trifaze elektrikli şofben hakkında bir soru ?

KuRSuN06

Üye
herkese kolay gelsin arkadaşlar.. bizim arkadaş şu resimde gördüğünüz gibi bir cihaz alacak VAILLANT VED 21 Elektrikli Sofben 21kw Trifaze Sok Isitici 0 10086 | kombi.com - banada bağlantısını yaparmısın dedi bende yaparım ayıp ettin dedim ama trifaze oldugunu bilmiyodum :D aklıma düştü Şebeke gerilimi 220 bu şofben 380le çalışıyo buna tek fazı verip çalıştırmak niyetindeyim eve trifaze sayaç falan uğraşmak istemiyorum ayrıca tedaşında tahsil edeceği şeyler cabası reaktif falan.. ben bunu 220 ile kondansatörmü kullanıyım hız kontrol ünitesimi yada tecrübesi olan kişiler varsa lütfen paylaşabilirlermi ??

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Teknik Özellikleri:
Çalışma Voltajı: 400 V
Maksiumu Gücü: 21 kw
Çalışma Gücü: 1.Kademe 7 - 14 kw / 2. Kademe 10,5 - 21 kw
Maksimumda Çekilen Akım: 30,3 A
Verebildiği Maksimum Su Debisi: 6,7 litre/dk
Elektrik Koruma Sınıfı: IP 25
Yükseklik: 481 mm
Genişlik: 240 mm
Derinlik: 114 mm
Ağırlık: 4,4 kg

cı haz 30 a cekıyor arkadaşım kabllon en az 4 luk olmalı tek bı hatta yuku bındırmen bence sakıncalı olur yapmanı onermem.

faz girişinin sadece ikisini bağla sigorta kutusuna kadar 3X4 kablo ile ayrı sigorta yada rezistansları seri bağla kolay gelsin

reistans anlattığından hiçbirşey anlamadım :S

R S T faz girişlerinden R VE S İ köprüle fazı gir T fazı boşta kalsın ısıtma süresi biraz geç olur ama enazından böyle kullanabilirsin. çekilen akımda düşeceğinden tesisata fazla yüklenmemiş olursun.slm.

herkese kolay gelsin arkadaşlar.. bizim arkadaş şu resimde gördüğünüz gibi bir cihaz alacak VAILLANT VED 21 Elektrikli Sofben 21kw Trifaze Sok Isitici 0 10086 | kombi.com - banada bağlantısını yaparmısın dedi bende yaparım ayıp ettin dedim ama trifaze oldugunu bilmiyodum :D aklıma düştü şebeke gerilimi 220 bu şofben 380le çalışıyo buna tek fazı verip çalıştırmak niyetindeyim eve trifaze sayaç falan uğraşmak istemiyorum ayrıca tedaşında tahsil edeceği şeyler cabası reaktif falan.. ben bunu 220 ile kondansatörmü kullanıyım hız kontrol ünitesimi yada tecrübesi olan kişiler varsa lütfen paylaşabilirlermi ??

Bu bir trifaze asenkron motor değil ki kondansatörü kullanarak, yapay faz farkları(Döner mağnetik alan) yaratıp,3 fazlı gibi çalıştırasınız.Cihaz 3 fazlı çalışmada aldığı güçle (3*30 amper, 1.Kademe 7 - 14 kw / 2. Kademe 10,5 - 21 kw,Not: Bu cihazlar trifaze(3 fazlı)elektrik tesisatına ihtiyaç duyar.) ancak suyu yeterli ısıtacak duruma gelebilir.Tek fazla çalıştırma,ayni 3 kademesinde rezistansı bulunan bir elektrikli sobayı,komütatör(Seçici) anahtarla,tek rezistanslı çalıştırma(Ilık) ve 3 rezistanslı çalıştırma(Çok sıcak) durumundaki farka benzeyecektir.Tek fazla tek rezistansla çalıştırıp,verim de alamayacağınız kesin gibi görünüyor.2 veya 3 fazlı çalıştırılsa da,normal monofaze sayaçlardan çekilecek max. akım(30-35 amper sanırım)sınırlı olacağından mecburen tek fazda,tek rezistansla çalışacaktır.Yani sonuç olarak; bu elektrikli kombi,tek fazda bence kullanışsız olacaktır,ya iade edilip monofaze çalışanı satın alınmalı veya eve trifaze sayaçlı hat çekilerek(Tam verim almak için) öyle kullanılmalıdır.Başka bir çözüm de düşünemiyorum açıkçası.Eğer rezistansları seri olarak tek faza bağlarsanız(yani 2 faz girişinden faz ve nötr verilirse),direncin 2 katına çıkmasıyla lineer olarak geçen akım da,yarı yarıya kadar düşüp rezistansı ancak ılık olarak ısıtır,bu da hiçbirşeye yaramaz,bu şekilde çalıştırmayı asla düşünmeyin.Kolay gelsin.

]Bu bir trifaze asenkron motor değil ki kondansatörü kullanarak, yapay faz farkları(Döner mağnetik alan) yaratıp,3 fazlı gibi çalıştırasınız.Cihaz 3 fazlı çalışmada aldığı güçle (3*30 amper, 1.Kademe 7 - 14 kw / 2. Kademe 10,5 - 21 kw,Not: Bu cihazlar trifaze(3 fazlı)elektrik tesisatına ihtiyaç duyar.) ancak suyu yeterli ısıtacak duruma gelebilir.Tek fazla çalıştırma,ayni 3 kademesinde rezistansı bulunan bir elektrikli sobayı,komütatör(Seçici) anahtarla,tek rezistanslı çalıştırma(Ilık) ve 3 rezistanslı çalıştırma(Çok sıcak) durumundaki farka benzeyecektir.Tek fazla tek rezistansla çalıştırıp,verim de alamayacağınız kesin gibi görünüyor.2 veya 3 fazlı çalıştırılsa da,normal monofaze sayaçlardan çekilecek max. akım(30-35 amper sanırım)sınırlı olacağından mecburen tek fazda,tek rezistansla çalışacaktır.Yani sonuç olarak; bu elektrikli kombi,tek fazda bence kullanışsız olacaktır,ya iade edilip monofaze çalışanı satın alınmalı veya eve trifaze sayaçlı hat çekilerek(Tam verim almak için) öyle kullanılmalıdır.Başka bir çözüm de düşünemiyorum açıkçası.Eğer rezistansları seri olarak tek faza bağlarsanız(yani 2 faz girişinden faz ve nötr verilirse),direncin 2 katına çıkmasıyla lineer olarak geçen akım da,yarı yarıya kadar düşüp rezistansı ancak ılık olarak ısıtır,bu da hiçbirşeye yaramaz,bu şekilde çalıştırmayı asla düşünmeyin.Kolay gelsin.[/QUOTE]

teşekkür ederim rezistans ve binbaşı...

sayın binbaşı evde üç faz olmadığı için tek fazla çözüm üretmeye çalışıyoruz. bende biraz geç ısıtır diye ifade ettim. tabiiki değiştirme olanağı varsa en uygunu olur.ama yoksada mecburen böyle çözümler üretmek zorundayız. ve bencede en uygun çözüm diye düşünüyorum.kolay gelsin. esasında problem genel problemlerden bir tanesi. örneğin iç tesisat yönetmeliğine göre sayaç üstü 25a. i geçemez. ama ihlas tipi ani su ısıtıcıları 32a. ve bunun gibi bir sürü örnek. peki burada suçlu kim. T.S.E.Mİ YÖNETMELİKMİ TEDAŞMI YOKSA CİHAZI ALAN VATANDAŞMI kim çözüm bulacak? slm kolay gelsin

Son düzenleme:
arkadaşlar merhaba...bir müşterim dairesine 3 fazlı şofben taktıracak ve benden bunun için aboneliği 3 faza çevirmemi istedi..ancak bu apartman dairesi ve hepsi monofaze..tedaş bir sıkıntı çıkarır mı acaba...proje gerekecek mi

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri