Trafo Yardım

Klemenslere bakınca soldaki büyük klemense 3 adet kalın kablo giriyor.

Bu simetrik bir çıkışa sahip. Tahminim 2 x 12 yada 2 x 24 volt olabilir.

Eğer imkanınız varsa elinizde 2 x 12 volt 2 yada 3 amperlik bir trafonun çıkışlarını bu uca giriniz. Test trafosuna voltaj verip kalın klemensin sağındaki ince klemenslerde voltaj ölçünüz.

Trafonun voltaj düşürme operasyonunu tersine uygulamış olacağız. Doğru bağlantı ise çıkıştan 220 volta yakın bir voltaj almamız gerekiyor. Ölçüm sonucu klemenslerdeki voltajlar bize sonucu az çok belli eder.

Trafonun kaç voltluk giriş çıkışları tesbit edebileceğimizi düşünüyorum.

Bu yöntemle trafoya yüksek voltaj vermediğimiz içinde yanma riski olmayacak.

Teşekkürler hocam. Yarın deneyip sonucu yazarım. Ama sadece tek bir 12 Vac kaynağım var. 2 tane yok. Tek tarafına versem deneyebilir miyiz ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tek taraftan verince yarı kapasite çalışır diye düşünüyorum.

Eğer elinizde 2 adet aynı özelliklerde 12 volt AC transformatör varsa ikisini birleştirip 2x12 olarak kullanabilirsiniz. ( özdeş olması şartıyla )

Tek taraftan verince mesela 220 çıkması gereken yerden 110 volt okuyabiliriz bizi yanıltabilir. ( 110 olmaz 100 yada 95 olabilir gibi )

Denemeyi yaptım hocam.

İlk girişten 6v verdim ;

DPAZQZ.jpg

Edit;
Daha sonra tekrar diğerlerinden deneme yaptım ;
60V çıkış veren klemensten 35 volt verdim ve kalın olan ilk klemensin sol ve orta uvu arasından 2.35 ve orta ile sağ ucu arasından 2.35 ve orta hariç sol ve sağ uçlarından 4v ölçtüm.

35v çıkış veren klemensten yine 35 volt verdim ve kalın olan ilk klemensin sol ve orta ucu arasından 4.5v ve orta ile sağ uç arasından 4.5v ve orta hariç sol ve sağ uç arasından 9v ölçtüm.

1v veren uca giriş veremedim direk kısa devre muamelesi yapıyor.

Ne dersin hocam 220v versem mi ki ?

kisa devreye dusmemek icin ilk basta seri lamba ile 60 v isaretli klemensten 220 verip once kisa sureli sonra sureyi uzatarak akim ve voltajlari olcerek test edebilirsiniz.

bu degerlere gore 2 x 24 volt cikis alacaksiniz gibi gorunuyor.

Tamam hocam oldu bu iş :) Sağolun varolun

60V veren uca 220V bağladım ve kalın klemensten 2x14v ölçtüm

Trafonun dış ölçüleri 18cmx15cmx11cm olduğuna göre acaba kapasitesi nedir hocam bunun ?

Bu trafo ile bir yaşıma daha girdim. Demekki trafonun ucu 2 ohm bile olsa kısa devre olmuyormuş :)
Beni kandıran da 1v çıkış veren uç oldu. İlk denememi onda yapmıştım ve kısa devre diye umudumu kesmiştim.

Son düzenleme:
transformatorun dis olculeri degilde cekirdek alani lazim.

sarginin sarildigi karkasin karw yada dikdortgen olarak dusunurseniz bu olculeri lazim. Yani kesit olcusu.

Dediğiniz kısım ;

Sargının biri 11.5cmX12cmX2.5cm
Sargının diğeri 11.5cmX12cmX4cm

Şimdi hocam ;
Bu trafodan güzel bir güç kaynağı olur mu ? Biraz fazlaca iri yarı ve ağır.
Ama evde kullanmalık şöyle 0-30v 0-10A güç kaynağına yeterli mi uygun mu hocam ?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri