TUR SAYMA

cerkez79

Üye
Arkadaşlar elektronik konusunda çok bilgili olmayıp sitenizden çok şey öğrendim.

Yapmaya çalıştığım bir makina hakkında fikir danışmak istiyorum.

düğmeye basınca istediğim tur kadar dönecek (60-100 d/dak ile dönecek) ve mesela 7.

turda duracak.

durma pozisyonunda sıkılan parça gözle fark edilemeyecek kadar düzgün (dik) durmalı.

bu sistemi basit bir devre ve motor ile yapabilirmiyiz yoksa işin içine servo ve plc de

girmeli mi?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Eğer sağlıklı bir şey olmasını istiyorsan servo kullanmalısın

yapacağım makinanın çok pahalı olmaması gerekiyor.

2. bir elemanla kendim düzeltsem

hassasiyetten vaz geçeçek olursak (+- yarım tur kadar)

basit bir devre ile yapabilirmiyiz.

her dönüşte sivice yada optik sensöre haber verip 7. sinyalde motoru durdurup counter ı resetlese mesela

Bunu söylemek için Yük miktarınıda bilmek gerekir ama duruşun gözle farkedilmesini istemiyorsan Servo veya Step Motor kullanmalısın. 60d/dk dönen redüktörlü Dc motorlar var ama bunada fren tertibatı gerekir. En basit Step Motor + PIC Kontrollü bir sürücü olur, adım göndererek bilgisayardan kontrol edersin. Yük fazla ise Servo+Sürücü+PLC ile yapmalısın.

encoder fiyatları ne civardadır acaba?

yük elle sıkılabilecek kadar az.

eğer yuk cok yoksa bir dc motor milinin ucuna belli bir kısmı kesik disk koyarsın ve o diskide h21a1 optokuplor arasından geçirisin her geçişte sayac 1 artar.Sayac kısmını basit bir pic programı ile halledebilirsin.Örneğin 7 turda bir durmasını istiyorsan sayacı kontrol edersın if sayac==7 then goto motor durdur diyerek motoru baglıyacağın röleyi çektirebilirsin...

Benim düşüncem bir sayıcı ile her turda turu saymak ve 7. turda

kontaktör ile frenli motoru durdurmak.

sayıcıya haber veren sivicin yeri ve fren motorunun fren ayarı ile yeterli sıkma hassasiyetini ayarlayabilirim sanırım.

not: çok acemi bir makinacının nacizane fikri olup her türlü fikire açığım

yukarıda yazdığım yöntem bana en hesaplısı gibi geliyor.

ama sayma işi beni aşıyor. istediğim sayı kadar siviç (yada sensör) hareket alınca röleyi tetikleyecek sistemi nasıl kurarım.

(başlatıp mühürleyip durdurup frene basmayı biliyorum.)

plc ve enkoderle istediğinturu saydırıp durdurabılırsın.yaklşık ıkısı 300tl felan tutar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri