Trifaze Rezistans

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
selamın aleykum.
Endüstriyel tip bulaşık makinası kaçak akım attırıyor.
Boyler rezistansından olduğunu tespit ettik
Firmayı arayıp rezistans siparişi verdik.
Neyse firma elemanı geldi ve resiztansı değiştirdi.sorun çözüldü.
rezistans bağlantısı kafamı karıştırdı ve sizlere danışmak istedim.
resiztans 3 fazlı her bir uca 3 faz verilmiş ve diğer uçlar köprülenmiş.
bu köprü yıldız bağlı ve nötr bu noktada oluşuyor bunu biliyorum..
ben ustaya buraya nötr bağlamasını söyledim aksi takdirde fazlardan biri kontaktörden geçirmediği zaman
rezistansın çalışmayacağını söyledim..sonuçta yıldız noktası bozuluyor?ya da bozulmaz mı??
usta nötr gerek yok uçlardan biri kopsa rezistans yine çalışır diyip gitti.
3 fazlı rezistansa 2 faz bağlasak ,çıkış uçlarını da köprülesek bu rezistans ustanın söylediği gibi
yine de çalışır mı nötrsüz?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yıldız bağlantının köprülü noktası nötr dür zaten ama bu nötr ün oluşması için bağlantının yıldız olması gerekli ve bu 3 fazla olur (diye düşünüyorum)iki fazla olmaz ama sorduğun sorunun cevabını bende merak ettim eğer yanılıyorsam @sami inci hocamız veya @zeybek ustamız biliyordur sanırım.

tamer_gs arkadaşımız doğru söylemiş.

Yıldız bağlantıda iki faza kalırsa rezistans başına 190 volt düşer. ısıtıcı gücü aşırı şekilde düşer.Nötr bağlanması daha mantıklı.
şunu merak ediyorum.2 faza kalınca nötr olmadan rezistans nasıl çalışıyor?
sonuçta köprülü uçlar yıldız noktası,yani nötr..
biz rezistansı iki faza bıraktık,hadi diyelim ki 190 volta düştü gerilim..2 fazlı rezistans devresini nasıl tamamlıyor peki nötr olmadan??

190 voltta çalışır demiş.Sizin için yeterli
olmadımı ?Cihazınızın gücü yaklaşık ! ya-
rıya düşerek çalışır.

yokmu ustalarım cevap verecek kimse?

190 voltta çalışır demiş.Sizin için yeterli
olmadımı ?Cihazınızın gücü yaklaşık ! ya-
rıya düşerek çalışır.
sorularıma cevap alamadım ki?
dolayısyla yeterli olmadı evet.
2 faza kalınca devre nötrsüz nasıl çalışıyor? 1.sorum bu
2.sorum gerilim 190 volta nasıl düştü? formülle açıklarsanız çok sevinirim.
ikna olmalıyım:)

Rezistanslar yıdız baglı olduğunda ortak nokta nötr noktası olduğundan (nötr kablosu bağlı olmasa da)rezistans başına 220 volt düşer.
Rezistanslarda biri açık devre olursa veya bir faz eksik geldiğinde nötr noktası ortadan kalkar,diger iki rezistans
iki faz arası seri pozisyonda çalışır.Yani rezistans başına 380/2=190 volt düşer.Ortak noktaya nötr kablosu bağlı ise yine rezistans başına 220 volt düşeceğinden güç 1/3 %33 oranında azalır.Ortak noktaya nötr kablosu bağlı deği ise güç 3/4 % 75 oranında azalır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri