trifaze kondansatörün monofaze bağlantısı

sanatkar

Üye
arkadaşlar trifaze kondansatörün monofaze bağlantısında kontaktörle anahtarlama yaparken sadece fazı kesi verme yeterlimidir yoksa yoksa faz nötür beraber mi verilmelidir ?
birde beher 10 amper lik monofaze indüktif yük için kaç kvar monofaze kondansatör bağlamak gerekir cevap bekliyorum tecrübe eden arkadaşlar var ise bilfirsin lütfen

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
tek fazı geçirmen yeterli olcaktır birde yardımcı kontakları kullanma ilk onlar kapatacagı için yapışır kontaktör.
10 amper lik monofaze indüktif yük için cos: söylemedigin için 2.5 kvar trifaze kondanstörü
monofaze bagla sorunu cözersin........

kolay gelsin.

sanatkar ' Alıntı:
arkadaşlar trifaze kondansatörün monofaze bağlantısında kontaktörle anahtarlama yaparken sadece fazı kesi verme yeterlimidir yoksa yoksa faz nötür beraber mi verilmelidir ?

Kondansatörden istifade etmek için, üç ucundan en az ikisinin bağlı olması gerekli. Bu Faz-faz da olabilir, faz-nötr de.
Faz nötr olarak iki şekilde bağlayabilirsiniz:

Birincisinde kondansatör kapasitesi 6 kat azalır. İkincisinde ise 4,5 kat azalır.
Eklediğim belgede ayrıntılı bağlantı şekilleri mevcut.

İkinci sorunun cevabı için cos-fi gerekli.

Ekli dosyalar

• varkombikondansator.rar
    45.5 KB · Görüntüleme: 284
bu tabloya bir bakın derim

2rw6yy8.jpg

bende bunu arıyodum . teşekkürler bilgiler için.
ama diğer bir soru " bunlar nasıl hesaplanıyor ? " neden 2/9 ya da 6 ya bölünüyor

Son düzenleme:
arkadaşlar,
trifaze bağlı olan bir kondansatörü fazlardan birini kestim yani yukarıdaki üçgen bağlı şekilde olan kondansatöre sadece R T bağlı düşünün S fazını kestim. ve RG3 12C röleye yeniden auto seta up on yaptım yani kademe güçlerini yeniden otomatik tanıma yaptırdım. 4. kademedeki R T bağlı olan kademeyi OFF olarak gösteriyo yani okumuyor.
Bunu da şunun için yaptım yükteki faz dengesizliğinden monofaze gurupları devreye alıyo yeterli gelmiyo trifaze gurubu devreye alıyo o zamanda S fazını kapasitif yazdırıyo diye düşündüm. tekrar eski pozisyona aldım artık S yi de bağladım yeniden tanıtma yaptım o zaman kabul ediyo yani 4. kademeyi de rst normal olarak gücünü kaydediyo.
bunu nasıl yapacaz? yani bakıyorum bağlantı şekilleri arasında iki faz bağlı üçgen bağlantı var ama bunu röleye kabul ettiremiyoruz.
yardımınızı bekliyorum.

Sn. oguzt1974,
Entes röle difaze (iki fazlı) kondansatör bağlantısını desteklememektedir. Çözüm için iki ayrı kademede birer fazlı bağlantı yapmalısınız.
Sn. 112'nin vermiş olduğu bağlantı şekilleri Kael röle kılavuzundan alıntıdır bilginize...

sayın genç arkadaş ,
öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim cevaplarınızdan daha öncede çok faydalandım.
kademeler 0,55-0,55-0,55 1,38-1,38-1,38 her fazda ikişer grup olmak üzere monofaze guruplar bağlı diğer trifaze guruplar ise 1-2,5-5-7,5-10 kvar şeklinde toplam 11 kademe mevcut ama sistem R fazındaki iki monofaz gurubu da devreye alıyo sonra da 4. kademe deki 2,5 kvar trifazeyi de devreye alıyo ama bu durumda S fazı kapasitife geçiyo..
acaba R fazındaki monofazelere paralel aynı kondansatörden birer tane daha bağlasak yani aynı kontaktörden iki tane monofaz kondansatör beslek ?...
teşekkürler

kademeler 0,55-0,55-0,55 1,38-1,38-1,38 her fazda ikişer grup olmak üzere monofaze guruplar bağlı diğer trifaze guruplar ise 1-2,5-5-7,5-10 kvar şeklinde toplam 11 kademe mevcut ama sistem R fazındaki iki monofaz gurubu da devreye alıyo sonra da 4. kademe deki 2,5 kvar trifazeyi de devreye alıyo ama bu durumda S fazı kapasitife geçiyo..
acaba R fazındaki monofazelere paralel aynı kondansatörden birer tane daha bağlasak yani aynı kontaktörden iki tane monofaz kondansatör beslek ?...
teşekkürler

Kontaktör gücü yeterli ise olabilir. Bu durumda o kontaktörle aynı fazdan beslenen monofaze kondansatör sayısı artacağı için kademe gücü artmış olur sadece. Yükünüze uygun kademeyi tespit için yapabilirsiniz.
Ama R fazı için küçük kondansatör ihtiyacı doğduğunda, küçük güçlü kondansatör bulamayacaktır röle. Bu hususu da göz ardı etmeyin.

Birde şu yolu deneyin:
Rölenin ekranından anlık olarak akan reaktif güçleri görebilirsiniz. Ekranda gördüğünüz değerin yanında yanıp sönen bir nokta varsa, o fazdan kapasitif güç aktığını gösterir. Nokta yanıp sönmüyorsa o fazdan akan güç indüktiftir ve o anda o kadarlık kondansatöre ihtiyaç vardır.

akan güçleri izleme öneriniz için çok teşekkürler..
deneyeceğim.
sözünü ettiğim pano da oranlar %11 indüktif, %6 kapasitif yazıyor. aslında ceza sınırının altında ama kapasitifin hiç yazmaması ideal olan değilmi.. onun için uğraşıyorum esasen
yardımlarınız için saolun.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri