ups sistemindeki nötr-toprak arası voltaj ?

zbyrblc

Usta Üye
Arkadaşlar selam

Çalışmış olduğum işyerindeki Ups hattımda nötr-toprak arasını 9V okudum.
Bu değer 4V-ile 9V arası değişkenlik gösteriyor..
Yaptığım araştırmalara göre bu sorunun dengesiz yüklenmeden ya da toprak hattındaki bir sıkıntıdan oluşabileceği yorumlarını okudum.
Benim sistemdeki Ups 80 kva..
I1=16-20A.
I2=12-14A.
I3=11-12A.

Ups e giren nötr-toprak voltajı, 4V-14V arası sürekli değişkenlik gösteriyor.
Problemim ne olabilir?
NOT:UPS topraklaması şebekeden bağımsız..
Bütün ups tali panolarımda K.A.R aktif çalışıyor.
Ups giren ve çıkan besleme kablosu 3x25+16 lık..

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba,sn.zbyrblc; nötr-toprak arası voltaj farkının en sağlıklı durumda 1-2 volttan fazla olmaması lazımdır,4-9 hatta 4-14 volt ac.'ler çok fazladır.Bu bağımsız çekilen ve yapılan topraklamanın iyi yapılmadığını,topraklamada bir sorunun oluştuğunun göstergesi de olabilir.Ups hatları pikle aşırı gelen elektrik yüklerini çok sağlıklı bir toprak hattına da boşaltmak isteyeceklerinden,ups'lerinizin çalışması da risk altında kalmış olur bu şekilde çalışan durumuyla.En kısa sürede topraklama yapılan yerdeki topraklama levhası,kazığı,vb. ekipmanlarını kontrol etmeniz (Toprak çok kuru ise nemli olan yere yapılmasının sağlanması veya toprağın devamlı,nemli,ıslak kalmasının sağlanması,topraklama levha veya kazıklarının bu gömme derinliğinin iyice kontrolü,uygunluğunun kontrolü de gerekir.) gerekmektedir.Nötr-toprak arasındaki voltaj farkı,çok iyi bildiğiniz gibi dengesiz yüklenen fazların gevşek nötr barasında suni direnç oluşturması yolu ile de olabilir.Bu nedenle hattınızdaki mevcut nötr barasının sıkılığını,gevşememiş olmasını da kontrol ederseniz daha iyi olacaktır.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Merhaba,sn.zbyrblc; nötr-toprak arası voltaj farkının en sağlıklı durumda 1-2 volttan fazla olmaması lazımdır,4-9 hatta 4-14 volt ac.'ler çok fazladır.Bu bağımsız çekilen ve yapılan topraklamanın iyi yapılmadığını,topraklamada bir sorunun oluştuğunun göstergesi de olabilir.Ups hatları pikle aşırı gelen elektrik yüklerini çok sağlıklı bir toprak hattına da boşaltmak isteyeceklerinden,ups'lerinizin çalışması da risk altında kalmış olur bu şekilde çalışan durumuyla.En kısa sürede topraklama yapılan yerdeki topraklama levhası,kazığı,vb. ekipmanlarını kontrol etmeniz (Toprak çok kuru ise nemli olan yere yapılmasının sağlanması veya toprağın devamlı,nemli,ıslak kalmasının sağlanması,topraklama levha veya kazıklarının bu gömme derinliğinin iyice kontrolü,uygunluğunun kontrolü de gerekir.) gerekmektedir.Nötr-toprak arasındaki voltaj farkı,çok iyi bildiğiniz gibi dengesiz yüklenen fazların gevşek nötr barasında suni direnç oluşturması yolu ile de olabilir.Bu nedenle hattınızdaki mevcut nötr barasının sıkılığını,gevşememiş olmasını da kontrol ederseniz daha iyi olacaktır.Kolay gelsin.Saygılarımla.

çok teşekkür ederim binbaşı ustadım öncelikle ilgilendiğiniz için.
Ups sistemi yapılalı 1 sene kadar oluyor..Topraklama, 10mm kablo ile Ana panoya kadar geliyor.
Böyle bir sorunla bu zamana kadar karşılaşmadım..Şebeke nötr-toprak hattımda 1.5v görüyorum.Normal değerde.
Öncelikle nötr toprak barasındaki klemenslerin sıklığını kontrol etmem gerekiyor.
Daha sonra Topraklama çubuğunu kontrol etmem gerekiyor anladığım kadarıyla..Gem tozu ile çubuğun etrafına
uygulama yapsam bir faydası olur mu acaba..Çubuğun çakıldığı mesafe çok derin değil çünkü..?

Topraklama yapılan yerdeki toprağın kalitesi çok önemli özellikle taşlık kayalık olmamalı bu yüzden başım çok ağırmıştı.Eğer topraklama yaptığın yer taşlık falan var ise en az üç beş metreküp toprak başka yerden temin edip gem tozu ile desteklemelisin.Bide çubuk çok derin değil demişsin en az 1.5-2 metre olmamalı.

Topraklama yapılan yerdeki toprağın kalitesi çok önemli özellikle taşlık kayalık olmamalı bu yüzden başım çok ağırmıştı.Eğer topraklama yaptığın yer taşlık falan var ise en az üç beş metreküp toprak başka yerden temin edip gem tozu ile desteklemelisin.Bide çubuk çok derin değil demişsin en az 1.5-2 metre olmamalı.

Çubuğun çakılı olduğu bölgeyi açtım..kaldırım taşı dizili iki kat..üsttekileri söktüm.
Kazığı,alttaki kaldırım taşının aradan çakmış gitmiş adam..ne kadar uzunlukta bir çubuk olduğunu
iyice çukuru kazmadan görmem imkansız..altta toprak var mı onu bile bilmiyorum.gem tozu siparişi verdim 3 kg..yeterli olur mu?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri