Trimbox

dupisk

Profesyonel Üye
Arkadaşlar daha önce trimbox kullanan varmı kataloğu inceledim 275 volta deveye girer diyor 260 devreye girmeyecek nasıl koruyacak o zaman deneyenler varsa bilgilerini paylasirsa sevinirim tesekkurler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Trimbox adına kurumsal cevap;
Merhaba,
275 V sınırı bütün elektrikli ve elektronik cihazaların içerisinde kullanılan yüksek voltaj koruyucu eleman varistörün en düşük sınır değeridir. Yani bir beyaz eşya veya güç kaynağı, invertör dahil bu benzeri ürünlerin girişlerinde faz-nötr, faz-toprak arası voltaj sınırını 275 V yada 320 V varistör değerinde korurlar.
Elektronik cihazların katalog değerlerinde yazan 210-240V gibi değerler sürekli voltaj değerleridir. 275 V veya 320 V değerleri ise ani oluşabilecek aşırı gerilimlerin bu değerlerden yukarı çıkmasına izin verilmeyecek değerleridir. Yani bir elektronik cihaz 240 V voltaj devamlı gelsede çalışır, ancak bu değeri aşarsa ilk etapta 275 V'a kadar öncelikle yıpranır ve ömrü kısalır, sonrasında 275V değeri aşarsa ya korunur veya içerisindeki varistör delinerek kısa devreye gider ve yanar. Bu değerler faz-faz arasında 420 V veya 450 V varistör değerlerinde sınırlandırılır.
Sonuç olarak yüksek voltaj esnasında cihazlarınız içerisindeki varistör delinecektir ve Trimbox tarafından korunan bir ürün içerisindeki varistör delinmeyip, kısa devreye gitmediğinden ürünleriniz %100 korunacaktır. Bu iddia TSE tarafından, ODTÜ labaratuvarları tarafından ve Aselsan gibi yüzlerce kurumsal müşteri tarafından doğrulanmıştır.
linkinde verilen videonun 2.36 dakikasında Trimbox varken sigortaya paralel bağlanan bir varistörün delinmediği, Trimbox yokken delindiği ve patladığı örneğini görebilirsiniz.
Saygılarımızla..

Başlık sorusuyla pek ilintili değil ama varistör hakkında yanlış bilgi akıllara yazılmasın diye :
Varistör ler piyasada bilinen ve uygulanan genel şekliyle olduğu gibi , üzerindeki değerde delinen patlayan çatlayan oyuncaklar değiller ( önemli not : zener diyot da değildirler , eh birazcık TVS lere benzerler )
Aa evet kendini elektronikçi sanan ( bunlara iyi yetişmemiş mühler dahil ) tarafından tasarlanmış devrelerde patlarlar !
Varistor üzerindeki değerde ( aslında bir çok değeri vardır sadece anma gerilimi değil ) iletime geçer ve aşırı akım akar , bu durumda varistor dayanma akımına göre seçilmiş hızlı ( genelde hızlı eriyen tip ) sigorta atar ve devreyi koruması sağlanır.
Açmazımız ve şehir efsanesi burada başlar.
Aynı sigorta devre akımını da taşıdığı için haliyle büyük değerdedir ve varistor buna dayanamayıp patlar.
Yani varistor katledilmiş olur.
Ama bazı yanlış yorumlanmış kurallar yüzünden hem varistor kullanılmalıdır hem de patlayıp çatlamasın istenmektedir işte bu yüzden 275 gibi uçuk değerler seçilir.
Laf olsun torba dolsun.
Gerçekte iş yapsın korusun istenirse ve devre akımı değerlerinde bulunamamış ise primer olarak kullanılır yani devre öncesinde devre koruyan devre gibi.
Ana devre akımını geçirebilecek / kesebilecek kadar güçlü ve hızlı bir devre koruyucunun( muhtemelen yarı iletken ) iletimini kesip açacak değerde tali anahtar.
Yani belirli max değerde iletime geçip ana anahtarı açıp kapatacak bir rol.
Ama tabii bu hem bilgi hem maliyet demektir ki işte sorun bu.

Aslında varistor bir nevi Parafudr gibidir.
Ve sistemlerde ( AG / OG ) bunlar doğru şekilde kullanılmışlarsa ne varistöre ne de xxbox lara filan gerek kalmaz.
Hani belki elektrikçi değilde kasap biri tesisatı kurcalarda ..faz nötür ..falan filan ..

Bu yazdıklarım kurumsal açıklamalar olmayıp şahsi açıklamalardır. :rolleyes:

Ek :
Varistor değerleri için :

http://www.jinniu-electric.com/metal_oxide_varistor.html

http://ttieurope.com/object/io_1285240238837.html

Varistörler ile ilgili delinmesin ve patlamasın diye 275 V seçilir tabiri tam olarak doğru değildir. Çünkü 220 V ile çalışan bir sistemi 250 V varistör ile çalıştıramazsınız. Bu anlamda iddia ettiğiniz konuda neredeyse tüm beyaz eşya üreticilierinin 320 V varistör kullanarak söylediğiniz durumu hedefledikleri fiilen doğrudur ancak 220 V ile çalışan bir sistemde 275 V altı bir varistör kullanamazsınız.
Varistörler delinen ve patlayan devre elemanları değil ve belirli bir değerden sonra iletime geçer tabiri de tam olarak doğru değildir. Varistörlerin esas işi üzerlerine gelen fazla voltajı absorbe etmeye çalışmaktır. Yani bir zener diyot gibi belirli bir değere kadar kesimde kalıp, belirli değerden sonra iletime geçseler bile bu delindikleri ve patladıkları içindir. Trimbox herhangi bir D sınıfı parafudr gibi sadece varistör hassasiyeti ile izah edilemeyecek kadar üstün özelliklere sahiptir. İçerisinde kullanılan varistörün karakteristiği değiştirilmiş ve bu anlamda Dünya'da daha dayanıklı diye tabir edilen ve tanesi 30,00 USD civarında olan varistörlerin üretilmesine öncülük etmiştir.
Bu anlamda gereksiz olduğunu düşündüğünüz ürünümüzü en yakın zamanda kullanmanızı ve parafudr üreticilerinin de kabul ettiği farkları görmenizi temenni ederiz.
Saygılarımızla..

Koruma için 275v yüksek bir değer (Bunu sizde yazınızda kabul ettiniz!) o yüzden ürün bana mantıklı gelmiyor.
Yıldırım düşmesi, hatta ani gerilim yükselmeleri için eyvallah ama 275v bence büyük handikap !
Çoğu hassas cihaz 240v ve üzeri hasar görür.

Son düzenleme:
Hiçbir cihaz anlık 240 V üzeri hasar görmez, bu yanlış bilinen bir bilgidir. Eğer 220 V ile çalışan bir sisteme 250 V devamlı gelirse o zaman ömrü %20'ye düşer, ancak anlık aşırı gerilimlerde bu söz konusu değildir.
Zaten aşırı gerilim sisteminize girerse neredeyse tüm elektronik devrelerde var olan varistör devreye girecek ve korumayı o yapmaya çalışacaktır ya da delinecektir.
Yukarıdaki videoda varistörü sigorta çıkışına koyarak yapılan deneyde Trimbox varken varistörün zarar görmediğini açıkça görebilirsiniz.

Hiçbir cihaz anlık 240 V üzeri hasar görmez, bu yanlış bilinen bir bilgidir. Eğer 220 V ile çalışan bir sisteme 250 V devamlı gelirse o zaman ömrü %20'ye düşer, ancak anlık aşırı gerilimlerde bu söz konusu değildir.
Zaten aşırı gerilim sisteminize girerse neredeyse tüm elektronik devrelerde var olan varistör devreye girecek ve korumayı o yapmaya çalışacaktır ya da delinecektir.
Yukarıdaki videoda varistörü sigorta çıkışına koyarak yapılan deneyde Trimbox varken varistörün zarar görmediğini açıkça görebilirsiniz.

Ben anlık 240v diye bir şey söylemedim zaten piklerde gerilim bu kadar küçük değerlere çıkmaz daha yüksek değerlere çıkar.
240v ve üzeri gerilimde dedim. Bazen trafoya yakın noktalarda benzer sorunlar yaşanabiliyor yüklenme azaldığında gerilim sürekli rejimde daha da fazla artabiliyor. Bahsettiğim buydu.

Eletronik kompenentleri , daha dayanıklı az dayanıklı en çok dayanıklı gibi satıldığını hiç görmedim.
Değerleri verilir grafikler test sonuçları ..verilir..
Bu gibi tabirler ancak işten anlamayan temel eğitim görmemiş kişilerin kullanılacağı şeylerdir.
Ayrıca yazdıklarının hiç dayanağı yok.
Bu işlerden anlamıyorsun.
Çok sert ama doğru ve yalın bir tespit.
Varistor belirtilen değerde direnç değerini düşürür .
"Delindiği patladığı için iletime geçer saçma bir tanım.

Her neyse , varistor için bu kadar.
Yazdıklarım sattığınız şeyi kötülemek için değildi.
Yanlış varistor tanımı içindi.
Bu yüzden şahsi olarak görebilirsiniz , bir kişiye sen bu işi bilmiyorsun demek ağır bir yüklenmedir , ama kurumsal olarak hayır , sattığınız ürünle ilgili yazmadığımı en başta belirttim.

Ben anlık 240v diye bir şey söylemedim zaten piklerde gerilim bu kadar küçük değerlere çıkmaz daha yüksek değerlere çıkar.
240v ve üzeri gerilimde dedim. Bazen trafoya yakın noktalarda benzer sorunlar yaşanabiliyor yüklenme azaldığında gerilim sürekli rejimde daha da fazla artabiliyor. Bahsettiğim buydu.
Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri