1. Forumumuzda alt yapı değişikliği yapılmıştır. sorun yaşayan üyelerimiz buradan hata bildirimi yapabilirler.

Ttr, nya, nyaf, nym, nyy, nycy, nyry, nvv gibi kablo çeşitleri

Konusu 'Kablolar ve Enerji Taşıma Sistemleri' forumundadır ve ReiS_ tarafından 19 Ocak 2008 başlatılmıştır.

1. ReiS_

ReiS_ Üye

Beğenilen Mesajları:
    32
    Ödül Puanları:
    28

TTR Kablo: Şantiyelerde Trfaze veya monofaze Taşıyıcı Seyyar olarak Grup prizlere Seyyar kombinasyon panolara Alıcılara,3*2,5 - 4*2,5 vs
    NYA Kablo: Elektrik İç tesisatlarda 14 -18-26 lık pls Boru içerisinde . mesken işyerleri (Dahili iç mekanlar.)1,5-2,5-4-6-10ç-16ç vs
    NYAF Kablo: Elektrik Panoları iç kısımında Kablo Kanalı içerisinde .2,5-4-6-10 vs
    NYM: Kablo adı üstünde Nemli yer malzemesi Dahili mekanlar.Sıgınak Odunluk Asansör Mak.dairesi. Taahhüt işlerde Şaft içersinden(Kablo Bacası)Kablo taşıyıcı Tavalarla.2*2,5 -4*2,5 -4*4 -4*6
    NYY:Binalar iş merkezleri Toplu konutlarvb Ana giriş kablolarında.3*25+16- 3*50+25
    Entes
    Entes
  2. erdoganca

erdoganca Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    bu kablo cınslerının resımlerını koyman mumkunmudur?
  3. denizurla

denizurla Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bilgiler için teşekkürler. Bu kablo isimlerinin açılımlarını da biliyor musunuz acaba? NYY,NVV gibi
  4. Roboelektronik

Roboelektronik Üye

Beğenilen Mesajları:
    96
    Ödül Puanları:
    48
    Meslek:
    Elektrik Elektronik Müh.

MCM nedir?
  5. _bahadır_

_bahadır_ Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1

MCM kestirimci ve proaktif bakım amaçlı kullanılan elektronik tabanlı bir cihazdır.

MCM elektrik makinalarında (motor, jenaratör) ve sürdükleri ekipmanlarda
    (pompa, fan, kompresör, pres, konveyör hattı, dişli kutusu vb), yalnızca akım ve
    gerilim ölçümü yaparak hem mevcut arızaları tespit eder hem de oluşacak arızaları
    izler. İzlediği ekipmanlarda çıkabilecek çeşitli elektriksel ve mekanik arızaları
    (izolasyon, eksen kaçıklığı, balanssızlık, kayış, rulman, rulman yatağı ve mil
    arızaları, kaçak ve sızdırmalar, filtre tıkanıklıkları, klepe ve vana ayarsızlıkları,
    kavitasyon, vb)
  6. fahri yetiş

fahri yetiş Onursal Üye Onursal Üye

Beğenilen Mesajları:
    681
    Ödül Puanları:
    413
    Meslek:
    Elektrik Mühendisi
    roboelektronik arkadaşımızın sorduğu MCM ,zannediyorum,tel kesitleri bölümünde geçen terimlerde
    gözüne çarpan ifade.Eğer öyle ise,Kanada normunda kullanılan ve bizim de çelik/alüminyum (enerji
    nakil hatlarında kullandığımız)iletkenleri tanımlamak için kullandığımız kesit ifadesidir( mesela 477 MCM).
  7. genç arkadaş

genç arkadaş Yönetici Yönetim Ekibi Yönetici

Beğenilen Mesajları:
    499
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Teknik Öğretmen
    fahri yetiş'in de dediği gibi Amerika-Kanada standardında Alüminyum iletkenlern kesit ifadesidir. Aşağıdaki belge alıntısında standart 954 MCM Cardinal diyor mesela. Bu cardinal teldir. Cardinal diye belirtmesinin sebebi AWG'de(American Wire Gauge, Amerikan Tel Ölçüsü) iki adet 954MCM vardır: Rail, Cardinal. İkisinin de alüminyum kesiti aynıdır. Fakat Rail'in çelik kesiti 33,6mm2 iken cardinal'in çelik kesiti 62,81mm2'dir.

fahri yetiş'in dediği 477MCM ise Hawk'tır.

ELEKTRİK İLETİM SİSTEMİ ARZ GÜVENİLİRLİĞİ ve KALİTESİ YÖNETMELİĞİ
    İKİNCİ BÖLÜM
    İletim Sisteminin Planlama ve Tasarım Esasları
    İletim sisteminin tasarım esasları
    ...
    t) 380 kV iletim hatları, standart 954 MCM Cardinal (546 mm) ve 1272 MCM Pheasant (726 mm) kesitli, her bir fazda iki veya üçlü demet halinde çelik takviyeli (ACSR) alüminyum iletkenler kullanılarak tesis edilir...

u)154 kV iletim hatları, standart 468 mm 795 MCM Drake, 546 mm 954 MCM Cardinal ve 726 mm 1272 MCM Pheasant olan çelik takviyeli (ACSR) alüminyum iletken ve tek veya çift devre direkleri kullanılarak tesis edilir. 154 kV hatlarda genellikle her fazda bir iletken bulunur...

http://www.kontrolkalemi.net/dwn/ELEKTRİK İLETİM SİSTEMİARZ GÜVENİLİRLİĞİ ve KALİTESİ YÖNETMELİĞİ.rar
    Yönetici tarafından son düzenleme: 16 Ağustos 2009
    korkmaz_design bunu beğendi.
  8. kablocu

kablocu Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    uworky bunu beğendi.
  9. deringuc

deringuc Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    arkadaslar resimleri koyabilirmiyiz. daha anlaşılır olur. teşekkürler
  10. KuBU

KuBU Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    elektrik elektronik mühendisi

MCM'in açılımı Mega Circular Miles oluyor.

Mega bildiğimiz 10^6 ya da milyon demek,
    circular mile ise ÇAPI 1mil olan dairenin alanı olarak tanımlanmış bir alan ölçü birimi...

ayrıntılı bilgi için wikipedia'ya başvurulabilir....

Circular mil - Wikipedia, the free encyclopedia

Sayfayı Paylaş