Transformatörlerde Soğutma

Transformatörlerin çalışması esnasında oluşan kayıplardan dolayı ısı meydana gelir ve bu ısı dışarı atılmazsa transformatöre zarar verebilir. Bu nedenle transformatörlerin soğutulması gerekmektedir. Transformatörlerin soğutulması radyasyon yöntemi ve konveksiyon yöntemi olmak üzere iki yöntemle yapılır. Transformatörlerde üç çeşit soğutma türü vardır. Bunlar;

– Soğutan Ortama Göre Soğutma
– Temas Sıklığına Göre Soğutma
– Transformatör Tipine Göre Soğutma

türleridir. Bu soğutma türlerini kısaca açıklayalım.

Soğutulan Ortama Göre Soğutma

Bu tür soğutma hava ile soğutma ve yağ ile soğutma olmak üzere iki şekilde yapılır. Soğutanın hava olduğu bu soğutma türü kuru tip transformatörlerde uygulanır. Yağ ile soğutma ise yağlı tip transformatörlerde uygulanır. Kullanılan yağ transformatör yağı olarak bilinen özel bir yağdır. Transformatör yağı çok iyi yalıtkandır ve ısıyı iyi iletir. Delinme dayanımının yüksek olmasından dolayı yüksek gerilim transformatörlerinde yağ ile soğutma yöntemi kullanılır.

Temas Sıklığına Göre Soğutma

Tabii soğutma ve zorlanmış soğutma olmak üzere iki şekilde uygulanan bu yöntemde soğutan ile soğutulan ortamın temaslarındaki sıklık önemlidir. Zorlanmış soğutmada temas sıklığını artırmak için soğutan maddeye dışarıdan bir güç uygulanarak soğutulan madde üzerine gönderilir. Örneğin hava bir vantilatör yardımıyla soğutulan maddenin üzerine üfletilirse bu zorlanmış soğutma olur. Zorlanmış soğutma tabi soğutmanın yetersiz kaldığı durumlarda uygulanır.

Transformatör Tipine Göre Soğutma

Transformatörler kuru tip ve yağlı tip transformatörler olmak üzere ikiye ayrıldığı için bu soğutma türü de her iki transformatör tipi için ayrı ayrı açıklanacaktır.

– Kuru Tip Transformatörlerde Soğutma

Bu tip transformatörelerde genellikle tabii soğutma uygulanır. Çünkü kuru tip transformatörler küçük güçlüdür ve kendi kendilerine soğuyabilmektedirler. Yüksek gerilimler için kuru tip transformatör yapmak havanın delinme dayanımının düşük olması nedeniyle oldukça zordur. Fakat özel yöntemler kullanılarak yapılan kuru tip yüksek gerilim transformatörlerinde zorlanmış soğutma uygulanır. Tabii soğutmada hava transformatörün yüzeyine kendiliğinden çarparak ısınır ve yükselirken yerine soğuk hava kendiliğinden gelir. Zorlanmış soğutmada ise hava fanlar yardımıyla transformatöre üflenerek transformatörün soğutulması sağlanır.

– Yağlı Tip Transformatörlerde Soğutma

Yağlı tip transformatörler orta ve büyük güçler için üretilirler ve soğutma tipi tabii soğutma veya zorlanmış soğutma olabilir. Transformatörün içindeki yağın kendiliğinden transformatöre çarparak transformatörü soğutması tabii yağlı soğutmadır. Transformatör içindeki yağın bir pompa ile basılması ile transformatörün soğutulmasına zorlanmış soğutma denir.

Transformatörlerde soğutma gücünü artırmak için radyatör kullanılarak yüzey genişletilir. Bu soğutma gücü de yeterli olmazsa radyatörü soğutmak için de vantilatör kullanılır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
mrblar. verilen bilgiler icin tesekkurler.
benim bu konuda bir yardıma ihityacım var.
1000 kva yağlı tip trafomuz - metal trafo köşkümüz var. ve ankarada güneşin altında yaz kış çalışıyor.
oratalama 500-550 kva yük çekiyor. dağıtım panolarımızda köşkün içerisinde.

bu metal köşkün oda sıcaklığı ne olmalı?
yeni fan taktım cap 55cmlik termostatı kac dereceye ayarlamalıyım ?
bunun için herhangi ir standart varmıdır ?

Sn.hakki_selvi ;
Transformatörünüzün,termostat sinyal seviyesinin %10 aşagısı bir deegerde tutarsanız yeterli olacaktır.Fakat açtırma seviyesiyle karıştırmayınız.
Örnegin; 50 C degerinde ise 45 C de tutmanız yeterli olacaktır.
Saygılarımla;

arkadaşlar soğutma ile ilgili bir hesap varmı burda dalga duvarı neye göre ayarlanıyor?

mrblar. verilen bilgiler icin tesekkurler.
benim bu konuda bir yardıma ihityacım var.
1000 kva yağlı tip trafomuz - metal trafo köşkümüz var. ve ankarada güneşin altında yaz kış çalışıyor.
oratalama 500-550 kva yük çekiyor. dağıtım panolarımızda köşkün içerisinde.

bu metal köşkün oda sıcaklığı ne olmalı?
yeni fan taktım cap 55cmlik termostatı kac dereceye ayarlamalıyım ?
bunun için herhangi ir standart varmıdır ?

trafolar içinde bulunan yagın bozulma sıcaklıgı 80 santıgrat derece oldugunu dusunursek bence trafo ve pano odasının sıcaklıgını 35 santıgrat derece tutmaya çalışmamız işletmemizin emniyetı ve guvenlıgı açısından daha iyi olacagı kanısı içindeyım.Yanı termometre ihbar 60 açma ise 80 santıgrat olması en dogrusu kanatindeyım.;););)

arkadaşlar soğutma ile ilgili bir hesap varmı burda dalga duvarı neye göre ayarlanıyor?

var kardes dalgaduvar ve üst kapak ayrı ayrı hesaplanır her trafofun güçü farklı oldugundan hesaplarda değişmektedir.
------------------
trafolar içinde bulunan yagın bozulma sıcaklıgı 80 santıgrat derece oldugunu dusunursek bence trafo ve pano odasının sıcaklıgını 35 santıgrat derece tutmaya çalışmamız işletmemizin emniyetı ve guvenlıgı açısından daha iyi olacagı kanısı içindeyım.Yanı termometre ihbar 60 açma ise 80 santıgrat olması en dogrusu kanatindeyım.;););)

nerde 80 derecede bozuluyomus nerde yazıyo bu...

Son düzenleme:
ANTALYA DA TRAFO SOĞUTMALARINI ÜZERİNE SU DÖKÜLEREK GİDERİLDİĞİNİ GÖRMÜŞTÜM
ADAMLAR ÖLE BİŞİ YAPMIŞ Kİİ RESMEN TRAFONUN ÜZERİNE SU AKITILIYOR DÖKÜLEN SU TEKRAR SOĞUTULARAK TRAFOYA TEKRAR DÖKÜLÜYOR.antalya gibi bi yerde sıcaklığın n kadar olduğunu ve kullanılan klimaları düşünürsek........

var kardes dalgaduvar ve üst kapak ayrı ayrı hesaplanır her trafofun güçü farklı oldugundan hesaplarda değişmektedir.
------------------

nerde 80 derecede bozuluyomus nerde yazıyo bu...

ben sana o kaynagı bulup yazacagım ama al sana bi trafo imalatçısının dusuncesını okutayım (Timsan Transformatör)(http://www.emo.org.tr/ekler/e83ab3ecd0db773_ek.pdf?dergi=14)daha ikna olmadı isen birazda sen araştır

4 - TERMiK KORUMA
izolasyon degerinin azalmasına sebep olan.etkenlerden biri sıcaklıktır. Güç transformatörlerinde
daha çok (Y) sınıfı zolasyon maddeleri kullanılır. VDE standartlarına
göre Y sımfı izolasyon maddelerinin en yüksek devamlı çalısma sıcaklıgı 80 C dır.
Ancak uygulamada en yüksek devamlı çalısma sıcaklıgı; izolasyon yagı için 80 C,sargı
için 85 C olarak kabul edilmektedir.
Buna göre, 85° C degerini asan bir sıcaklıkta güç transformatörünün çalıstırılması
halinde ömrünün azalması söz konusu olur. örnek olarak 95 C sıcaklık degerinde güç
transformatörünün devamlı çalıstırılması durumunda ömrü,yan yarıya azalmaktadır.
Güç transformatörlerinde sıcaklık artısı iki nedene baglıdır.
1 - Çevre sıcaklıgı
2 - Asırı yüklenme
En fazla 40 C çevre sıcaklıgında.transformatörden çekilen yük akımı nedeniyle olusan
sıcaklık degerinin 55 C olması esas alınır.
Durum böyle olunca sıcaklıgın belirlenmesi ve belirli bîr degerde sınırlandırılması
gerekir. :cool::cool:

Son düzenleme:
ben sana o kaynagı bulup yazacagım ama al sana bi trafo imalatçısının dusuncesını okutayım (Timsan Transformatör)(http://www.emo.org.tr/ekler/e83ab3ecd0db773_ek.pdf?dergi=14)daha ikna olmadı isen birazda sen araştır

4 - TERMiK KORUMA
izolasyon degerinin azalmasına sebep olan.etkenlerden biri sıcaklıktır. Güç transformatörlerinde
daha çok (Y) sınıfı zolasyon maddeleri kullanılır. VDE standartlarına
göre Y sımfı izolasyon maddelerinin en yüksek devamlı çalısma sıcaklıgı 80 C dır.
Ancak uygulamada en yüksek devamlı çalısma sıcaklıgı; izolasyon yagı için 80 C,sargı
için 85 C olarak kabul edilmektedir.
Buna göre, 85° C degerini asan bir sıcaklıkta güç transformatörünün çalıstırılması
halinde ömrünün azalması söz konusu olur. örnek olarak 95 C sıcaklık degerinde güç
transformatörünün devamlı çalıstırılması durumunda ömrü,yan yarıya azalmaktadır.
Güç transformatörlerinde sıcaklık artısı iki nedene baglıdır.
1 - Çevre sıcaklıgı
2 - Asırı yüklenme
En fazla 40 C çevre sıcaklıgında.transformatörden çekilen yük akımı nedeniyle olusan
sıcaklık degerinin 55 C olması esas alınır.
Durum böyle olunca sıcaklıgın belirlenmesi ve belirli bîr degerde sınırlandırılması
gerekir. :cool::cool:
burdanda siliyorum nedenini söylemeye gerek duymuyorum artık ...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri