Trifaze Rezistans

Acemi arkadaşım artık acemiliği at daha çok oku araştır terfi et, yine burda forumda 2 faza gelen dairedeki cihazların neden yandığı dwtaylı yazıldı, yine motorların bağlantısında nötr kullanılmadığını yazdık aynı şekilde sanayi fırınlarında da aynı senin sorun gibi. Bu arada sen de denemeler yapabilirsin 2 adet dc güç kaynağındaki farklı voltajlara şaseyi kullanmadan, lamba veya ölçü aleti bağla potansiyel farkı gör anla ;).
Kusura bakma ustam da sen şuan çok anlamsız şeylerden bahsediyorsun.
Konumuz potansiyel fark değil..onun ne olduğunu gayet iyi biliyorum!!
beni memnun edecek cevapları hala alamıyorum.ısrarla aynı soruları soruyorum fakat yine ısrarla
aynı cevaplar veriliyor..ustalarımın yardımları ve cevapları için ayrıca teşekkür ediyorum
bütün kalbimle.
siz biliyorsanız cevap verin bari size de sorayım aynı soruyu?
1-rezistans 2 faz a kalınca yıldız noktası bozulmuyor mu?
asıl soru bu!...bozulmuyorsa zaten ortada anlaşılmayacak bir durum yok ustaların verdiği cevapların hepsini anlıyorum..
Fakat;
bozuluyorsa
2 fazlı rezistans nötrsüz nasul çalışıyor?
devreyi nasıl tamamlıyor.?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Farklı gördüğün düşündüğün konu aynı konu aslıbda anlamadığın bu. 2 fazda da yuldız noktası olmaz yukarıda tamer arkadaş açıkladı mesajını tekrar oku, eski üstatlardan Hakan Abimin yıldız noktasının kaymasıyla ikgili yaptığı benzetme; birbirine bağlı 3 eşek hepsi farklı yöne çekiyor biri zayıfsa orta nokta doğal olaak kayar!

Farklı gördüğün düşündüğün konu aynı konu aslıbda anlamadığın bu. 2 fazda da yuldız noktası olmaz yukarıda tamer arkadaş açıkladı mesajını tekrar oku, eski üstatlardan Hakan Abimin yıldız noktasının kaymasıyla ikgili yaptığı benzetme; birbirine bağlı 3 eşek hepsi farklı yöne çekiyor biri zayıfsa orta nokta doğal olaak kayar!
abicim bunu bende biliyorum iki faz da yıldız noktası olmaz..
3 fazda yıldız noktası nötr.bunu biliyoruz.
rezistans 2 faza kaldı ve yıldız noktası kaydı.rezitans nötrsüz kalmaz mı? bence kalır.
1-2 faza kalan rezistans nötr olmadan nasıl çalışır?
2-Devresini nasıl tamamlar..?

bilmek istediğim 2 soru var fakat sürekli farklı şeylerden bahsediliyor.
bunları bileyim başka bir şey istemiyorum.
beni anlayın bilgiye açım ve sadece yukarıdaki iki sorunun cevabını öğrenmek istiyorum.

soruma hala cevap alamadım??
anlatamıyorum sanırım ustam.
tekrar ediyorum.
fazın biri gitti.yıldız noktası bozuldu!..
rezistans 2 faza kalınca devreyi nasıl tamamlıyor nötrsüz..??
ayrıca yardımlarınız için teşekkürler.
@çaylakelektrikçi anlatayım:220 volt fazla nötr arasındaki gerlim farkıdır peki 380 volt nedir? R-S-T fazlarının bir birine olan gerilim farkıdır eğer ki bu 3 fazı rezistans veya motor gibi sargılara bağlarsak diğer uçlarıda yıldız gibi köprülersek her rezistans ve motorun 3 sargısından her birinde 220 volt gerilim olur.Ama diyelim ki 3 fazdan biri kesildi bu sefer yıldız noktası kesilecek bu sefer faz nötr arası 220 volt gidecek faz-faz arası 380 volt devreye girecek ama iki tane rezistans elektrikleneceği için 380/2=her rezistans 190 volt gerilime maruz kalacak bilmem anlatabildim mi?İki faza kalan rezistans faz-faz arası gerilim farkında olduğu gibi fazın üstünden devreyi tamamlayacaktır!

Önceden dediğim gibi nötre ihtiyaç duymayan cihazlar var ister ac ister dc olsun ki mutlaka dene hayatınu tehlikeye atmadan gözünle gör dc de mantık aynı, devre tamamlanmakta. Şunu oku yine anlamazsan benden pes :confused::p.

http://aramizdakielektrik.blogspot.com.tr/2012/03/3-faz-hesabndaki-kok3-meselesi.html?m=1
ustam gerçekten şaka gibisin ya:)
verdiğin linkte cosinus teoremi kok 3 mevzuları var.!
el insaf diyorum başka da bir şey demiyorum.
hani benim sorumun cevabı?

İki faza kalan rezistans faz-faz arası gerilim farkında olduğu gibi fazın üstünden devreyi tamamlayacaktır!
saol ustam cevap için.
durum gerçekten böyle ise yani iki faz kendi arasında devreyi tamamlıyorsa eyvallah.
zaten başka da bir mantıklı açıklaması yok gibi..bu rezistans iki fazda nötrsüz çalışabiliyorsa
demekki kendi arasında elektron akışı birinden giderken diğer fazdan kaynağa dönüyor gibi anlıyorum ben.

Aslında basit olarak anlatırsak ac akım nedir saniyede 50 defa yön değiştiren akımdır.Yani saniyede 50 defa 0 OLUYOR.Faz farkından dolayı biri 0 olurken atıyorum öteki 150 volt oluyor.Devamlı yön değiştirdikleri için birbirini sönümlüyorlar.Dolayısıyla devre tamamlanmış oluyor.Böylece senin rezistans bir güzel ısınıyor.:)

bir de şu 190 volt nasıl oluştu formülü yok mu?
380/2 nerden geldi..2 rezistans olduğu için mi?
3 rezistans ta o zaman 380/3 130 volt mu oluyor.gerçekten anlayamadım.
bir formülü yok mu bunun I=u/r gibi ?????

sn çaylakelektrikçi Arkadaşlar çok açık açıklamışlar. ayrıca aşağıda "benzer konular"
kısmında daha geniş açıklanmış. ama sen anlamak istemiyorsun bence bu konuları çok
iyi biliyorsun. ama ben yukarıdaki soruna kısaca cevap vereyim.
Rezistans bağlantısı.PNG

Resimdeki şemada 3 adet direnç in R-S-T fazlarından oluşan fazlar arası 380.vol olan dirençin diğer uçları yıldız noktasında bağlanmış tır gerilim 0 dır.
380.volt u 1.73 e bölersek 220. çıkar buda bize her direnç e 220. volt düştüğünü gösterir.
Dirençin bir tanesi bozulduğu zaman diğer iki direnç seri bağlı duruma gelir.
bu durumda 2 faz arası 380.volt olduğundan 380 voltu iki ye bölersek 190. volt olur
bu nedenle her direnç e 190.volt düşmüş olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri