transformatörü ters baglasak voltaj yükselirmi ?

nanit

Üye
arkadaşlar bir sitede yüksek voltaj üreteci olarak transformatörü ters baglamayı önermiş bunu deneyen varmı çalışırmı 220 voltluk bir volt versem ne olur
kaynak:Make an Ultra Simple High Voltage Generator
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Daha once 12 v verip 190 -200 v arası bi gerilim almıştım. Kullandığın trafoya gore değişebilir tabi o.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Dostum ,

Ben transformatörleri ters çalıştırmıştım. 220 / 2x12 volt 250 watt trafom vardı. 4049 entegresi ile bir flip flop devresi kurup transistörlerle güçlendirip 12 volt kısmından bağlayıp 220 kısmından 220 volt almıştım.

Ancak linkini verdiğin yerde 9 volt pil kullanılmış ve direkt bağlanmış. Bu şekilde bir bağlantı ile trafolar çalışmaz. Trafolar dc voltaj ile çalışmazlar. Ancak şunu belirteyim arabalarda bulunan indüksiyon bobinleri gibi belki diyorum test etmedim deneyimlemedim. 9 volt bataryayı butonla trafoya bağladığında bobin bir kerelik indüklenip çakmak manyetosu gibi anlık bir ark oluşturabilir.

Birde normal trafodan bu mesafede ark alabilmek için 9 volt veriyorsan voltaj katlama oranını düşünürsek trafo atıyorum 220 / 4.5 volt civarı bir trafo olmalıki girişten verdiğin 9 voltu 400 - 500 volta çıkartsın ki bu bile uzun mesafeli atlama için yetersizdir. Senin 1 cm gibi bir mesafeden atlama görebilmen için 5000 - 8000 volta çıkman gerekiyor. Benim elimde 10 000 voltluk bir trafo var bu trafo çıkışları yaklaşık 15-20 mm mesafeden ancak atlıyor.

kolay gelsin.

evet var ups ler inverterler bu cercevede calisir.

Teşekkür ederim.
Ama ben onlarla uğraşacağıma direk AC kullanayım.:eek:

Oradaki butonla surekli ac kapa yaparsan ancak o zaman trafonun cikisinda gerilim gorebilirsin.

Oradaki butonla surekli ac kapa yaparsan ancak o zaman trafonun cikisinda gerilim gorebilirsin.
Oonur lafım sana değil; Useyin Bolt saniyede 10m koşuyormuş bu anlayışla sn 10-20 aç kapa yaparsak evet biraz daha diş sıksak az kaldı normal Şebeke 50Hz ;) bu şekilde mümkün bile olsa o kıvılcımı yine göremeyiz zira trafo 220vac Serkanın dediği gibi ekstra şeylere ihtiyaç var yani bu proje fotolar düzmece.

Oonur lafım sana değil; Useyin Bolt saniyede 10m koşuyormuş bu anlayışla sn 10-20 aç kapa yaparsak evet biraz daha diş sıksak az kaldı normal şebeke 50Hz ;) bu şekilde mümkün bile olsa o kıvılcımı yine göremeyiz zira trafo 220vac Serkanın dediği gibi ekstra şeylere ihtiyaç var yani bu proje fotolar düzmece.

Yok hocam bende farkindayim nekadar sıksa olmaz.) Fakat devrenin calismasini mantigini soylemek istedim.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri