prizden enerji alınıyorsa, prizdeki toprak ucunu iptal etmeniz en kolayı.Yalnız topraklamayı iptal ettikten sonra kasanın metal aksamına, özellikle çıplak ayakla, dokunmamaya çalışın; hafif titretebilir. :)

Eğer sıkıntınız çözülürse Ups işinize yaramaz, çünkü ups toprak kaçağını engellemez. Topraklama işinden anlayan iyi bir elektrikçi ile sorunu çözersiniz.
Evimde topraklı prizim yok daha doğrusu toprak kablosu yok ve onun yerine sıfırlama var. Dediğinizi uygulayacağım toprak bağlantısını sökmemle sıfırlamayı sökmem sanırım aynı şey olur. Sonucu ileteceğim teşekkürler

Az önce sıfırlamayı sökerek denedim tekrar aynı durum devam ediyor tekrar yaptım sıfırlamayı.

Son düzenleme:
Güç kaynağından olma ihtimali yüksek. Sistemi prime95 ile stress teste sokun kapanırsa güç kaynağınız sisteme yetmiyor olabilir. PC özelliklerini ve psunun markasını söylerseniz yardımcı olmaya çalışırım. İşlemcinin ve ekran kartının termal macununu yenileyin pc ısınıpta kitleniyor olabilir. PCnizin içinde toz varsa detaylı bir temizlik yapın. RAM'(ler)i çıkarıp sarı bağlantı yerlerini silgiyle hafifçe silin. PCnin kitlenmesinin bir çok sebebi olabilir her ihtimali tek tek deneyiniz kolay gelsin.

Güç kaynağından olma ihtimali yüksek. Sistemi prime95 ile stress teste sokun kapanırsa güç kaynağınız sisteme yetmiyor olabilir. PC özelliklerini ve psunun markasını söylerseniz yardımcı olmaya çalışırım. İşlemcinin ve ekran kartının termal macununu yenileyin pc ısınıpta kitleniyor olabilir. PCnizin içinde toz varsa detaylı bir temizlik yapın. RAM'(ler)i çıkarıp sarı bağlantı yerlerini silgiyle hafifçe silin. PCnin kitlenmesinin bir çok sebebi olabilir her ihtimali tek tek deneyiniz kolay gelsin.
Dediğim gibi bilgisayarım tamamen sağlam. Şöyle açıklayayım prime95, memtest86+, aida64 extreme, 3d Mark, ve birçok oyun benchmarkından başarıyla geçti ayrıca her parçayı tek tek değiştirerek denedim ve piyasanın en kaliteli termal macununu kullanıyorum kasamda da 5 adet kasa fanı(12cm) ve çok büyükçe de bir işlemci soğutucum var. Problemim kesinlikle bileşen kaynaklı değil problemim dairedeki elektrikle alakalı. Cevap için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,887
Son üye
ckiplano

Yeni konular

Geri