troid akım trafosu

y.ar

Üye
slm arkadaslar.öğrenmek istediğim konu şu:
troid akım tarfoları paralel veya seri bağlanbilirmi

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
6300A master pack şaltere kacak akım sistemi kurmak ıstıyorum,fakat cap210mm akım trafosu işimi gormuyo.bende 4 adet troid akım trafosunu ayrı ayrı fazlara ve nötre koyup trafoların sekonderlerini paralel veya seri baglamayı dusundum.bu konu hakkında federali aradım,kitlendiler,siemensi aradım cevap vermediler,merlin gerini aradım ilk basta olmaz dediler,sonra acık tip troid akım trafosu kullanman gerekir dediler.simdi size soruyorum konuyla ilgli uygulaması olan varmı??? :-\ :-\

yalçın kardeşim toroid sistemde amaç 3faz ve nötr ü aynı manyetik alandan geçirmekse, 4ad trafoyu paralel bağladığımızda aynı amaca ulaşacağımızı düşünüyorum. saygılar dostum.

faytechpano kardeşim cevap vermişsin ama biras daha teknikbi cevap bekliyodum senden bladır

6300 A cok buyuk bir deger.Muhtemelen beslemeler bara ile yapiliyordur. Benim bildigim en genis ceneli toroidal akim trafo capi=21 cm . Yani tek bir toroidal kullanarak bunu cozmek imkansiz.
Bu durmda, toroidal akim trafosu ile role arasinda, bir nevi adaptor kullanilmaktadir.Her bir faza uygun degerli bir akim trafosu baglayip, bunlari birbiri ile irtibatlandirmak yerine, goturup bahsettigim adaptorde birlestirdikten sonra roleye baglantisi yapilir. Ekteki dosyanin 4. sayfasinda bahsettigim olaya dair ornek bir baglanti resmi mevcut. Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• 94-97gb.rar
    582.8 KB · Görüntüleme: 20
Böyle bir uygulama olmaz.Kaçak akımın değerlendirilebilmesi için,tüm faz iletkenleri ve nötr,aynı toroid
içinden geçmek zorundadır.Şalterinizi ,6.0 veya 7.0 kontrol üniteli seçer iseniz,kaçak akım koruması sağ-
layabilirsiniz.Merlin Gerin de, 470x160 mm lik (56054 kodlu ) dikdörtgen toroid de bulunmaktadır.

(hiçbirşey) bu konuyla ilgili yalçın ve bnim sıkıntımı belgeyle çözdüğün için teşekkür ederim. konu çözülmüştür. (schneider,siemens ve federal e duyurulur.) bu ürünü getiren yada satan firma kimdir biliyormusunuz.

fahri kardeşim ne demek istedigini biras daha acıklayıcı bi biçimde anlatırsan sevinirim :-[

yani 6.0 ve 7.0 kontrol ünitesi ne demek
hangi markada var

Moderatör tarafında düzenlendi:
y.ar arkadaşım.Masterpak şalterlerde,2.0-5.0-6.0-7.0 kontrol üniteleri bulunmaktadır.2.0 üniesinde,uzun
ve kısa süreli termik açma ünitesi,5.0 ünitesinde,uzun,kısa ve ani açma ünitesi,6.0 ünitesinde,uzun,kısa,ani ve toprak hata koruması,7.0 ünitesinde ise,uzun,kısa,ani ve toprak kaçak koru-
ması özellikleri bulunmaktadır.Ayrıca ,A ( ampermetre ),P ( güç ölçer ),H ( harmonik ölçer ) özellikleri de
bulunmaktadır.Şalterinizin kontrol ünitesini, 7.0.P seçer iseniz,şalteriniz üzerinden,Akım,Güç,Harmonik
değerlerini takip edebildiğiniz gibi,aşırı akım ( ani,gecikmeli ) koruması yapabildiğiniz gibi,TOPRAK KAÇAK
AKIM ( ANİ VEYA GECİKMELİ ) korumalar da yapabilirsiniz.Bu durumda,toroid bağlamanıza gerek kalmaz.
Yapmanız gereken ,muhtemelen 2.0.A olan kontrol ünitenizi 7.0.P ( böyle bir şaltere P ünitesi daha çok
yakışır diye ) ünitesi ile değiştirmek en kolayıdır.

fahri kardeş.peki bu durumu tedaş kabul ediyormu muhurleme olayında yani.ve hangi markalarda var bu ayarlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri