trafosuz ac220-dc5 volt güç kaynağı yardım

nPdnkV.png

arkadaşlar bu devre ile 220 yi 12 volta düşürüyorum sonradan 7805 ve kondansatörlerle sabit 5v dc elde etmeye çalışıyorum. simülasyonda bir sıkıntı yok ama devreyi kurduğumda devre ateş alıyor :D devreyi kurmada bir sıkıntı olabilir ama daha önce bu kullandığım devre doğru mu bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? mesela dirençler wattlı mı olmalı normal mi ? ben normal direnç kullandığımdan mı patlıyor? c1 ve c3 kondansatörleri kaç voltluk olmalı? şimdiden teşekkürler.

7805 ınput değerim 10 volt 0.5 amper olmasi ile 10 volt 1 amper olması durumunda autputta gorecegım değer kaç mah ? olur

bu tür devreleri pek tavsiye etmiyorum ancak bir yanma olayı varsa ya gücü düşük bir devre elemanı var yada önünde kısa devre var.

sizin denemelerinizde hangi parçalar yanıyor. ve çıkışa yük bağlıyormusunuz ayrıca bu devreden kaç amper çekmek istiyorsunuz?

devre sağlam oncelıkle 0.8 mah boşta çıkış alıyorum
ıhtıyacım 0.6 mah ama lm7805 ısınmıyo fazla milletın abarttıgı kadarda pek yok

asıl merak ettıgım benım şu onun gırısını 6 adet kalem pil bağlı standart rafta satılan ben ona alkalı 2.5 amper lık pil yanı duracell falan taksam çıkısta artıs sağlarmıyım amper olarak

alkali pillerin bir boşalma akımları vardır. Bu boşalma akımları ( dishcharge current ) ne kadar bilmiyorum ama öyle 600 ma yada 1000 ma olacağını sanmıyorum daha düşüktür. Eğer siz 5 voltta batarya ile akım çekmek istiyorsanız batarya olarak lityum ion pil kullanın onların boşalma akımları daha yüksek. 1000 ma alınabilecek ürünler var diye biliyorum.

kolay gelsin iyi çalışmalar.

bu devreyı bende bir zamanlar yapmıştım çalışıyor yanliz 500-600 mA vermez bu devre max. vereceğı 250-300 mA oda zener dıyotların watt olarak değerıne bağli devren yanıyorsa sorun kondansatör arızalı olabılır r 4 drencini takar takmaz yakar zenerlerı patlatır ikinci arıza demiyeyım zener dıyotlar enaz 1 watt olmalı uçuncusu zener voltajları 36 volt ustunde olursa lm serısı regule entegresını yakar

Giriş kondansatörü 250volt x2 olmalı

bu devre bitirme projesi olacak maksat telefon şarj aleti yapmak yani çok kararlı bir devre olmasına gerek yok 0.5-1A bir değeri 1 dk görsem devrede yeter. bana r1 ve r4 dirençleri az gibimime geliyor veya wattlı direnç olması lazım diye düşünüyorum, gerek var mı öyle bir şeye ?

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri