Trafo koruma ve işletme topraklaması

batsamsun

Üye
1600 KVA lık bir trafonun koruma ve işletme topraklama hattı kesit hesabı nasıl yapılır? ölçülen toprak yayılma direncinin trafo koruma için uygun olup olmadığını bize tespit eden bir formul var mıdır?

• Beğen
Tepkiler: H.G
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ekli bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• koruma-işletme topraklaması ayrı kesit hesabı.jpg
    koruma-işletme topraklaması ayrı kesit hesabı.jpg
    30.5 KB · Görüntüleme: 1,672
  • koruma-işletme topraklaması birleşik kesit hesabı.jpg
    koruma-işletme topraklaması birleşik kesit hesabı.jpg
    32.5 KB · Görüntüleme: 1,488
Rk+Ri direnç değerleri toplamı 3 farklı değer olarak alınmış.Bunlar neden 10 ohm,5 ohm ve 2 ohm olarak hesaplanmış?

Birinci resimdeki değerler örnekleme içindir.Burada belirleyici olan toprak olduğundan örnek direnç değerleri verilmiş.

merhaba arkadaşlar;
benim 1000 kva bir trafom var ben buna işletme topraklaması hesabı yapmak ist,yorum? benim bakır şeritin kesidini çakılacak rot sayısını, rotlar ile nötr noktası arasındaki mesafe ve bu kablonun kestini nasıl hesaplayacaz bana yardımcı olur musunuz?

--
Teşekkürler

Öncelikle,bulunduğunuz yerdeki özgül direnç değerini ölçtürün.Daha sonra,forumumuzda tarama yapın.

Son düzenleme:
Bataklığa yakın bir değer ! Muhtemelen yanlış.Birim ohm.metre olmalı.Elektrot aralığını, hesaplamaya dahil etmemiş gibi görünüyor !

Son düzenleme:
abi herhangi özgül direncin herhangi bir değeri için bakır şeritin kesidini çakılacak rot sayısını, rotlar ile nötr noktası arasındaki mesafe ve bu kablonun kestini nasıl hesaplanır?
---
Saygılarımla.

1600 KVA lık bir trafonun koruma ve işletme topraklama hattı kesit hesabı nasıl yapılır? ölçülen toprak yayılma direncinin trafo koruma için uygun olup olmadığını bize tespit eden bir formul var mıdır?

630 VE 1600 DAHİL OLMAK ÜZERE BİZİM KULLANDIĞIMIZ STANDART HESAP BU

Ekli dosyalar

• 1600kVA TR İŞLETME TOPRAKLAMASI.xlsx
    41.4 KB · Görüntüleme: 1,061
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano