Ups 'nin ev tesisatına bağlanması ve ups' ye ek akü takılması

mustafa_20

Üye
UPSYİ EV TESİSATINA BAĞLAYIP ELEKTRİĞİN GİTTİĞİNDE İÇİNDEKİ AKÜNÜN MÜSADE ETTİĞİ SÜRE LAMBALARI AYDINLATIYORUZ BURAYA KADAR BİŞEY YOK FAKAT BEN UPS YE EK AKÜ BAĞLAMAK İSTİYORUM 12 V 60 İLA 135 AMPER SULU AKÜ. BU SULU AKÜYÜ RESİMDEKİ GİBİ UÇLARI DEĞİŞTİREN Bİ ANAHTARLA YAPMAK İSTİYORUM TABİ BU SULU AKÜYÜ DEVREYE GEÇİRDİĞİMDE UPSNİN 220 VOLT GİRİŞİNDEKİ FİŞİ ÇIKARCAM VE ELEKTRİK GELDİĞİNDE TEKRAR UPSYİ KENDİ AKÜSÜNE AKTARIP FİŞİ TAKICAM BÖYLELİKLE UPS'Yİ ELEKTRİK YOKKEN KULLANMA SÜRESİNİ UZATMAK İSTİYORUM SİZCE Bİ SAKINCASI VEYA TAVSİYE ETMEK İSTEDİĞİNİZ ÖNERİNİZ VARMI...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
akü girş akımlarına bak fazla akü yüklersen cihaz zarar görür koruması yok ise.saygılar

esasen çekeceğim güç aynı olacağından sorun yaratmaz sanırım... ama cihazın içindeki akü 12 v 7 a ben 12v 60-135a bağlamayı düşünüyorum yani amperajı artırarak süreyi uzatmayı düşünüyorum. tek aklıma takılan soru ups nin uzun süre 12 v u 220 ye çevirdiğinde bi sıkıntı olurmu onu bilmiyorum...

UPS aküyü dolduramayabilir veya dolu tutamayabilir..diyelimki bu sorun çözüldü ..
ama o anahtara ne gerek var..bu durumda akü nasıl doldurulacak..

yüksek güçteki aküyü kullanacağım zaman ups nin 220 v fişini çekicem. bu aküyü şarj etmek içinse yüksek güçte bi akü şarj cihazım var aküyü ups den söküp bu cihazda şarj edicem..

Ups'nin şarj sistemi 12 volt 60/125 amper'lik komütatör anahtarla seçeceğiniz 2.alternatif olarak seçilen akünüzü şarjda zorlanır, ancak çok uzun sürede şarj edebilir,aşırı ısınıp şarj devresi belki bozulabilir.Bu amaçla 2. kısımdaki sulu,yüksek amperajlı akünün redresör(şarj) devresi,ups'den bağımsız çalışmalı,60 amperi seçerseniz 6 amperlik,125 amperi seçerseniz en az 12 amperlik bir şarj cihazını harici olarak bağlamanız gereklidir.Tabi bunu otomatik şarjı kesen tipiyle yaparsanız, belirli bir şarj süresinden sonra elinizle kapatmanız da gerekmez.Ben manuel olarak kapananı eski bir ups trafosundan yapmıştım.

Bu sistemi Tuçmatik lite 650 VA'lik ups'ye 1 sene önce uygulamıştım.Ups'nin 12 volt 7 amper olan iç akü sistemini,destek süresini daha da uzatmak için 12 volt 18 amperlik kuru(Jel) aküyle değiştirmiştim,sonradan bu da az gelince 60 amper,12 volt sulu araba aküsüyle kesintilerde uzunca bir süre de kullandım.Yani 18 ampere kadar ups'de aşırı bir ısınma,arıza oluşmamıştı.Daha fazlası da ups şarj sistemine belki zarar verebilir düşüncesindeyim.60 amperlik aküyü harici redresörlü sistemle şarj ederek hazırda bekletiyordum.Ancak şimdi elektrikler eskisi kadar kesilmediği için balkonda hazırda bekliyor.60-125 amperlik yükleri direkt ups sisteminin şarjıyla beslemeniz sakıncalıdır,bağımsız başka bir şarj sistemi ups'nin daha hızlı şekilde sistem olarak hazırda beklemesi ve ups'yi fazla zorlamaması açısından daha iyidir.Akü geçişlerinde kullanacağınız komütatör(Seçici) anahtar da ups'nin max. çekeceği akımı,ısınmadan rahatça taşıyabilmelidir.Örneğin 650 VA'lik ups'de için 360 watt.için;360/12=30 amperi kaba hesapla taşıyabilmelidir.35 amperlik komütatör seçimi yapılabilir.

Ups devresinin fazla akım için korumasının bulunduğunu öğrendikten sonra,bu çift akülü seçeneği uygulayabilirsiniz.Ancak ups'ler en son anma gücünde(360 watt gibi) sadece 15-20 dakika dayanacak şekilde soğutma ile donatılı olacağından,uzun elektrik kesintilerinde özellikle sıcak havalarda bu son anma güçlerinde kullanılabilmesi için,ekstra dışarıdan soğutma fanlarıyla desteklenebilir.Ben de bu amaçla 2 adet paralel bağlı olarak çalışan,12 voltluk ve akülerden direk beslenen,pc'lerin fırçasız fan motorlarını(120mm.lik) satın alıp uygulamıştım.Çünkü tam güçte ısınma daha fazla olup,ups'nizin kapanması,yeniden resetlenip başlatılması da gerekebilir,evdeki bağlı olan yüklerin,aküdeki voltajın ve amperin(Toplam gücün)o anki durumuna göre.

Not:Buzdolabı,aspiratör,balastlı flüoresanlar yani darbeli çalışan evdeki tüm indüktif yükler,ups'yi darbeli sinyal(geri besleme)vermek surtiyle kapatabilir.Tasarruf lambaları,pc,dizüstü,lcd tv,crt tv,vb. ups çıkış gücünü geçmeyecek şekilde ve ups'de emniyetle soğutulurken rahatça kullanılabilirler.Bu son yükler voltaj düşümüne,dalgalanmasına da ayrıca neden olmuyor.Buzdolabını ups'yi ev tesisatına bağlamadan önce devreden çıkaran ve ups ile birlikte çalıştırmayan kesici bir anahtar da buzdolabı girişinden önce seri bağlı olarak yer almadır.Buzdolabi hermetik motorunun devreye verdiği kesikli darbeler,ups'yi garanti dışında kalacak şekilde de bozabilir.Bu durum up kullanma talimatında da ayrıca yer almaktadır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
teşekkür ederim sayın binbaşı verdiğin değerli bilgiler için...

UPSYİ EV TESİSATINA BAĞLAYIP ELEKTRİĞİN GİTTİĞİNDE İÇİNDEKİ AKÜNÜN MÜSADE ETTİĞİ SÜRE LAMBALARI AYDINLATIYORUZ BURAYA KADAR BİŞEY YOK FAKAT BEN UPS YE EK AKÜ BAĞLAMAK İSTİYORUM 12 V 60 İLA 135 AMPER SULU AKÜ. BU SULU AKÜYÜ RESİMDEKİ GİBİ UÇLARI DEĞİŞTİREN Bİ ANAHTARLA YAPMAK İSTİYORUM TABİ BU SULU AKÜYÜ DEVREYE GEÇİRDİĞİMDE UPSNİN 220 VOLT GİRİŞİNDEKİ FİŞİ ÇIKARCAM VE ELEKTRİK GELDİĞİNDE TEKRAR UPSYİ KENDİ AKÜSÜNE AKTARIP FİŞİ TAKICAM BÖYLELİKLE UPS'Yİ ELEKTRİK YOKKEN KULLANMA SÜRESİNİ UZATMAK İSTİYORUM SİZCE Bİ SAKINCASI VEYA TAVSİYE ETMEK İSTEDİĞİNİZ ÖNERİNİZ VARMI...

Ups 'inizi maksimum gücünde kullanmıyorsanız örneğin yarı güçte kullanıyorsanız teorik olarak iki katı süre kullanabilirsiniz. Tam gücünde sürekli çalıştırmak istiyorsanız fazla ısısını ilave fanlar ile dışarı atmanız gerekir. Bu ısınmalar ortam ısısı yük miktarı gibi değişkenlere bağlıdır.
Akünüz eğer tamamen bitmezse kendi şarj sistemi yavaşta olsa ilave akünüzü dolduracaktır. Bu akünüzün ömrünün uzun olmasınıda sağlayacaktır. Sık kesinti oluyorsa akünüz yeteri kadar dolamayacağı için ilave şarj sistemi gerekecektir. Tamamen bitmiş akü şarja bağlandığında kontrol yada sınırlama devresi yoksa aşırı akımlar çeker. Orjinal aküsüne göre hesaplanan değerler ilave akü devreye girdiğinde artacağı için ups 'inizin şarj devresine hasar verecektir. Bunu önlemek için büyük aküye uygun şarj sistemi sürekli çalışır vaziyette bırakılır. Devresi otomatik olmalı dolunca şarjı kesmeli. Uygun koşullar varsa anahtar sistemine gerek kalmayacaktır. Tecrübelerinizi paylaşırsanız daha fazla yardımcı olabiliriz. Uygulamalarınız ve sonuçlarını açıklarsanız yapacak olanlarda yararlanırlar.
Selamlar.

Ups 'inizi maksimum gücünde kullanmıyorsanız örneğin yarı güçte kullanıyorsanız teorik olarak iki katı süre kullanabilirsiniz. Tam gücünde sürekli çalıştırmak istiyorsanız fazla ısısını ilave fanlar ile dışarı atmanız gerekir. Bu ısınmalar ortam ısısı yük miktarı gibi değişkenlere bağlıdır.
Akünüz eğer tamamen bitmezse kendi şarj sistemi yavaşta olsa ilave akünüzü dolduracaktır. Bu akünüzün ömrünün uzun olmasınıda sağlayacaktır. Sık kesinti oluyorsa akünüz yeteri kadar dolamayacağı için ilave şarj sistemi gerekecektir. Tamamen bitmiş akü şarja bağlandığında kontrol yada sınırlama devresi yoksa aşırı akımlar çeker. Orjinal aküsüne göre hesaplanan değerler ilave akü devreye girdiğinde artacağı için ups 'inizin şarj devresine hasar verecektir. Bunu önlemek için büyük aküye uygun şarj sistemi sürekli çalışır vaziyette bırakılır. Devresi otomatik olmalı dolunca şarjı kesmeli. Uygun koşullar varsa anahtar sistemine gerek kalmayacaktır. Tecrübelerinizi paylaşırsanız daha fazla yardımcı olabiliriz. Uygulamalarınız ve sonuçlarını açıklarsanız yapacak olanlarda yararlanırlar.
Selamlar.

Yazdıklarımdan çok fazla farklı şeyler de yazmamışınız aslında.En iyi uygulayıcı bir örnek de bizzat evde çalıştıran benim.Evdeki sitemim Tunçmatik Lite 650,kendi orijinal aküsü ve 12v,60 amper takviye sulu tip bir aküyle çalışıyor.1 senedir fasılalı olarak kesintilerde kullanıyorum,henüz bozmayı beceremedim,çalışıyor.İkinci akü dışarıdan beslemeli olan bir şarj cihazlı ve ilk şarj sisteminden tamamen de bağımsız.Geçişlerde komütatör anahtarını 1. küçük akü bittiğinde(Buzzer öttüğünde,kapanmaya yakınken) devreye alıyorum.Geçen sabah elektrik kesintisi oldu,ışıkları değil,yalnızca 80 cm.(32")samsung marka lcd tv'yi bir uydu alıcıyla beraber 1.5-2 saat kadar seyrettim.

Normalde bu ups'ler(Benim elimdeki) 15-20 dakika kadar destek süresi veriyor(1 pc için),akü amper gücü sınırlı olduğundan biliyorsunuz.Elektrik kesikken tv anteni de dahili kuvvetlendiricili olduğundan gidiyor,sinyal gelmiyor.Yani böylece toplamda 110 watt(lcd)+21 watt(Minton uydu alıcı)=131 watt. yani yaklaşık olarak enerji tasarruflu olan verimli pc kasaları kadar (150-160 watt.gibi) bir yükle, saatlerce aşırı ısınmadan da seyredebildim.Ups'ye üfleyen 2 adet 120 cm.lik pc fanları da,bir soğutucu destek olarak var yalnız.

Seçilen akünün deşarj karekteristiğinde aşırı bir anormallik varsa eğer(Çıkış gerilimi hızla daha ups başta,yani çalışır çalışmaz düşüyorsa),ups'niz içindeki inverter devresi,bu aşırı gerilim düşümünü karşılamak için daha fazla akım çeker ve aşırı ısınır,işte o zaman çok daha iyi soğutulması gerekir,inverterin aşırı ısınarak bir bozulma riski belki o zaman olabilir.Buna çok dikkat edilmesi gerekiyor,bunun dışında başka bir zorluğu,yani yalnızca akü geriliminin aşırı düşmesine bağlı ısınması dışında yoktur.Bunu da,tam 1.5-2 senedir başka ups'lerle birlikte yeni bu ups'de,çalıştırma sırasındaki sıcaklık durumundan takip ederek gözlemledim.Saygılarımla.

Son düzenleme:
UPS'i ev tesisatına nasıl bağlıyorsunuz merak ettim. Şebekeyi sadece sistemden fazı ayırarak izole ediyorsanız durum çok vahim demektir. Çünkü UPS, inverter vs cihazların monofaze olanlarının çıkışı 0-220 değil 2X110 V şeklindedir. Saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,907
Son üye
ayse.krcsarge

Yeni konular

Geri