trafolar çıkışlarında çift sekonder kullanılmasının nedeni?

rc_7

Üye
Bazı trafolarda giriş 3 faz tek primer çıkış ise 3 faz çift sekonder bulunuyor.niye tek değilde çift sekonder kullanılmaktadır.Araştırdığım zaman harmonik veya pals ile ilgili olabileceği gibi yazılar okudum ama neden bir cevaba ulaşamadım yardımcı olurmusunuz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İki ihtimal olabilir .
1- Farklı sekonder gerilimleriyle farklı gerilimlerle beslenen yükler kullanmak
2- Trafo çıkışındaki yükleri farklı sekonderden besleyerek arıza durumlarında sadece arızalı kısmın enerjisinin kesilmesini sağlayarak topyekün bir enerjisiz kalma durumundan kurtulmak , kısaca selektivite .
Nasıl bir trafodan bahsettiğinizi bilmediğim için sadece bunları yazabildim.

IMG-20170818-WA0031.jpg
IMG-20170818-WA0032.jpg
İki ihtimal olabilir .
1- Farklı sekonder gerilimleriyle farklı gerilimlerle beslenen yükler kullanmak
2- Trafo çıkışındaki yükleri farklı sekonderden besleyerek arıza durumlarında sadece arızalı kısmın enerjisinin kesilmesini sağlayarak topyekün bir enerjisiz kalma durumundan kurtulmak , kısaca selektivite .
Nasıl bir trafodan bahsettiğinizi bilmediğim için sadece bunları yazabildim.
6300 volttan 400 v indirici bir trafo frekans konventörlerini besliyor. Bunlarda bilgileri

Ekli dosyayı görüntüle 40079 Ekli dosyayı görüntüle 40080
6300 volttan 400 v indirici bir trafo frekans konventörlerini besliyor. Bunlarda bilgileri
Etiket bilgileri söylediğiniz gibi değil . 6.3 kV primere 1.9 kV sekonder gerilimi olan lokal bir uygulamada kullanılan standart dışı bir transformatör . Bulunduğu sisteme ait elektrik planlarını görmeden bu trafo şu için şöyledir demek ramazan topu gibi atmak olur .

Bazı trafolarda giriş 3 faz tek primer çıkış ise 3 faz çift sekonder bulunuyor.niye tek değilde çift sekonder kullanılmaktadır.Araştırdığım zaman harmonik veya pals ile ilgili olabileceği gibi yazılar okudum ama neden bir cevaba ulaşamadım yardımcı olurmusunuz?
aynı soru bugün tedaş pozlarını kurcalarken lazım oldu .şimdi cevabı geldi.
cevap verenlerden teşekkürler.

çift sargı kuplaj gibi mi yani? benimde soruya eklemek istediğim.

aynı soru bugün tedaş pozlarını kurcalarken lazım oldu .şimdi cevabı geldi.
cevap verenlerden teşekkürler.

çift sargı kuplaj gibi mi yani? benimde soruya eklemek istediğim.
Kuplaj iki trafonun primerinin ya da sekonderinin birbiriyle irtibatlandırılmasıdır . Hem primer hem sekonder olmaz , bu durumda paralel bağlantı olur ki onun şartları var .
Size heryerde göremeyeceğiniz bir çift sekonderli trafo örneği göstereyim işyerimizden .

VMd1nP.jpg

0BdoJV.jpg

okvR4q.jpg

1g5lOb.jpg

y3QrrM.jpg

Nasıl bir hizmet için kullanılıyor bu trafo ?

Nasıl bir hizmet için kullanılıyor bu trafo ?
İşyerimizde zamanında bazı motorlarda yüksek moment , kablolarda düşük kesit için 550 V kullanılmış ki halen devam ediyor , bunun yanında normal 400 V luk gerilim kullanan motorlar da var.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri