TransformatÖrler

Faruk

Üye
Transformatörlerin Boşta Ve Yüklü Çalışması arasındaki Fark nedir??Çok önemli.Raporda soruluo da...Yardım edebilirseniz sevinirim arkadaşlar!!!

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar Birkaç Sorunun Cevabına ihtiyacım var.Rapor Hazırlıorum da onun için çok lazım!!!
1)Transformatör çeşitleri?
2)Transformatörlerin boşta ve kısa devre karakteristiğinde hangi parametreleri kullanırız?
3)Bir Transformatöre DC gerilim bağladığım ızda çıkış gerilimi yoktur.Peki DC gerilim koyduğumuzda ne yaparsak çıkış gerilimi elde edebiliriz?
4)Transformatör de İki Endüktans arasına bir köprü diyot bağlarsak transformatör de ne gibi bir değişiklik olur??

BU SORULARIN CEVAPLARINA YARINA KADAR ACİLEN İHTİYACIM VAR!!Şimdiden Teşekkür Ederim Arkadarşlar!!!... ??? ??? ??? :)

1-Ölçü transformatörleri-Oto transformatörler

2-Boşta için P0 I0 Vo ölçüp Rc ile Xm bulunur.Kısa devrede Pk Ik Ve Vk ölçülüp Req ve Xeq bulunur.

Elinize sağlık, çok güzel olmuş.

3)Bir Transformatöre DC gerilim bağladığım ızda çıkış gerilimi yoktur.Peki DC gerilim koyduğumuzda ne yaparsak çıkış gerilimi elde edebiliriz?

C/P Gibi tetikleyerek çıkışta gerilim görebiliriz.Aksi halde olmaz.Gerilim değişken olsun ki akı indüklenebilsin.Akı ise
akımı meydana getirsin.Saygılar...

arkadaşım bunu çok basit bir yöntemle yapabilirsin bir anahtar yardımıyla anahtarı açıp kapatarak çıkış bobinlerimde gerim indükleyebilirsin ama buda hiç sağlıklı olmaz tabii ki

eewwrree ' Alıntı:
3)Bir Transformatöre DC gerilim bağladığımızda çıkış gerilimi yoktur.Peki DC gerilim koyduğumuzda ne yaparsak çıkış gerilimi elde edebiliriz?

C/P Gibi tetikleyerek çıkışta gerilim görebiliriz.Aksi halde olmaz.Gerilim değişken olsun ki akı indüklenebilsin.Akı ise
akımı meydana getirsin.Saygılar...
erkanyavas ' Alıntı:
arkadaşım bunu çok basit bir yöntemle yapabilirsin bir anahtar yardımıyla anahtarı açıp kapatarak çıkış bobinlerimde gerim indükleyebilirsin ama buda hiç sağlıklı olmaz tabii ki

Dosrum erkanyavas C/P ne demek???
Anahtarlama demek zaten değil mi?

Arkadşalar elimde15 kadar güçlü olduğunu düşündüğüm trafolar var çıkış voltajlarını Avometre ile ölçebiliyorum ancak Kaç Watt olduklarını bilemiyorum.Amperini ölçemedim.Bir ylo varsa belirtirseninz sevinirim

trafoyu bi yüke bağla yükün üzerinden geçen akımı ölç gerilimle çarp ama bu şekilde çokta sağlıklı olmaz bu bir ikincisi trafo gücü watt olmaz VA olarak ölçülür buda iki

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri