Trifaze kaçak akım kullanımı

arkadaşlar işyerimizdeki tüm panolarda trifaze kaçak akım koruma rölesi kullnılmış ama alıcılar hep monofaze aydınlatma klima vs bazı panolarda sorunsuz çalışırken bazı panolarda bir klima açılması esnasında kaçak akım atıyor bu konu hakkında degerli görüşlerinizi bekliyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Olması gereken de o zaten..Panonuza 3 faz gelir, K.A.K.R ne girer.
K.A.K.R den çıkar ana sigortaya girer.Ana sigortanızdan çıkan fazlarınız
Monofaze veya varsa yine trifaze sigortalarınıza dağılır..Eğer panonuzda çok fazla
monofaze sigorta varsa KAKR devresini 3 e veya 2 ye bölerek yani 2 veya 3 role kullanarak
priz,klima,aydınlatma şeklinde sınıflandırabilirsiniz..Bu,arıza bulma giderme yönünden size kolaylık sağlar..

şimdi kusura bakmayın ama trifaze kaçak akım rölelerinde nötr 3 faz dengede ise kaçak akım atmıyor diyelim kaçak akımda r s t fazlarından sadece r veya r +s den akım çekilip t den çekilmezse kaçak akımın atması dogal ben trifaze kakr denerken faz nötr arası bi lamba baglayıp atıp atmadıgını kontrol ediyorum ......... monofazelei sistemlerde trifaze kaçak akım rölesi, kullanılmaz ben böyle biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen

şimdi kusura bakmayın ama trifaze kaçak akım rölelerinde nötr 3 faz dengede ise kaçak akım atmıyor diyelim kaçak akımda r s t fazlarından sadece r veya r +s den akım çekilip t den çekilmezse kaçak akımın atması dogal ben trifaze kakr denerken faz nötr arası bi lamba baglayıp atıp atmadıgını kontrol ediyorum ......... monofazelei sistemlerde trifaze kaçak akım rölesi, kullanılmaz ben böyle biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen

Evet yanlışınız var. Trifaze kaçak akım rölesi dengesiz yüklenmede açmaz, yalnız 2 fazdan akım çekiliyor ise iki fazın vektörel toplamı kadar akım nötrden geri döner. Giden akımlar dönen akıma vektörel olarak eşit olduğundan kaçak akım rölesi açmaz.

trifaze KAKR bir fazının çıkışı alıcıya (tasarruflu ampul genelde ) diger ucu topraga verilip rölenin atıp atmayacagı incelenir atıyorsa saglam atmıyorsa bozuk oldugu düşünülür(düşünürüm)

trifaze KAKR bir fazının çıkışı alıcıya (tasarruflu ampul genelde ) diger ucu topraga verilip rölenin atıp atmayacagı incelenir atıyorsa saglam atmıyorsa bozuk oldugu düşünülür(düşünürüm)

Ne güzelde yazmışsınız TOPRAK.

Bu test akkor flamanlı ampul ile de yapılır bu sitede daha önce paylaşmıştım.

K.A.K.R. atıyorsa sağlamdır atmıyorsa atın gitsin. aynı değerde monofaze ile deneyin bakalım bende merak ettim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri