trafo odası hakkında

telemcii

Üye
arkadaşlar ben bir fabrikada teknisyen olarak çalışıyorum.bizim şirketin çalıştığı bir elk mühendisi var . trafoda Bakım yapılmasına karar verildi. en azından şimdilik karar bu. bana mühendis arkadaşın dedği şu ..trafo odasının yan tarafındaki seksiyoneri aç.. o hücrede saatler var. birde uzun demirden yapılmış bir kol var .aşağı vaziyette inik durumda..önünde camdan bir bölme var.. camdtan baktığımda sigortalar gözüküyor. bu bahsedilen ayırıcı mı? ne kadar riskli olur bu kolu indirmem. eldiven giymelimiyim.. yüksüz çalışma için fabrikanın girişindeki kompakt şalteri kapatmalımıyım.nasıl hareket edeceğim bana yardımcı olurmusunuz

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Orta gerilim şakaya gelmez kardeş şuraya git bunu yap demeyle olacak işler degildir tecruben yoksa bence hic bulasma once ogren sonra uygula

Yükte seksiyoner açılmaz tehlikelidir trafo gücü düşük yük akımı fazla olmasa dahi ark kurt ağzında bozulmalara sebebiyet verir.

Bundan bir 20-30 sene önce trafo gücüne göre kesici yoksa yük ayırıcısı ile enerji kesilir tedbir amaçlı trafo çıkış AG şalteri açılır bakım için harala gürele trafo odasına girilirdi.

Sene 2015 iş güvenliği var, Yüksek gerilimde işletme sorumluluğu var, kaza durumunda hukuken yasalara uygunluk durumuna bakılır. Can ve/veya mal kaybında önce Elektrik mühendisinin başı ağrır eylemi yapan teknisyende fiziki risk altındadır.
Enerji kesme - Enerji verme - Trafoyu bakıma alma v.s. durumlar için manevra talimatı oluşturulmalı. Yapılacak işlemler adım adım yazılmalı risk analizi oluşturulmalı bu analizde işin hangi adımında hangi koruyucu malzemeyi kullanacağın hangi tedbirleri alacağın belirtilmelidir. Doğru olan işlem budur. Elektrik Mühendisinizi uyarın.

Son düzenleme:
Orta gerilim şakaya gelmez kardeş şuraya git bunu yap demeyle olacak işler degildir tecruben yoksa bence hic bulasma once ogren sonra uygula

Kesinlikle katılıyorum. Daha 2 sene olmadı izmitte büyük bir bölgede enerji kesintisi oldu SEDAŞ'da arkadaşı aradım hayırdır sıkıntı ne diye Hakan bey enerji varken toprak ayırıcısını kapatmışlar ortalık savaş alanı gibi başında da mühendisi varmış dedi. Bu işler bilgisizliği, ihmali, dalgınlığı, affetmez aman dikkat !

mühendisi arayıp tekrar sormam lazım..sanırım.aslında kendisinin gelip açması başımızda durması lazım..ama insanlar bir garip :(

Merhaba arkadaşım ,

Senin yetkin var mı ? yoksa ( Sadece alçak gerilime bakabilirsin )

Madem arkadaşın mühendis olmuş sen geride dur , ( Trafoya girme !!! )
tüm işlemleri kendisi yapsın + kendisi temizlik yapsın veya trafo giriş izini olan kişilere temizletsin !!!

Öncelikle mühendis arkadaşın ilk ( birinci ) düğmeyi iliklemeyi unutmuş herhalde şimdi diğer düğmeler de yanlış iliklenecek .

mühendis arkadaşın iş güvenliğini bilmiyor herhalde .
hem firmayı + hem kendini + hem seni riske atıyor + diğer !!!

Yetkin olsa bu yapılacak işten ve işin ciddiyetini anlardın !!!
'' camdtan baktığımda sigortalar gözüküyor. '''
Bir sorum olacak ? siğortaları kim değiştiriyor !!!
sakın ben deme !!!

Çalıştığın firma ekat belğesi alman için kursa göndersin !!!

Kolay Gelsin ...

Merhaba arkadaşım ,

Senin yetkin var mı ? yoksa ( Sadece alçak gerilime bakabilirsin )

Madem arkadaşın mühendis olmuş sen geride dur , ( Trafoya girme !!! )
tüm işlemleri kendisi yapsın + kendisi temizlik yapsın veya trafo giriş izini olan kişilere temizletsin !!!

Öncelikle mühendis arkadaşın ilk ( birinci ) düğmeyi iliklemeyi unutmuş herhalde şimdi diğer düğmeler de yanlış iliklenecek .

mühendis arkadaşın iş güvenliğini bilmiyor herhalde .
hem firmayı + hem kendini + hem seni riske atıyor + diğer !!!

Yetkin olsa bu yapılacak işten ve işin ciddiyetini anlardın !!!
'' camdtan baktığımda sigortalar gözüküyor. '''
Bir sorum olacak ? siğortaları kim değiştiriyor !!!
sakın ben deme !!!

Çalıştığın firma ekat belğesi alman için kursa göndersin !!!

Kolay Gelsin ...
trafo bakım firması çağırdık.. mühendisleri ile beraber geldiler. sağolsun çok anlayışlı ve sorduğum sorulara içtenlikle yanıtlar veren birisiydi.. her şeyi o halletti. bana sen karışma fazla dedi. ben nezaret ettim sadece..ilginiz için teşekkür ederim

Yükte seksiyoner açılmaz tehlikelidir trafo gücü düşük yük akımı fazla olmasa dahi ark kurt ağzında bozulmalara sebebiyet verir.

Bundan bir 20-30 sene önce trafo gücüne göre kesici yoksa yük ayırıcısı ile enerji kesilir tedbir amaçlı trafo çıkış AG şalteri açılır bakım için harala gürele trafo odasına girilirdi.

Sene 2015 iş güvenliği var, Yüksek gerilimde işletme sorumluluğu var, kaza durumunda hukuken yasalara uygunluk durumuna bakılır. Can ve/veya mal kaybında önce Elektrik mühendisinin başı ağrır eylemi yapan teknisyende fiziki risk altındadır.
Enerji kesme - Enerji verme - Trafoyu bakıma alma v.s. durumlar için manevra talimatı oluşturulmalı. Yapılacak işlemler adım adım yazılmalı risk analizi oluşturulmalı bu analizde işin hangi adımında hangi koruyucu malzemeyi kullanacağın hangi tedbirleri alacağın belirtilmelidir. Doğru olan işlem budur. Elektrik Mühendisinizi uyarın.
hallettik.şükürler olsun.ilgin için sağol hakan ağabey

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri