UPS lerin kapasitif bastıkları efsanemiydi yoksa?

mesutelb

Onursal Üye
Onursal Üye
Ups lerin kapasitif bastıkları ve şönt reaktörlerle bunu dengeleyebileceğimiz formun değişik konularında ve başkaca kaynaklarda yazıyor...
Lakin bölgemizdeki Adliye binasının Cuma 15.45 ile P.tesi sabah 08.45 arası sayaç endeksleri aşağıdaki gibi.(Kompanzasyon devre dışı)

A R K
-----------------------------------------
617,250 340,300 286.000 ilk endeks

622,200 242,300 286.000 sonraki endeks

Kapasitif zerre miktarı ilerlememiş... Yorumlarınız nedir?

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Valla dayanamadım ama. (şimdi buda kesin polemik konusu olur)

Zamanında ben dediydim ama kimse bana inanmadıydı. artık bu konunun detaylarını türkiyeye döndüğümde anlatırım.

Ups lerin kapasitif bastıkları ve şönt reaktörlerle bunu dengeleyebileceğimiz formun değişik konularında ve başkaca kaynaklarda yazıyor...
Lakin bölgemizdeki Adliye binasının Cuma 15.45 ile P.tesi sabah 08.45 arası sayaç endeksleri aşağıdaki gibi.(Kompanzasyon devre dışı)

A R K

1)Endüktif endeksin azaldığı görülüyor ? Çok eski mekanik sayaçlar hariç endüktif sayaç geri dönmez burda bir hata var.
2)Hafta sonu olmasına rağmen UPS harici yüklerden dolayı endüktif tüketim fazla olduğundan kapasitif gücü bastırmıştır (kompanze etmiştir.)
3)Yeni nesil UPS'lerde böyle bir sorun yoktur.Örnek ENEL diamond serisi

Tossun2008'in bahsettiği bir verici istasyonunda UPS'in sisteme endüktif etki yaptığını bunuda giriş katındaki self bobinden kaynaklandığını belirlemiş 5kvar'lık grupla münferit kompanzasyon yaparak sorunu gidermiş olayın özeti bu.

1)Endüktif endeksin azaldığı görülüyor ? Çok eski mekanik sayaçlar hariç endüktif sayaç geri dönmez burda bir hata var.
2)Hafta sonu olmasına rağmen UPS harici yüklerden dolayı endüktif tüketim fazla olduğundan kapasitif gücü bastırmıştır (kompanze etmiştir.)
3)Yeni nesil UPS'lerde böyle bir sorun yoktur.Örnek ENEL diamond serisi

Tossun2008'in bahsettiği bir verici istasyonunda UPS'in sisteme endüktif etki yaptığını bunuda giriş katındaki self bobinden kaynaklandığını belirlemiş 5kvar'lık grupla münferit kompanzasyon yaparak sorunu gidermiş olayın özeti bu.

Sevhen yazılmıştır, endüktif endeks 342.300 olacak.
HAfta sonu da kısmen çalışıyor adliye...Aktif sayaç ilerlemesinden belli (akım trafosu 150/5)

Son düzenleme:
Valla dayanamadım ama. (şimdi buda kesin polemik konusu olur)

Zamanında ben dediydim ama kimse bana inanmadıydı. artık bu konunun detaylarını türkiyeye döndüğümde anlatırım.

Kurtlar vadisindeki Mehmet Fikret gibi "Demedi deme İbrahim bu UPS ler kapasitif basmaz" :D

Doğru abi demiştin... 30kVA lık UPS nin hiç kapasitif yazdırmadığını gördüm

Son düzenleme:
şimdi ne olacak peki bu kapasitif olayı o zaman deney yapalım sadece sisteme ups bağlıyalım ve endeksleri takip edelim

bende yaklaşık bir ay önce 60kva'lık sadece UPS 'den oluşan bir sistemin kompanzasyonunu yaptım.UPS' den beslenen alıcıların tamamı kapalı iken (ki burası bir resmi kurum,hiçbir bilgisayarın çalışmadığı olabilecek bi durum) sistemin faz başına 930 var gibi bir kapasitif yazdırdığı tesbit edilmiştir.Bu değere göre şönt reaktör bağlanarak sistem çözülmüştür.
UPS firmaları UPS'in kapasitif yazdırma dejavantajının önüne geçilebileceği konusunda hem fikirdir ancak kendilerinin bildirmesine göre UPS için istenmeyen bir durum olduğunu belirtmektedirler.

A R K

endüktif reaktifin son endeksinin 342,300 olduğunu kabul edersek aktif tüketime göre yaklaşak %40 civarında bir endüktif tüketim söz konusunur.bilgisayların bol miktarda bulunduğu bir adliye binasında cosinüsün 0,93 gibi bir rakamda olması mümkün değildir.(en az %67)
buradan çıkan sonuçla endüktif tüketim %40 nin üzerinde olup UPS in kapasitif etkisi ile bir miktarı kompanze edilmiştir.

UPS'ler hem kendi yapılarının gereği hemde akü guruplarının etkisi ile kapasitif enerji üretirler.
kendi yapılarından kaynaklanan kapasite tavsiye edilmemesine rağmen aşağı çekilebilmekte olup,akü guruplarının meydana getirdiği kapasitif ise engellenememektedir.

sonuç olarak diyebilirimki UPS ler kapasitif enerji üretirler.

Son düzenleme:
Ben de bir keresinde bir ilçenin polis karakoluna gitmiştim. Ordaki UPS devredeyken kompanzasyon panosunda hiçbir kademe devreye girmiyordu. UPS'i devreden çıkarınca yük durumuna göre küçük kademeler devreye giriyordu (UPS'in marka-modelini hatırlamıyorum)

Ben de bir keresinde bir ilçenin polis karakoluna gitmiştim. Ordaki UPS devredeyken kompanzasyon panosunda hiçbir kademe devreye girmiyordu. UPS'i devreden çıkarınca yük durumuna göre küçük kademeler devreye giriyordu (UPS'in marka-modelini hatırlamıyorum)

Pekala sayaç nasıl ilerliyodu yani reaktif-kapasitif , sworun olduğu için mi gitmiştin ,yoksa yalnızca kontrol muydu?

Yalnız bu kademe almama olayı monofaze veya trifaze olmasına göre de değişir. Bazı röleler tek fazlı ups var ise o faza ait akım trafosu uçlarını tersleyebiliyor...Bu da sistemin düzgün çalışmasını engelliyor...

UPS ye yük bağlı değilken de denedim, ama tekrar bi deneyeyim ne olacak bir göreyim...

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri