Trafo Voltajını Düşürme

Rica ederiz -Tapatalk- !

Peki ne yaptınız voltajı nasıl aldınız yada almayı düşünüyorsunuz?

Merak ettim.

Merak ettim.

Merak ettim.

Merhaba hocam,

dediğiniz devreyi şöyle bir şey yaptım 78xx serisi entegre kullanmak zorunda kaldım bugün hocamla konuşacağım henüz konuşamadım.Önceki denemelerimde voltaj hep değişiyordu simülasyonda dc voltmetre ile ölçerken sanırım regüle edemedim çünkü ac voltmetrede sabit voltaj gösteriyordu.Bu devrede ise dc voltmetre ile sabit voltaj alıyorum 5.01V. Ancak acs712 yi devreye bağlayamadım bir türlü data sheetine baktım internettende araştırdım bağlantısını çözemedim.

Bir de bunun gibi önerebileceğiniz başka regüle devresi var mı? Burdan edindim devreyi.

http://www.devreyapimi.com/2011/11/02/5-volt-reguleli-guc-kaynagi/

n2Pb3V.jpg

Merak ettim.
Hocam ne yaptıysam ACS 712'yi bağlayamadım simülasyonda devreye.Bu konuda bir fikriniz var mı datasheeti inceledim ama bir türlü bağlantıyı yapamadım.

ACS712 neden kullanıyorsunuz ?
Zaten devrede 7805 var(Regüle edici).
Bir alıcı devreniz yoksa ACS712 yi bağlayamazsınız.
ACS712 bu devreyle hiç bir alakası yok !
Nerede akım çeken elemanınız ?

Selam,

Şu an pc ye format atıyorum o yuzden proteus kurulu değil. Olması gereken yöntemi yazacağım.

Yukarıdaki devrede 12 volt bir yük oluşturun. Mesela bir lamba ekleyin lambanın özelliklerinden 12 volt ve 1 amperlik olsun 12 wattlık bir lamba. Bunu 7812 nin artı ucundan hat alın lambaya girin devamında acs712 nin 1/2 IP+ ya girin. 3/4 IP- dende güç kaynağının negatif bacağına bağlayın. Yani seri bağlantı oluşturun.

Proteus acs712 nin beslemesini var sayabilir. Eğer var saydı ise sorun yok. Eğer çalışmaz ise acs ye besleme vermeniz gerekiyor. Daha sonra 7 nolu çıkış ucundan bir hat alıp bir voltmetre bağlayın. Bu şekilde lambadan akım aktıkça acs nin 7 nolu pininden akım değerinde voltaj okuyacaksınız. Şunu yapın lamba devresine seri bir buton takn. Simülasyonu başlatın. Butona bastığınızda akım geçecek ve acs nin 7 nolu ucundan çıkış verecektir.

Acs gecen akıma göre çıkıştan voltaj verecektir. Aşağıdaki tablodan geçen akıma göre 7 nolu çıkış ucundan alacağın voltajı görebilirsin..

ACS712-5A-Current-Sensor-Module-output-voltage-chart-600x600.jpg

ACS712 neden kullanıyorsunuz ?
Zaten devrede 7805 var(Regüle edici).
Bir alıcı devreniz yoksa ACS712 yi bağlayamazsınız.
ACS712 bu devreyle hiç bir alakası yok !
Nerede akım çeken elemanınız ?
ACS712 akımı algılaması için değil mi zaten? Kastınız akım oluşmaması ise araya direnç eklemeliyim evet.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri