TRANSİSTÖR ANAHTARLAMA ELEMANI OLARAK KULLANILMASI

Yoshiyuki

Üye
Öncelikle hepinize merhaba,benim çok acil çözülmesi gereken bir sorunum var resimde belirttiğim devreyi Pazartesi gününe kadar yetiştirmem gerekiyor,fakat bir türlü bitiremedim bu lanet devreyi ilk denememde ledden sürekli ışık aldım röleden hiç bir ses alamadım ikinci deneyişimde röleden ses geliyor fakat led ilkten yanıp sonra sönmeye başlıyordu ve bir dakika sonra transistör patladı,artık kafayı yeme derecesine geldim yüzlerce kez denedim olmadı derste yaptığımız ilkten alltan görünüşünü çizdiriyorlar rahat oluyor bu konuda alttan görünüşte yardım edebilecek yada ne yapmam gerektiğini söylecek biri var mı lütfen kafayı yiyeceğim yoksa :(:(:(

Ekli dosyalar

• DEVRE.jpg
    DEVRE.jpg
    120.8 KB · Görüntüleme: 54
Tam olarak ne istediğinizi anlamadım, baskı devresini mi istiyorsunuz? Devrenizde led rölenin normalde açık olan kontaklarına bağlı yani devreye enerji verdiğinizde transistör kesimde ise led yanmaz, pot ile transistörü iletime geçirdiğinizde lediniz yanacaktır. İlk denemenizde röle çalışmamasına rağmen ledden sürekli ışık aldığınıza göre rölenin kontak uçlarını karıştırmış görünüyorsunuz.

Hocam pot bozukmuş kontak uçları yanlıs takılmış onları değiştirdim ve düzeldi çalışıyor su an :))

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri