TRAFO BAGLANTI DYN_YYN

Var olan bitrafonun baglantı gurubu dyn iken bunun sargılarını yeniden yyn olarak hesaplanır ve sarılır sa::::::: Bu trafo nun performansı ne olur....yani bu butrafo çalışır ama ne kadar güvenli olur.... örnek 30kv 50 kva dyn baglantılı.....biz bunu yyn ye göre yeniden sarsak acaba ne olur

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
mrb bence trafonun d trafı sargıları değişir y olursa primer taraftaki akım değişir.Bunun sonucu olarak sekonderde de istenmeyen gerilim değeri indüklenir.

Soruyu anlamamış olabilirim, ama diyelim ki elimizde 2 MVAlık bir trafo var. Bunun prmer sargısı d, sekonder sargısı da 2 MVAlıktır (ufak bir miktar kayıbı göz ardı edersek). Siz de "yeniden hesaplanıp sarılırsa" diyorsunuz. Bu hesabı 2 MVA ya göre yaptıktan sonra neden bir şey değişsin ki. Yok eğer üçgen sargıyı açıp olduğu gibi (aynı sarım sayısıyla) yıldız bağlayacağız derseniz, çevirme oranı artacağı için, sekonder gerilimde artış olacağı fikri mantıklı geliyor.

Arkadaşlar ben hidro elektrik santralinde çalışıyorum benden bir bilgi istediler 5,4 MVA YND11 6300kV lık trafonun Z X R değerleri ne oluyor ve nasıl bulunuyor bilgi verirseniz sevinirim.

Arkadaşlar ben hidro elektrik santralinde çalışıyorum benden bir bilgi istediler 5,4 MVA YND11 6300kV lık trafonun Z X R değerleri ne oluyor ve nasıl bulunuyor bilgi verirseniz sevinirim.
Trafonun üreticisine soracaksınız. Normalde testle bulunabilir ama siz santralde gerekli testlerin tamamını yapamazsınız. Plakasında %uk değeri yazıyorsa Zyi hesaplayabiliriz ama. Yazıyor mu?

Soruyu anlamamış olabilirim, ama diyelim ki elimizde 2 MVAlık bir trafo var. Bunun prmer sargısı d, sekonder sargısı da 2 MVAlıktır (ufak bir miktar kayıbı göz ardı edersek). Siz de "yeniden hesaplanıp sarılırsa" diyorsunuz. Bu hesabı 2 MVA ya göre yaptıktan sonra neden bir şey değişsin ki. Yok eğer üçgen sargıyı açıp olduğu gibi (aynı sarım sayısıyla) yıldız bağlayacağız derseniz, çevirme oranı artacağı için, sekonder gerilimde artış olacağı fikri mantıklı geliyor.

evet normalde hesaba göre bir şey olmuyor ama...ozaman neden neden trafo imalatcıları dyn sarımı yapıyorda yyn sarımı yapmıyor maliyet açısından yyn trafo maliyeti daha düşük çıkıyor.... örnek vermek istiyorum 50 kva 30kv bir trafo dyn sarıldıgın da nüve nin ( a) sı 265mm ken yyn oldugun da bu çok da aşagılara inilebiliyor.....

evet normalde hesaba göre bir şey olmuyor ama...ozaman neden neden trafo imalatcıları dyn sarımı yapıyorda yyn sarımı yapmıyor maliyet açısından yyn trafo maliyeti daha düşük çıkıyor.... örnek vermek istiyorum 50 kva 30kv bir trafo dyn sarıldıgın da nüve nin ( a) sı 265mm ken yyn oldugun da bu çok da aşagılara inilebiliyor.....
Trafonun sarımı keyfi olarak yıldız,üçgen, zigzag yapılmaz ki. Örneğin güç trafoları şebekenin harmoniklerle kirlenmesini engellemek ve sekonder sargı gerilimlerinin dengeli olması için üçgen/yıldız sarılır. Öte yandan nötr hattına ihtiyaç duyduğunuz yerde de üçgen kullanamazsınız. Tüketici tarafında yıldız kullanmanız gerekir vs.vs Teferruatına hakim değilim ama dediğim gibi bağlantı biçimi kullanım amacına göre belirlenir. Rastgele ya da sırf maliyet kaygısıyla değil.

tşk ettim bilgilendirdiginiz için.....yaglı tip güç trafoları ile hiç ugraştınızmı biraz bilgiye ihtiyacım var

Biraz bilgim var...Doğrudan trafoların kendisiyle ilgili çalışmadım da, biraz santraller konusunda tecrübem var. Belki yardımcı olabilirim.

bende filiz hanıma katılıyorum. üçgen sargı harmonikler şebekeye bulaşmasın diye avantaj ve yıldızda topraklama amaçlıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri