trafo değişikliklerinde kabül durumu

aycoor

Üye
güzel günler dilerim
bir tesiste 830 KVa trafo var bu trafo arıza nedeniyle bakıma gidecek. bu Bakım esnasında tesisin durmaması için gecici 630 kva lık bir trafo konulmak isteniliyor. bu geçici trafo için tadilat projesi geçici kabul gibi işlemler yaptırılması zorunlumudur. yaptırılmasa olaki bir elektrik kazasında kabulu yapılmış tesisat değil bu diye bir sorumluluk doğarmı
bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum eğer bir yönetmelik veya benzeri bir uygulama varsa onun adınıda rica ederim
saygılar kolay gelsin
hüseyin aydın

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sayın aycoor hüseyin bey.
belirttiğiniz gibi bağlı bulunduğunuz elk dağ şirketine bir dilekçe ile başvurursan
onay verirler tedaş açısından sakıncası yok diye düşünüyorum.bende tedaş emeklisiyim.olçü devreniz OG den ise hiç sorun olmaz,
ancaak 800 kva yerine bırakacağın 630 kva trafo korumalarını ayarlaman gerekir og tarafı sigortalı ise sigortaları uygun kullan sekonder koruma ise roleden koruma akım değerlerini düşürmelisin. AG tarafında ana tmş yi aslında deiştirmen gerekir.veya akım değerlerini alt sınıra getir.açma zamanını düşür.bunları hatırlatmam trafon arızalandıya bu arıza nerden geldi acaba bu hususuda dikkate almalısın yoksa yeni trafonda arızalanır allah korusun.saygılarımla..

sayın necdet bey verdiğiniz bilgilere teşekkür edrim.
benim esas üzerinde durduğum konu yasal süreç tedaş bu konuda net bilgi veremiyor nitekim böyle bir olay yaşandı ve dağıtım şirketine haber vermeden trafo değiştirdiler ve bir kaza oldu olay yeri incelemesinde trafonun kabulü yapılan trafo olmadığı ve düşük güçte bir tarfo olduğu açığa çıktı sonuçta bu değişiklik yasal olup olmadığı tartışmaya açıldı. dağıtım şirketine haber verilseydi şirket onay vermesi yasal olacakmı yoksa kabülü ve tadilat projesini isteyecekmiydi sonra bu kabul süresince tesis enerjisiz kalıp üretim kaybı yaşayacaktı bu yasal bir boşlukmudur yoksa dayanağı varmıdır sorun burada
size güzel günler dilerim
hüseyin

Yazılı başvuru yapmazsanız net bilgi alamazsınız..

"yaptırılmasa olaki bir elektrik kazasında kabulu yapılmış tesisat değil bu diye bir sorumluluk doğarmı"

kaza olursa ihmal kimin ise ona göre dava açılır, ayrıca trafo değişimi ile ilgisi nedir kazanın anlamadım...

merhaba
ne uğrasacan tedaş medaş ölçümün o.g bölümündeyse sorun olmaz
zaten büyük trafo takmıyorsun o yüzden ölçüm için akım trafoları değişmeyecek.
bakım dediğin 1 hafta sürer ondada sıkıntı olmaz.
değişimin farkına bile varmazlar.
istanbulda hep yapılıyor bu tip işler.
trafoyu büyük takıp demant geçseydi o zaman sorun olurdu.

arkadaşlara teşekkür ederim yanıtları için
kaza trafo değiştirdikten sonra olmuş dağıtım firmasına haber vermeden değişim yapılmış işletmeye alınırken kaza oldu şimdi kurus için herkes kendini korumak için ilerisini düşünmekte
çok teşekkür eder güzel günler dilerim

Nasıl bir kaza olmuş?

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri