transistör kutupları öğrenme

rexs51

Üye
bende bir çok transistör var
adını googleye yazıyom bir sey çıkmıyor.

ön tarafı gelecek sekilde birçok çeşit var örnek
_
|_|
|||
CBE
CEB
EBC
ECB
BCE
BEC

BEN BİR DEVRE YAPACAM AMA KUTUPLARINI BULAMIYORUM ONUN BİR TEKNİĞİ YADA DEVRESİ VARMI.

AVOMETRE İLE BELİRLENİRMİ ?
LÜTFEN

_
|_|
|||
CBE
CEB
EBC
ECB
BCE
BEC

BEN BİR DEVRE YAPACAM AMA KUTUPLARINI BULAMIYORUM ONUN BİR TEKNİĞİ YADA DEVRESİ VARMI.

LÜTFEN

...teknik ölçüm metodunu bilmiyorsanız. pratik olarak. boar üzerinde kutuplarını bildiğiniz bir transistör ile basit led yakma devresi yaparsınız sonra o transistörü çıkarıp... elinizdeki transistörleri bir bir takıp test edebilirsiniz...

bk..

...teknik ölçüm metodunu bilmiyorsanız. pratik olarak. boar üzerinde kutuplarını bildiğiniz bir transistör ile basit led yakma devresi yaparsınız sonra o transistörü çıkarıp... elinizdeki transistörleri bir bir takıp test edebilirsiniz...

bk..

tek tek denemekten baska yolu yokmu avometre ile devresi

tek tek denemekten baska yolu yokmu avometre ile devresi
,

Emiter, beyz ve kollektör olarak üç ucu bulunur.
Avometre diyot kademesine alınır.
Problardan biri 3 uçtan herhangi birine (genelde orta uç) sabit tutulur ve diğer prob iki uca da tek tek deydirilir.
Diğer iki ucun da avometrede 0 dan farklı değer vermesi gerekir.Eğer sadece biri verirse ikisi de verene kadar sabit tutulan uç değiştirilir.
Sabit tutulan ucu ilk denemenizde kırmızı yapın(avometreye doğru takıldıysa tabi siyahı com portuna takacaksınız kırmızıyıda üstündekine)
bu şekilde değer bulamıyorsanız bu sefer siyah ucu sabit tutup kırmızıyı değiştirirsiniz.
Ekranda sabit tuttugunuz uç harici diğer probu transistörün iki bacağına da tek tek tuttuğunuzda farklı değerler görüyorsanız ;
şuan sabit tuttuğunuz probtaki bacak -beyz bacağıdır.-
değişken probda tuttugunuz bacaklardan hangisinin değeri büyük ise o -emiter bacağıdır.-
diğer bacak yani değeri ufak olan bacak ise -kollektör bacağıdır.-

b.k.---

[h=2]Transistör Uç Tespiti ve Sağlamlık Kontrolü[/h][h=3]Transistör Uç Tespiti[/h]
700-2.jpg

1.ADIM
eksi probu 1 nu.lı ayağa tutunuz. Artı probu 2 nu.lı ayağa değdirerek ekranda okuduğunuz değeri tabloya kaydediniz. ( 1- 2 )

2.ADIM
Eksi probu ayırmadan artı probu 2. ayaktan alıp 3. ayağa değdirerek okuduğunuz değeri tabloya kaydediniz. ( 1-3 )

3.ADIM
Eksi probu 2. ayağa tutunuz. Artı probu 1. ve 3. ayaklara değdiriniz. ( 2-1 VE 2-3 )Eksi probu 3. ayağa, artı probu önce 1. sonra 2. ayağa değdiriniz. ( 3-1 VE 3-2 ) Her defasında okuduğunuz değeri tablodaki ilgili yere kaydediniz.

700-3.jpg

Okunan iki değer tabloda dikey ya da yatay olarak kesiştiğinde hangi satır ya da sütuna geliyorsa orası beyz, yüksek değer emiter, düşük değer kolektördür.

Eğer bir ya da hiç değer okunamıyor, okunan değerler çapraz çıkmışsa ve ayaklar arasında kısa devre varsa transistör bozuktur.

700-4.jpg

700-5.jpg

Yanda verilen transistör sağlamlık tespiti tablosuna göre uç isimlerini ve tipini tespit ediniz.

Değerler dikey TİPİ NPN dir Uçlar ise

yüksek değer emiter, 0,55-> 2 nolu uç
düşük değer kolektördür, 0,5-> 1 nolu uç
Son uç ise beyz dir , 3 nolu uç

[h=3]Transistör Sağlamlık Kontrolü[/h]Analog ölçü aleti X1 kademesine veya dijital ölçü aleti diyot kademesine alınır. Proplardan biri herhangi bir ayakta sabit tutulurken diğer prop ayrı ayrı boştaki diğer ayağa değdirilir.

Sağlam bir transistörde prop bir uçta sabit iken, diğer prop her iki ayağa ayrı ayrı değdirildiğinde değer göstermelidir.
Değer okunmuyorsa sabit ucu tespit etmek amacıyla ölçüm ayakları değiştirilerek işlemler tekrarlanır.

Not: ElektrikBilim | Elektrik Elektronik Bilim Teknik Paylaşım Platformu sitesinden alıntıdır.

_
|_|
|||
CBE
CEB
EBC
ECB
BCE
BEC

LÜTFEN
google bu durumda işe yaramayabiliyor veya doğru sonucu da söylese parçayı -üreticisini bilmez tanımazsan cevabı kaçırırsın ben bu durumlarda üretici sitelerine veya alldatasheet.com gibi katalog sitelerine baş vurur bunların arama motorlarını kullanırım.

tr gibi smd fet, triac, entegreler isimlerinin ilk karaketrleri yazılmaz fakat logo var işine yarayacak kataloğu üzerlerindeki logodan tanıyabilirsin. parça üzerinde yazan kodu yaz "part name: end included" seçeneklerini kullan çıkan sonuçlardan malzemenin baş özellikleri yazar atıyorum tr oluğunu düşündüğün parça kodunu yazdın araştırdın çıkan rapor başlıklarına bak alakasız yazana bakmaz açmazsın mesela ent, smd tip ent, led driver vb. tr fet triac yazanları aç incele ürün resminde uyuşmazlık varsa bunu elersin.

Arkadaşların yöntemleri doğru hatırlarsan trans derslerinde tr iki diod olarak düşünün derler ve çalışması için belli voltajlar gerekli denir çıkış pininin 0,7 voltaj düşümüne neden olduğu da söylenir burdan da bulabilirsin yani basit bir lamba devresi yapabilirsin bilinmeyen tr için 3 lü soket bağlar pin voltajlarını dmm ile okursun. Bir de ticari lcd li tr ayak bulucular var yurtdışı alış veriş sitelerinde

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri