UPS lerin kapasitif bastıkları efsanemiydi yoksa?

Genel olarak (ülkemizde üretilen)ups lerin kapasitif özellik gösterdikleri,malumunuzdur.6 ay öncesine kadar bu durumu "genel geçer " kural zannediyordum.6 ay önce bir işletmeye 160 kva lık ups alındı ve ben şönt reaktör ile kompanze düşünürken; güç faktörünü 0.99 olarak gördüm.
tossun2008, arkadaşımızın isteği üzerine marka belirtiyorum.riello

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ölçümlerinizi UPS girişinden
Çekilen aktif güç ve reaktif güç olarak yaparmısınız
ayrıca bu ölçümü UPS ten yük çekilmez iken ve çeşetli yükler çekilirkende yaparmısınız

Teşekkür ederim

Elbette... Zaten UPs girişinden yapıyorum, UPS nin Ana dağıtım barasının çıkışına bağlanan TMŞ çıkışından ...

Genel olarak (ülkemizde üretilen)ups lerin kapasitif özellik gösterdikleri,malumunuzdur.6 ay öncesine kadar bu durumu "genel geçer " kural zannediyordum.6 ay önce bir işletmeye 160 kva lık ups alındı ve ben şönt reaktör ile kompanze düşünürken; güç faktörünü 0.99 olarak gördüm.
tossun2008, arkadaşımızın isteği üzerine marka belirtiyorum.riello

Daha öncede belirtmiştim yeni nesil UPS'lerde artık bu sorun yok.
Örnek: ENEL diamond serisi.

Sistem tamam hizaya geldi...Sistem şimdiye kadar (hafta sonuna kadar aşağıdaki şekilde çalışıyordu... Yani yaklaşık olarak reaktif %50 kapasitif %40 idi ve 1,5 yıldır cezada idi...

A R K
-----------------------------------------
617,250 340,300 286.000 ilk endeks

622,200 242,300 286.000 sonraki endeks

Hafta sonu Entes 12C yi çıkardım Varkombi 12 taktım
12 kademe ilk üç kademeye trifaze diğerlerine monofaze yerleştirdim... Sorun çözüldü...30kVA UPS var...
Reaktör falanda takmadım... Pens cosfimetre ile değerleri de ölçtüm fotoğrafladım... UPS normal çalışma sırasında kapasitif etki göstermiyor...25 bilgisayar , 10 kadar yazıcı bağlı ve çalışıyor vaziyetteyken..Daha sonra koyacağım...
Şu anki durum ;
A R K
-----------------------------------------
622,200 342,300 286.000 ilk endeks

635,200 343,400 287.000 sonraki endeks

Reaktif %10 un altına kapasitif %8 in altına düştü...

Son düzenleme:
Sayın mesut bey
UPS yüksüz durumda ikende ölçüm yaparmısınız

Entes roleyi neden çıkartınız kael taktıktan sonraki kademe değişimlerini entestede yapsaydınız muhtemel oda sistemi düzeltecekti (bildiğim kadarı ile entes C'de trifaze bir kontrol rolesi)

eğer yaptığınız işten eminseniz entes rolenin bilmediğimiz yönlerini bizimle paylaşın
eğer marka olarak olaya çözüm bulmuş iseniz meslektaşları yanlış yönlendirmekten kaçınmak lüzüm eder fikrindeyim

saygılar

Sayın mesut bey
UPS yüksüz durumda ikende ölçüm yaparmısınız

eğer marka olarak olaya çözüm bulmuş iseniz meslektaşları yanlış yönlendirmekten kaçınmak lüzüm eder fikrindeyim

saygılar
Yüksüz durumda ölçüm yapcağım,normal çalışma modunda cosfi ektedir ve indüktif durumdadır...

Denedim kardeş denedim , ondada yaklaşık 1 aydır çalşıtım ama olmadı...
Ayrıca panoyu yapanlar da yaklaşık 1 yıl uğraştılar olmadı...cosfi yi birtürlü 0,99-1.00 değerine yaklaştıramadılar bile...

Normal çalışma durumunda Pensmultimetre ile ölçüm görüntüsü ektedir...
Ayrıca benim işim çözüm bulmak ve çözüm isteyenlere en kısa zamanda ve maliyet ile çözümü sunmak... Haticeye değil Neticeye bakarım...Herşeyi bildiğimiz iddiamız yok ,zaten olamaz da .Lakin eğer 1 yıldır düzenli çalışmayan sistemi 5 günde halletmiş isek biz de bişeyler biliyoruz demektir az çok...
Saygılar...

Ekli dosyalar

• UPs besleme.jpg
    UPs besleme.jpg
    86.3 KB · Görüntüleme: 37
  • röle.jpg
    röle.jpg
    67.4 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
en son neticeye bakacak olursak şimdi bazı upslerde kapasitif gözlendiği bazılarında ise böyle bir durumun gözlenmediği görünüyor şimdi ise bir marka araştırması yapalım upslerin hangilerin kapasitif yük oluşturdğu hangilerinin yapmadığını bulursak burada bilgilerimiz ve elde ettiğimiz verimin kalitesi ortaya çıkacaktır bu arada sayın meslaktaşlarım verdiği bilgiler için çok teşekkür ederim

Sayın tossun2008 üzülerek söylemek isiyorumki 25 yıldır ups üreten bir firmanın ürettiği cihazın içeresinde kondasatör yok ise sizin üretimini yaptığınız ups cihazınızda teknik bir problem var sanki
veya sizin tasarımınız piyasakilerden çok farklı belkide cihaz içeresinde chocker devreleri yok. belkide başka bir şey lütfen bunu teknik olarak bizleri aydınlatın bir gizliliği yok ise tabi.

Sn.gunerdr;

Geçtiğimiz günlerde istanbulda olmayışımdan dolayı forum ile fazla ilgilenemiyordum. ama halen daha bizim üretimimiz olan ups içinde olan kondansatörler neden halen daha sisteme kapasitif yazdırması gerektiğini bir türlü kavrayabilmiş değilim. Tabiki bizim ürettiğimiz cihazlar piyasada üretilen cihazlara benzemeyecek. Çünkü bizim cihazlarımızda sizin ingilizcesini yazdığınız şoklardan bizim cihazlarımızda 1 tane bulunmaktadır. Biliyorsunuzki her şok aynı zamanda bir ısı kaynağıdır. hernekadar endüktif yüklerin aktif harcamaya bir etkisi yoktur densede ısı kaynağıdır. eğer bu şokları cihaz içerisinde birçok bölgede kullandığınız vakit kayıplardan dolayı (ki bahsettiğiniz sistemlerdeki şokların verimleri genelde %85 ler mertebesindedir) devamlı ısınacaktır. Alıntı yapmış olduğunuz firmanın sistemlerinde bilgisayar ve UPS topraklamasının ayrıca çok çok iyi yapılması gerekir. Çünkü Şebeke gerilimden doğrudan IGBT ler yardımıyla dc gerilim oluşturulur. DC kapasiteler doldurulur ve sonrasında yine IGBT ler ile çıkış gerilimi elde edilir. arada galvanik olarak izole değildirler. Ancak bizim sistemlerimizde çıkış gerilimi daima galvanik olarak izole edilerek çıkışa verilir. Tabiki bu izole etme işlemininde bir kaybı vardır ki yüksek gauslu bir saç kullanılıp ve uygun bir sargı yöntemiyle trafonun kaybı % 1-2 lere kadar düşürülebilmektedir.

Analizör;' Alıntı:
Ayrıca Sn.Analizör ile (Tossun2008'in bahsettiği bir verici istasyonunda UPS'in sisteme endüktif etki yaptığını bunuda giriş katındaki self bobinden kaynaklandığını belirlemiş 5kvar'lık grupla münferit kompanzasyon yaparak sorunu gidermiş olayın özeti bu.)

Bu şekilde bir bilgi paylaştığımıda hatırlamıyorum doğrusu. Kendisi ile paylaştığım konu izmitteki bir verici istasyonundaki jeneratör empedansından dolayı sisteme konan kondansatörün daha da kötü etki etmesiydi. bu bahsedilen konuda zaten üretici firma tarafından jeneratörün alternatörleri değiştirilerek ( yani anlayacağınız 1999 senesinden beri ismini saklayacak olduğum firma benim sayemde daha kaliteli üretim yapmaya başlamıştır.) çözülmüştür.

tossun2008 in dediği gibi , Tekrardan bilgi vermek üzere ;
Şu an Adliye Binasının Kompanzasyon sistemini revize edeli 12 gün geçti... ve hiç reaktör kullanmadım hatırlatayım 30kVA UPS var sistemde...
Kondansatör kademeleri şöyle:
1.Kademe: Trifaze 2,5 kVAR
2.Kademe: Trifaze 5 kVAR
3.Kademe: Trifaze 5kVAR
4.Kademe: Monofaze R fazı 0,5 kVAR
5.Kademe: Monofaze S fazı 0,5 kVAR
6.Kademe: Monofaze Tfazı 0,5 kVAR
7.Kademe: Monofaze R fazı 1 kVAR
8.Kademe: Monofaze S fazı 1 kVAR
9.Kademe: Monofaze Tfazı 1 kVAR
10.Kademe: Monofaze R fazı 1 kVAR
11.Kademe: Monofaze S fazı 1 kVAR
12.Kademe: Monofaze Tfazı 1 kVAR

TÜKETİM VE SAYAÇ ORANLARI ŞÖYLE:

Aktif Tüketim: 250 kWh reaktif Tüketim : 20kVAr h Kapasitif : 10kVARh

Yani reaktif :%7 Kapasitif :%4

tossun2008 in dediği gibi , Tekrardan bilgi vermek üzere ;
Şu an Adliye Binasının Kompanzasyon sistemini revize edeli 12 gün geçti... ve hiç reaktör kullanmadım hatırlatayım 30kVA UPS var sistemde...
Kondansatör kademeleri şöyle:
1.Kademe: Trifaze 2,5 kVAR
2.Kademe: Trifaze 5 kVAR
3.Kademe: Trifaze 5kVAR
4.Kademe: Monofaze R fazı 0,5 kVAR
5.Kademe: Monofaze S fazı 0,5 kVAR
6.Kademe: Monofaze Tfazı 0,5 kVAR
7.Kademe: Monofaze R fazı 1 kVAR
8.Kademe: Monofaze S fazı 1 kVAR
9.Kademe: Monofaze Tfazı 1 kVAR
10.Kademe: Monofaze R fazı 1 kVAR
11.Kademe: Monofaze S fazı 1 kVAR
12.Kademe: Monofaze Tfazı 1 kVAR

TÜKETİM VE SAYAÇ ORANLARI ŞÖYLE:

Aktif Tüketim: 250 kWh reaktif Tüketim : 20kVAr h Kapasitif : 10kVARh

sayın mesut bey verdiğiniz bilgi için teşekkür ederiz şuan kafamdaki soru şu sadece ups sistemi devrede iken ve kompanzasyon sisteme bağlı değilken ups gücü ne olarak ölçülüyor kafama taklıan şu soru sadece sistemde ups dışında yük yokken ups kapasitifmi endüktif bir yük olduğu ama yinede verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri