TSE'nin Binalardaki Elektrik Tesisatı Standardı

etuzuner

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Merhabalar,

Firmamıza TSE'den hizmet yeterlilik belgesi almak istiyoruz ve bunun için uymamız gereken 2 adet standart olduğu söylendi. Bu standartlardan birinin içinden ise şu standartlar çıktı; TS HD 384.1 S2, TS HD 60364-4-41 ve TS HD 384.4.41 S2.

İçerik olarak neyi kapsıyor hiç bir bilgim yok. Eğer biraz bile olsa bana bahsedebilecek üyelerimiz varsa çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkür ederim,

Saygılarımla,

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar,

Firmamıza TSE'den hizmet yeterlilik belgesi almak istiyoruz ve bunun için uymamız gereken 2 adet standart olduğu söylendi. Bu standartlardan birinin içinden ise şu standartlar çıktı; TS HD 384.1 S2, TS HD 60364-4-41 ve TS HD 384.4.41 S2.

İçerik olarak neyi kapsıyor hiç bir bilgim yok. Eğer biraz bile olsa bana bahsedebilecek üyelerimiz varsa çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkür ederim,

Saygılarımla,

TS HD 384.1 S2Binalarda Elektrik Tesisatı- Bölüm 1: Kapsam, Amaç ve Temel Prensipler

TS HD 384.4.41 S2Binalarda Elektrik Tesisatı - Bölüm 4: Güvenlik Koruması - Grup41: Elektrik çarpmasına karşı koruma

Ana konular yukarıda belirttiğim şekilde. Ancak TSE belgesi verecek olan kişiler sistemdeki aksaklıkları da size bildirmesi gerekir. Yada inceleme öncesi tesisatınızda varsa aksaklıkları standart dışı durumları tespit edip düzeltilmesini istiyorlar sizden.

Sn. scorpion eyes,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Yazmış olduklarınıza TSE'nin web sitesinden de ulaşmıştım fakat kabaca şuna şuna şuna dikkat edilmesi lazım denilebilecek şeyleri öğrenmek istemiştim. Ama ilgilendiğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Standartın ana maddelerinden anladığım kadarıyla TSE elektrikle ilgili bir binadan neler isteyebilir mantık yürütelim;

Genel elektrik tesisatın yönetmeliklere uygunluğu,panolarda tehlike uyarı yazıları ve kilit. Islak hacimlerde kapaklı priz,etanj armatür. Kaçak akım koruma (yangın ve can güvenliği),topraklama tesisatı. Varsa asansör,transformatör,motor gibi cihazların periyodik bakımlarının yapılıp yapılmadığının kontrolü. Yıldırımdan korunma paratoner tesisatı ve periyodik kontrolü.
Evrak bazında;
1-Topraklama raporları (yıllık.)
2-Periyodik Bakım formları (her cihaz için.)
3-Arıza nedeni ve çözüm yöntemlerinin yazıldığı form.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri