Trafo postalarındaki sokak aydınlatma çıkışlarındaki cosQ değerini yükseltmek

Slm Arkadaşlar
Yaklaşık iki haftadır TEDAŞ tarafından aydınlatma denetimindeyiz . Tüm trafo postalarımızın %20 tek tek incelemeye alındı. Trafo postalarımızdaki aydınlatma çıkışlarımızda yapılan ölçümlerde CosQ değeri çoğunda 0,5 yada 0,6 civarında sadece yeni yapılan tesislerimizde 0,90 yada 0,95 değerini görebildim.
Nedenini araştırıp buldum .
Trafo postalarında aydınlatma çıkışlarımızdaki CosQ değerini 0,9 yada 0,95 getirmemizin ne gibi faydaları olur _?
1) Kayıp kaçak konusunda etkisi_?
2) Aydınlatma armatürü bir faydası olur mu _?
3) Dağıtım şebekemizde ne gibi faydası olur _?

Konuyla ilgili düşünceleriniz paylaşırsanız sevinirim ..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Trafo postasında yapacağınız kompanzasyon reaktiften doğan gerilim düşümünü ortandan kaldırır yani gerilimin bir miktar artmasını sağlar.
Yapılması gereken; Aydınlatma armatürlerinin içinde kondansatör olmalıdır(münferit kompanzasyon) böylelikle aydınlatma linyelerindeki endüktif yükten doğan gerilim düşümü ortadan kaldırılmış olur ve armatüre uygulanan gerilim daha yükselir. Verimlilik artar. Aydınlatma şiddetine bir nebze olsun etkisi olur.
Enerji sarfiyatıyla ilgili havai hat ve yer altı uygulamasının karşılaştırıldığı Transformatör bölge kayıplarının ele alınarak teknik analizinin yapıldığı pdf dosyayı ekte paylaşıyorum. Burada cosfi'nin sarfiyata etkisi sayfa 20 çizelge 3'te gösterilmekte.

Ekli dosyalar

• Trafobölgekayıp.rar
    1.4 MB · Görüntüleme: 14
Öncelikle ilgilendiğiniz tşk ediyorum.
Bahsettiğiniz gibi aydınlatma armatürlerin içindeki arızalı yada bağlı olmayan kondansatörlerin tekrar onarılıp veya değiştirilerek bağlanması gerektiğini öğrenmiştim. Fakat bunun bize getirisi ney _? daha çok bunu öğrenmek istiyorum.
Her trafo postasında yaklaşık 10.000w aydınlatma gücü mevcuttur. CosQ değerini 0,6 dan 0,9 yükselttiğim taktirde trafodan çekilen akım düşecektir, dolasıyla trafo üzerindeki bakır kaybımız azalacaktır hatta OG hattı iletken, kablo veya diğer ekipmanlar üzerindeki ısınma kayıplarımda azalacaktır. Bunların dışında gözden kaçırdığım neler var onu öğrenmek istiyorum. tekrar tşkler

Daha ne istiyorsunuz ki anlamadım ! Bir kompanzasyon sisteminin getirileri ile ilgili herşeye değindik. Bir arabadan uçmasını da beklememek lazım değil mi? :)

TEDAŞ özelleştiği için yaptığı uygulamada masrafından fazla getirisi olmalı ki onu uygulasın aksi taktirde o uygulama angaryadır :D
Pilot bölge seçin kondansatör masraflarını toplayın, enerji sarfiyatındaki düşüşü analiz edin ne kadar sürede amorte ettiğini görün ve tüm bölgelerde uygulamaya geçin yada atacağımız taş ürküttüğümüz kuşa deymez deyip vazgeçin ne diyeyim :D

Son düzenleme:
:) Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz ; TEDAŞ özelleştiği için yaptığı uygulamada masrafından fazla getirisi olmalı ki onu uygulasın aksi taktirde o uygulama angaryadır :D Bu sebeple daha ince eleyip sık dokumak istiyorum gözümüzden kaçan yada bu uygulamayı daha önce yapan bir arkadaşımız varsa onun tecrübelerinden faydalanmak istedim. Merak ettiğim diğer bir husus Sokak sayacının yazdığı değerde bir değişiklik olacak mı teorik olarak pek değişmemesi lazım ama yine de denemek istiyorum.
Pilot bölge iş yerindeki ambar sahamız işlerim azalır azalmaz denemesini yapacağım sonuçları buradan paylaşırım inş ..

:) Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz ; TEDAŞ özelleştiği için yaptığı uygulamada masrafından fazla getirisi olmalı ki onu uygulasın aksi taktirde o uygulama angaryadır :D Bu sebeple daha ince eleyip sık dokumak istiyorum gözümüzden kaçan yada bu uygulamayı daha önce yapan bir arkadaşımız varsa onun tecrübelerinden faydalanmak istedim. Merak ettiğim diğer bir husus Sokak sayacının yazdığı değerde bir değişiklik olacak mı teorik olarak pek değişmemesi lazım ama yine de denemek istiyorum.
Pilot bölge iş yerindeki ambar sahamız işlerim azalır azalmaz denemesini yapacağım sonuçları buradan paylaşırım inş ..

Sistem eninde sonunda kendini amorte eder bu arada patlayan catlayan kondansatörleride ekstra masraf olarak değerlendirin yoksa size kızabilirler.:) Belediyeci olarak TEDAŞ'ı çok iyi bilirim :D

Kısaca aşağıda ki gibi bir hesap yaptım ,
Bulunduğum ilin yıllık aydınlatma tüketimi 20.000.000KWH yani akşam saatlerinde aydınlatma devreye girdiği an şebekemizden çektiği güç 6,1 MW , trafolarımızın % 20 sinde yapılan ölçümlerde ortalama CosQ değeri 0,6 diyelim ki CosQ değeri 0,9 çekildiğini düşünürsek Şebeke çekilecek yük 4,06 MW yani şebekeden ve trafolarımız üzerinden 2,04 MW yük düşecektir.
Buda önemsenmeyecek bir yük değil diye düşünüyorum.
Ne diyorsunuz :)

Kısaca aşağıda ki gibi bir hesap yaptım ,
Bulunduğum ilin yıllık aydınlatma tüketimi 20.000.000KWH yani akşam saatlerinde aydınlatma devreye girdiği an şebekemizden çektiği güç 6,1 MW , trafolarımızın % 20 sinde yapılan ölçümlerde ortalama CosQ değeri 0,6 diyelim ki CosQ değeri 0,9 çekildiğini düşünürsek şebeke çekilecek yük 4,06 MW yani şebekeden ve trafolarımız üzerinden 2,04 MW yük düşecektir.
Buda önemsenmeyecek bir yük değil diye düşünüyorum.
Ne diyorsunuz :)

Hele hele TEDAŞ için, 1TL kar getireceğini bildiği bir iş olsun hemen uygular ama eylem karsız bir hizmetse o hizmet birtürlü gelmez :D

İnş bizimki biraz kararsız durum ama hayırlısı :)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri