ubuntu ne kadar iş görür + ları ne - sileri ne

seçili

Üye
arkadaşlar nette birçok öneri var ama hala terettüddeyim ben şu anda windows7 ultimate kullanıyorum ubuntuya geçmek istiyorum ama ubuntuda autocad ,proteus,
Microsoft Visual Studio 2010, Photoshop CS2, nero , gibi proğramları sorunsuz kurup çalıştırıyormu çok sık kullandığım proğramlar ubuntuya geçme merakımda netobookları hiç kasmasıymış birde açık kodlar ubuntuda istediyimiz gibi masa üstü araçlar menü deyişimleri yapabilirmiyiz çok acil tecrübelerinizi bekliyorum yada aynı windowus 7 ye devammı edeyim birde ubuntu aygıt sürücülerini otomatik tanırmı drıver gerekirmi teşekkürler herkese

Öncelikle merhaba. Ubuntu donanım konusunda genel manada sorun çıkartmayacağını söyleyebilirim. Ekran kartında bir sorun olursa internetten kolaylıkla çözebilirsiniz. Yani bilgisayarın parçalarını tanıtmada çok sorun çıkartmayacaktır ve otomatik tanıyacaktır. Bilgisayarınızın çok daha hızlı olacağını da söylemek isterim. ama programlar konusunda önemli bir sıkıntı var. Buradaki adresten sağ üstteki arama kutucuğuna istediğiniz programın ismini yazarak sonra bulunan sonuca tıklayarak programın hangi sürümünün wine denilen ve kendisine windows emületörü olmadığını söyleyen program arayıcılığıyla kurulduğunda ne gibi sorunlar oluşturduğu ya da sorunlar oluşturmadığını görebilirsiniz. (eğer ürünün sürümünde gold yazıyorsa sorunsuzca kurup çalıştırabilirsiniz)

Çoğu programda bu şekilde sorun yaşayacağınız kesin. proteus sorunsuz açıyor ama örneğin autocad(paralı ama linuxda çalışabilen bricscad var güzel) açmıyor.. nero yerine daha kaliteli açık kaynak programlar var. Eğer programcı iseniz ve özgür yazılıma gönüllü iseniz ya da çok teknik iş yapmayacağınız bir bilgisayarınız varsa ubuntu kurmanızı tavsiye ederim.. ağır programlar için henüz linux sürümleri çıkmadı. (matlab ve mathematica gibi programlarla başladı bu olay ama henüz diğerlerini etkilemedi)

Ubuntu özgür yazılımcılığın temsilcisi.
Hepsinin kendine göre güzellikleri var.
Artı eksi diye söylenebilecek pek bişey yok bence.

ubuntuyu kullanıyorum gayet iyi bir işletim sistemi açık kaynakta tek diye bilirim.

belirttiğin programlar windows tabanlı işletim sistemlerinde kullanılmak üzere yazılmış olduğundan dolayı bir kısmının linux versiyonu varsa çalışır.Linux versiyonu yoksa sorun yaşarsın

ubuntuyu kullanıyorum gayet iyi bir işletim sistemi açık kaynakta tek diye bilirim.

Biraz iddialı bir cümle olmuş gibi. Açık kaynakta tek değil aslında açık kaynakta en kapalısı bile denebilir. Çünkü ubuntu her 6 ayda bir sürüm çıkartmakta ve varsayılan olarak bazı güncellemeri yaptırmakta.. bu da tam olarak bilinçli olmayan kullanıcıyı kolaya alıştırıp ubuntu ne geliştiriyorsa aynısını kullanmak zorunda bırakabilmekte. Debian ve fedora gibi daha temel dağıtımlar açık kaynakta daha üst sayılabilirler.. elbette bunlar da tek değil daha bir çok dağıtım var. Hatta DistroWatch.com: Put the fun back into computing. Use Linux, BSD. adresinde sağ kısımda Page Hit Ranking kısmında göreceğiniz gibi en çok izlenen dağıtım son zamanlarda ubuntuyu geçen mint olmuştur.

Ama dendiği gibi ilk kullanımınızsa Ubuntu ile başlamanızda hiçbir sorun yok. Hatta daha olumlu şeyler görebilirsiniz..

arkadaşlar cevabınız için teşekkürler ubuntu 11.10. latest versiyon kurmayı düşünüyorum ubuntunun bu versiyonu nasıldır ubuntu hakkında fazla bilgim yok ama söylenen yorumlara göre yinede bir deneyecem herkese teşekkürler

Kurduktan sonra izlenimlerinizi burada paylaşırsanız sevinirim.

Bende kurmak ve denemek istiyorum..

elbette paylaşırım arkadaşlar ubuntunun iki versiyonu var biri 11.10 son sürüm diyeri 11.04 uzun vadeli sürüm hangisini kurayım ikisin arasındaki fark nedir

Çift yılların nisan ayında çıkanlar(8.04, 10.04, 12.04...) LTS (Long Term Support) denilen 3 yıllık güncelleme desteğine sahiptir. Bunların dışındakiler ise 1,5 yıl güncelleme desteğine sahiptir.

İki bilgisayarımdan donanımsal olarak zayıf olanda 1.5 yıldır ubuntu 10.04 kullanıyorum. Günlük işler için (ofis, film izleme, internet) gayet yeterli performans sunuyor. Yalnız bu bilgisayarın işlemcisi düşük olduğundan (intel celeron 2.6 GHz) HD filmlerde takılıyor; DVD, dvdrip filmlerde sorun yok. Diğer bilgisayarımda ise XP kurulu autocad, matlab vs. yazılımları kullanıyorum. 11.10 ile 11.04 arasındaki fark yazılımların sürümleri, yeni eklenenler vs. olabilir.

Ubuntu kurmayı düşünüyorsanız, internette ubuntu'yu usb bellekten çalıştırmaya, kurmaya yarayan yazılımlar ("unetbootin" aklıma gelen) mevcut. Bilgisayarınızı usb bellekten çalıştırarak ubuntuyu deneyebilirsiniz (CD yakmakla uğraşmazsınız).

Ubuntu, 11.04'ten sonra(bu sürüm dahil) "unity" denen yeni bir grafik arabirimine gitti. Eğer kotasız internetiniz varsa 10.10 sürümünü de indirip deneyin kıyaslama şansınız olur.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri