Zahid56

Üye
Bir devre uzerinde calisiyorum transistor kullanmam gerekiyor gerekli olan degerlerimi hesapladim nasil bi transistor aradigimi biliyorum ancak binlerce transistor var hepsinin datasheetine bakamam. nasil

Ne aradığınızı biliyorsanız piyasada bulunabilenlere bakın. Datasheet'ler tüm ürünleri kapsar çoğunu Türkiye'de bulamayabilirsiniz.

Saygılar...

bir şeman yok mu? yaptığın devre ne? benzer devreler olur onlara bak.
bu isteğin rüyamda sarışın bir kız gördüm onu bulmak istiyorum gibi...

Izledigim bir vidyoda artik ihtiyacimiz olan transistorlerin degerlerini bir programa yazip arayi biliriz diyodu mesela minimum kollektor emiter akimi, hfe , tetiklenme hizi gibi degerlerinizi hesapliyosunuz bunlari programa giriyosunuz o da size tum transistorler arasinda uyumlularin listesini cikariyor diyodu. Ben baya arastirdim boyle bi program ancak bulamadim hoc biyerdede duymadim oyuzden buraya yazdim bu konuyu bildiginiz bu ve benzeri programlar varsa paylasabilirmisiniz ilginiz icin tesekkurler

biz ne yapacaksak ona göre transistör seçiyoruz ne yapıcaksın? onu söyle.

Ben h koprusu yapmak istiyorum aslinda yaptim ama ben transistorun ne oldugu tam olarak bilmiyorum rastgele bc 237 ile yaptim calisti kaset calardan cikan motoru surdum ama asil kumandali arabada kullanmak istiyorum denedim onda calismadi form dan biri bc237 akimi dusul onunla olmaz dedi bende arastirdim gercekten motorun akimi0.5 ama bc237 yanlis hatirlamiyosam 0.2 buyuzden yeni bir transistor ile kurmak istiyorum mator 0.5 amper cekiyo 9 voltla calistircam motorun direnco 110 ohm falan (eger olcumum dogruysa) 5 volt ilede tetiklicem bir kac transistor buldum yuksek akimli ama onlar baya buyuk transistorler oyuncagin kendi kartinda bc237 ile ayni kasa olan transistorler var bende boyle bi transistor aradim ama genelde gri renk metal kasali buyukleri gordum. Nasil bi arama yapicagimida bilmiyorum o yuzde sordum

Bc237 yerine
2n2222
2n4401
To-18 kılıf kullanabilirsin.

TIP122 ile kur max.3A kadar akım çekebilir.

C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_images.png

Bu da devre şeması. 9v ile de çalışır. Bunların kılıfları biraz büyük ama bacaklara iletken lehimleyip devredeki yerlerine takabilirsin. Biraz modifiye ister yani ama dediğim gibi 3A kadar akım çeker sıkıntısız. Senin motor 0.5 amperlik o yüzden ısınma problemi de olmaz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri