trifaze elektrik hakkında

povulon

Üye
Merhaba

Bizim trifaze elektrik prizlerinde 4 giriş bulunmaktadır. 3 faz ve bir nötr girişi fakat toprak girişi yok

Peki bir üç fazlı makinenin enerjisini verirken girşilere 3 faz klemensi bir nötr ve toprak klemensi takıyorum toprak klemensi sarı yeşil olanlar altıda metaldir klemens rayına takıldığında makine gövdesi ile iletim halinde oluyor

bizim trifaze prizden 3 fazı ve nötr hattını kendi klemenslerine girdikten sonra toprak hattı olmadığı için burayı boşmu bırakıcam yoksa nötr klemensinden bir köprü atıp toprak klemensinemi bağlıcam

boş bırakırsam eğer makine gövdesinde oluşacak herehangi bir kaçak çarpılmaya neden olur

bu konuda kararsız kaldım lütfen yardım edin

tşeekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Senin trifaze prizlerindeki kablo notr degildir zaten topraktir o eger k.a.r. kullanmicaksan direk makineye bagla ayriyeten notr e ihtiyacin varsa hattini takip et notr hatti cek

Faz notr ve toprak uclusunden sistemin calismasi icin gerekenler faz ve notr dur.toprak sistemin calismasi icin degil korunmasi icin kullanilir.

Trifaze priz 4 kutuplu ve ya 5 kutuplu olabilir.5 kutuplu ise 3 faz + notr + topraktir.4 kutuplu ise 3 faz+ notr de olabilir 3 faz+ toprak da olabilir.hattin incelenmesi gerekir

soruyu yanlış anladınız heralde toprak klemensini boş mu bırakıcam diye soruyor
Tamam iste bende prizlerdeki kablon toprak hattidir direk makine topraklama klamensine bagla demek istedim eger makinenin notr e ihtiyaci varsa yeni notr hatti cek demek istedim ;)

Soruyu soran prizde 4 giriş var diyor. 4 giriş varsa topraklama yoktur bu prizde. Ona göre cevap verin. 4 giriş varsa bunların 3 ü fazdır.Nötr hattında bunların ortasındaki 4.giriştir.Bunların uygun bağlantısını yaptıysan topraklama için makineye bir topraklama hattı çekmen gerekir. Bulunduğun yerde toprak hattı varsa uygun kesitte bir bakır kablo ile topraklama bağlantısını yap. Eğer topraklama hattı yoksa bence yeni bir topraklama hattı çekin. Nötr hattını topraklamaya bağlamanız bence doğru değil. Buna sıfırlama deniyor. Riskli bir metoddur. Topraklama hattının çekilmesi zor yerlerde kullanılır. Örneğin eski bir binanın 5.katında. Gelelim riskine, eğer nötr hattında bir kopukluk meydana gelirse makine gövdesinde enerjilenme meydana gelebilir ve insan hayatını tehlikeye sokabilir. Bence topraklama hattı ile makine gövdesini topraklayın. En doğru olanı budur.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri